Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale na najniže razine u šest tjedana jer u nizu zemalja regije raste broj novozaraženih od koronavirusa i jer je kineski tehnološki sektor i dalje pod pritiskom.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto i zaronio na najnižu razinu u šest tjedana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,5 i 2 posto. U Australiji su, pak, blago porasle.
Azijske ulagače zabrinjava širene delta varijante koronavirusa u regiji.
Nakon što je jučer Indonezija zabilježila rekordan broj umrlih od tog virusa, jutros je Južna Koreja izvijestila o rekordnom broju novozaraženih u jednom danu.
Japan, pak, najavljuje izvanredno stanje u Tokiju kako bi se zaustavio novi val zaraze, a razmatra se i opcija da se Olimpijske igre održe bez gledatelja.
Zbog svega toga, ulagači se plaše usporavanja oporavka gospodarstava u regiji, pa je sklonost prema rizičnijim investicijama splasnula.
U fokusu su posljednjih dana i kineski tehnološki divovi, nakon što je kineski regulator početkom tjedna pokrenuo istragu u Didi Global Holdingsu, samo nekoliko dana nakon što je dionica te kompanije uvrštena u trgovanje na burzi u New Yorku.
Cijena dionice Didi Globala pala je jučer na Wall Streetu daljnjih 4 posto, nakon što je dan prije potonula gotovo 20 posto.
„Raspoloženje na tržištima je ponešto uzdrmano”, kaže Terence Wu, analitičar u tvrtki OCBC.
Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni jučerašnji novi rekordni dosezi S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i Nasdaqa, nakon objave zapisnika sa sjednice Feda u lipnju.
Prema zapisniku, čelnici Feda smatraju da se značajan oporavak gospodarstva nastavlja, ali da još uvijek nisu postignuti ciljevi.
Situacija na tržištu rada se poboljšava, ali je broj zaposlenih i dalje znatno manji nego prije pandemije.
Zapisnik je pokazao da se najviše raspravlja o riziku od inflacije, kao i još uvijek visokoj nezaposlenosti.
„Po zapisniku mi se čini da čelnici Feda nisu sasvim sigurni da je situacija takva da bi nešto trebalo mijenjati u politici i to je potaknulo tržište dionica”, kaže Brad McMillan, direktor u tvrtki Commonwealth Financial Network.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer je splasnula sklonost prema riziku, pa ulagači traže sigurnija utočišta za kapital.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,76 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,53 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 110,45 na 110,50 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1795 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1830 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale treći dan zaredom jer se ulagači plaše da će članice skupine OPEC+ povećati proizvodnju po vlastitim nahođenju, ako se ne postigne dogovor o ograničenom povećanju proizvodnje cijele skupine.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu skliznula 0,50 posto, na 73,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,60 posto, na 71,75 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!