Haaški sud ponovno je danas pozvao vlasti Srbije da bez odlaganja uhićenje i u Haag izruče troje članova Srpske radikalne stranke koji su optuženi za nepoštivanje tog suda.
Raspravno vijeće konstatiralo je da Srbija nije učinila ništa da provede sudski nalog za uhićenje Petra Jojića, Vjerice Radete i Jove Ostojića i izrazilo “ozbiljnu zabrinutost” zbog “izostanka napora” srpskih vlasti i “propusta da sarađuju” sa sudom.
“Raspravno vijeće ozbiljno je zabrinuto zbog izostanka napora Vlade Srbije i njenog propusta da sarađuje” u uhićenju optuženih, konstatirao je predsjedavajući sudac Alphons Orie na raspravi na kojoj je sudjelovao i srpski zastupnik Saša Obradović.
Suac Orie je, u oštrom tonu, više puta podvukao da srpske vlasti imaju pravnu obvezu da “bez odlaganja” provedu nalog suda za uhićenje troje optuženih.
U suprotnom, naglasio je Orie, Savjet sigurnosti UN-a, kome je sud prijavio Srbiju zbog nesuradnje, “mogao bi poduzeti daljnje mjere!”.
Predsjedavajući sudac inzistirao je da mu predstavnik Srbije Saša Obradović odgovori “koje je smislene akcije Srbija poduzela da uhiti optužene”.
Obradović je uzvratio da, ako mu se dozvoljava da govori samo o uhićenju, “ne bi imao što reći i mogao sjesti”, ali da je “Vlada bila aktivna” u vezi s nalozima suda.
“Dakle, vaš odgovor je: Nismo uradili ništa, a vaša primarna obaveza bila je uhititi optužene”, protumačio je sudija Orie.
Obradović je uzvratio da Vlada Srbije mora voditi računa o “političko-sigurnosnim aspektima” suradnje sa sudom, budući da smatra da “situacija od kraja 2014. nije ni malo jednostavna”, o čemu je sud, po njegovim riječima, detaljno izvijestila u povjerljivim podnescima.
U tijeku je, kaže Obradović “političko-sigurnosno procjenjivanje”. Ministarstvo pravosuđa Srbije “provodi opširne konzultacije”, a “organi postupaju u skladu sa zakonom o saradnji sa sudom”.
Vlada Srbije “nije razumjela potrebu predsjednika suda da u listopadu 2015. Srbiju prijavi Savjetu sigurnosti UN-a zbog nesuradnje”, naglasio je Obradović.
On je podsjetio da takva prijava nikada nije bila podnesena protiv Francuske, koja je odbila, u sličnom postupku zbog nepoštovanja suda, izručiti bivšu glasnogovornicu haaškog tužiteljstva Florence Hartmann.
Obradović je rekao i da je inicijativa koju je Srbija pokrenula kod predsjednika suda da njenom pravosuđu bude ustupljen postupak protiv troje radikala nije pokušaj da “štiti optužene, već upravo suprotno”. On je odbacio raniju tvrdnju tužiteljice u ovom postupu Dianne Eliss, koja nije sudjelovala u današnjoj raspravi, da time “Srbija stvara stanje nekažnjivosti”.
Odgovor predsjednika suda na tu inicijativu, Srbija je dobila jučer, ali je ona povjerljiva, rekao je Obradović, koji je indirektno zamjerio raspravnom vijeću što je prijedlog Beograda, koji je također bio povjerljiv, objavilo.
Srbija očigledno ne surađuje: “Kakvi su vaši planovi, razmišljati još godinu dana?”
Predsjedavajući sudac Orie ocijenio je, potom, da je “očigledno da Srbija ne surađuje… iako je imala više od godinu dana” da uhiti optužene. “Kakvi su vaši planovi, razmišljati još godinu dana”, upitao je sudac.
Raspravno vijeće danas je obavezalo Srbiju da mu redovne i detaljne izveštaje o tome što čini da uhitii optužene dostavlja dva puta mjesečno, umijesto jedanput, kao do sada.
Na Obradovićevu primjedbu da “ne zna na što bi se odnosili detalji” i da “dok se ne dogodi uhićenje ne vidi mogućnost detaljnog izvještavanja”, sudac Orie je ponovno naglasio da je obaveza Srbije da odmah uhiti optužene.
Nalog za uhićenje troje radikala haaški je sud izdao 13. siječnja prošle godine, a Beograd do danas nije postupio po njemu.
Sud je Radetu, Jojića i Ostojića optužio zbog utjecaja na svjedoke i ometanja pravde u postupku protiv vođe SRS-a Vojislava Šešelja.
Optužnica je podignuta još 30. listopada 2012., a sud u Haagu objavio ju je tek 1. prosinca 2015. uz obrazloženje da to čini zato što službeni Beograd nije uhitio optužene.
Po optužnici, Jojić, Radeta i Ostojić “zastrašivali su, uznemiravali, nudili mito” dvojici svjedoka u procesu protiv Šešelju. Oni su optuženi da su dvojicu svjedoka, koji su surađivali s haaškim tužiteljstvom, pritiskali da ne svjedoče protiv, nego u obranu Šešelja, primoravali ih da potpišu lažne izjave, davali im novac i nudili zaposlenje u SRS-u zauzvrat.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.