N1 u Subotici: Kako u Srbiji izgleda nastava na hrvatskom?

Regija 13. pro 201617:57 > 18:01
N1

Kako nastava na jeziku hrvatske nacionalne manjine zaista izgleda u praksi? Ekipa N1 bila je u jednoj subotičkoj osnovnoj školi, gdje je provjerila kojii su konkretni problemi s kojima se susreću učenici i njihovi nastavnici.

Već 12 godina, Danijela učenike propituje na materinskom, hrvatskom jeziku. U početku, nastava je bila u potpunosti neuređena, a danas, kaže, situacija je kudikamo bolja.

“U početku nismo imali prevedene udžbenike, nego smo ih dobivali iz Hrvatske, koji nisu pratili plan i program Republike Srbije, po kojem mi radimo. U posljednjih nekoliko godina imamo prevedene udžbenike i sada je stanje puno lakše i jednostavnije”, navodi učiteljica Danijela Romić.

Zastupnici hrvatske nacionalne manjine, ipak, nisu zadovoljni. Prije svega, kažu, sadržajem udžbenika.

“NDH genocidna tvorevina, pa onda dva pokreta – četnički pokret sa Dražom Mihailovićem i drugi, partizanski… To su sve ipak malo, čini mi se, osjetljiva pitanja, koja zahtijevaju malo drugačiji pristup”, smatra predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić.

Bačić rješenje vidi u nacionalnim dodacima iz predmeta koji, kako kaže, oslikavaju specifičnosti nacionalnog identiteta. Pored toga, navodi, država je riješila problem samo jednog dijela učenika koji se žele školovati na  materinskom jeziku.

“Naglašavam da su u pitanju samo udžbenici za osnovnu školu i samo za nastavu na hrvatskom jeziku. Ostaje još otvoreno pitanje udžbenika za srednju školu”, kaže on.

O tom pitanju tek će se pregovarati s ministarsvom prosvjete, a, kaže, ne može komentirati je li ga neophodno rješavati i na diplomatskom nivou. Ipak, ravnatelj jedne od tri subotičke škole u kojoj se nastava odvija na hrvatskom jeziku poručuje – što manje politike, bolje po učenike.

“Politika je tu da omogući da se obrazovanje dogodi. Ali samo obrazovanje treba prepustiti struci”, rekao je direktor OŠ “Ivan Milutinović” Ivan Stipić.

Čekajući da se to dogodi, zvonu za veliki odmor podjednako se raduju i ona djeca kojoj se završio čas srpskog i ona kojoj se završio sat hrvatskog. U školskom dvorištu, razlike nema. Igraju li se djeca žmurke ili skrivača, njima nije važno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.