Mnogi gradovi su proglasili sajamski dan na Veliku gospu i tako omogućili obrtnicima da na neradni blagdan nude svoje proizvode na štandovima. Najveća je gužva očekivano bila u marijanskim svetištima.
Do Sinja su neki hodali, a kažu, neki i na koljenima samo da vide to čudotvorno pečeno s ražnja. Ne može se gladan na Gospu.
“Hvala bogu pa to su naši dani, mi za to živimo i Bog će nas nagraditi vjerojatno. Kako ide prodaja, čega sve ima? Odojka, janjetine, ima svega što god treba. Sve ide i sve je dobro. Što god poželite, ima, hvala Bogu. Samo dođite, ima svega”, poručio je pečenjar Tihomir Jenjić.
Hvala drugom sinjskom svecu – gradonačelniku Sinja, Miru Bulju što im je poklonio sajamski dan. Tijelo ni u snu ne smije patiti.
“Ipak ja radim ovdje 365 dana, ipak je turizam u Sinju 365, kome krivo, kome pravo, ipak je Sinj centar svijeta”, kaže Mara Uštipak.
Gužva, pogotovo na vjerskim proizvodima, je i u Mariji Bistrici. Velika gospa je dan za one koji žive od “marijanskog” turizma.
“Bez sajamskog dana mi možemo zatvoriti i ključ u bravu. Radnim danom nema nikog od hodočasnika, znači jedini kad možemo radit je vrijeme blagdana, misa, sve ostalo vrijeme nama ne znači ništa”, kaže Ivan Lacković, proizvođač crkvenih relikvija.
Neki bi kupovali, ali opet ne bi da se radi nedjeljom. Kvaka 22. Evo što kažu građani.
“Ja sam radila godinama i svetkom i petkom blagdanom i znam što to znači i podržavam definitivno i nerad i blagdanom i nedjeljom.”
“Ako vjerujemo u boga, moramo dati jedan dan i bogu. Jeste li vi kupili nešto od suvenira? Evo žena kupuje, ona je veliki vjernik.”
I za kraj Trsat. Tamo je šef odjela za sajamske dane. Kaže, našli smo model koji je dobro izbalansirao poslovni i privatni život.
“Ja vjerujem da će se i naši sugrađani koji su navikli i drugi, u Austriji, Njemačkoj, Francuskoj, Sloveniji navići da nedjelju posvećujemo sebi i obitelji. Ne moramo nužno to činiti u trgovačkim centrima, i njima će se promet distribuirati na ostale dane tako da će se to nakon nekoliko mjeseci posložiti”, rekao je premijer Andrej Plenković.
Na Trsatu štand do štanda. Od naočala do palačinki. Hvala gradonačelniku – kažu i ovdje.
“Ima ih nešto koji nisu bili prije na sajmu jer su se bojali jer okolo su bili sajmovi da će biti zatvoreni. Pa su svi pohrlili na Trsat, hehe. Tako da i danas ima svega, od suvenira pa do voća povrća, tekstila vidjeli ste”, rekla je Katica Djurišević, organizatorica sajma.
Među svim štandovima u oko je najviše upadao, ni manje ni više, jedan masivni top.
“Nisam prodao top, nije bilo zainteresiranih kupaca. Nemam pojma zašto, nebitno mi je, ali top je atrakcija može se reć. Nekakva cijena je 2 i pol tisuće eura”, ispričao je kolekcionar i prodavač Darko Pavišić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!