Kliničkom centru u Sarajevu do danas je registrirano 11 slučajeva zaraze virusom AH1N1. Jedan pacijent je životno ugrožen, no stručnjaci navode kako nema razloga za paniku.
N1 saznaje da je najviše pacijenata zaraženih virusom AH1N1 iz Srednjobosanskog i Zeničko-dobojskog kantona. Tamo nema adekvatnih uvjeta za dijagnostiku i prevenciju te su prebačeni na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu. Pacijent iz Zenice i dalje je životno ugrožen. Ostali pacijenti s virusom takozvane svinjske gripe, među kojima ima kritičnih slučajeva, smješteni su na infektivnoj klinici.
‘Svi hospitalizirani pacijenti su pod nadzorom liječnika i pod adekvatnom terapijom. Što se tiče težih slučajeva opet izdvajamo pacijenta iz Zenice, koji je smješten i liječi se na Jedinici internističke intenzivne terapije, životno je ugrožen i liječnici mu se bore za život’, kazala je Muamera Šehić, glasnogovornica UKCS-a.
Razloga za strah i paniku nema, poručuju u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH. ‘Ništa nepoznato se ne događa. Dakle, virus je i očekivan, čak i ranije nego se pokazalo na terenu. U svakom slučaju, ovo trenutno nema epidemijski ili pandemijski potencijal. Naše stanovništvo već ranije je suočeno s ovim virusom, tako da to garantira određenu vrstu kolektivnoga imuniteta’, kazao je epidemiolog Željko Ler.
Period je virusa gripe, građani se trebaju pridržavati određenih uputstava. Tu su prije svega opća i osobna higija, izbjegavanje gužvi i dužeg boravka na otvorenom. Virus dospijeva u tijelo udisanjem kontaminiranih kapljica ili prijenosom rukama u oči, nos ili usta. Simptomi su slični kao kod virusa gripe. Građani nisu naročito zabrinuti.
Jedna od prioritetnih mjera zaštite je cijepljenje. U Bosni i Hercegovini se na godišnjoj razini nabave desetine tisuća cjepiva za prevenciju virusa gripe. Međutim, znatan dio nakon sezone često ostane neiskorišten te se za njihovo uništavanje mora izdvojiti dodatni novac.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.