Je li moguće raspisivanje Interpolove tjeralice za Miloradom Dodikom?

Regija 26. ožu 202515:18 0 komentara
Milorad Dodik
ELVIS BARUKCIC / AFP

Milorad Dodik bez problema putuje u Srbiju i Izrael, iako ga u BiH traže zbog napada na ustavni poredak. Može li se raspisati Interpolova tjeralica?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je pred Sudom BiH osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika i osumnjičen za napad na ustavni poredak, napustio je teritorij te zemlje i otputovao u Srbiju, a zatim u Izrael. Njegov odlazak otvorio je niz pravnih i političkih pitanja, uključujući i potencijalno raspisivanje međunarodne tjeralice, piše DW.

Dodik se u ponedjeljak (24. ožujka) pojavio u Batajnici (Srbija) na obilježavanju godišnjice NATO bombardiranja, nakon čega je otputovao u Izrael gdje sudjeluje na konferenciji o borbi protiv antisemitizma. Prema dostupnim informacijama, Granična policija BiH ga nije zaustavila pri izlasku iz zemlje, iako je za njim bila raspisana središnja tjeralica, što ukazuje na ozbiljne propuste u radu nadležnih organa.

Kako prenosi sarajevsko Oslobođenje, središnja potjernica za Dodikom, predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem raspisana je nakon što se nisu odazvali pozivu Tužiteljstva BiH za ispitivanje u svojstvu osumnjičenih za napad na ustavni poredak BiH.

Veleposlanik za DW: Jasne procedure za Interpolovu tjeralicu

Prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima, ako osoba za kojom je raspisana središnja tjeralica napusti državu, pravosudna tijela mogu zatražiti raspisivanje međunarodne (Interpolove) tjeralice. Međunarodnu tjeralicu raspisuje Sud BiH na prijedlog Tužiteljstva, a potom se ona dostavlja Interpolu koji odlučuje o daljnjoj distribuciji. Procedura može trajati od jednog do tri dana, no postavlja se pitanje hoće li pravosudne institucije na vrijeme reagirati i spriječiti eventualni Dodikov povratak bez uhićenja.

Kada je u pitanju sam Interpol, procedura je vrlo jednostavna, objašnjava za DW pravni stručnjak i veleposlanik BiH u Njemačkoj Damir Arnaut. “Kada Generalni sekretarijat Interpola dobije zahtjev za raspisivanje međunarodne, tzv. crvene tjeralice od Državnog središnjeg biroa (NCB) Sarajevo, provjerava da li je zahtjev u skladu sa Statutom i Pravilima Interpola. Ukoliko utvrdi da jeste, raspisuje tjeralicu”, kaže Arnaut.

Nadležne institucije u BiH kasne?

Napominje da zahtjevi iz BiH “gotovo bez izuzetka” zadovoljavaju te uvjete. “Međutim, kako sam Interpol navodi, ‘trajanje postupka umnogome ovisi o državi moliteljici’. Ne znam jesu li ovi postupci već pokrenuti unutar BiH, konkretno od strane Tužiteljstva BiH i NCB Sarajevo, ali s obzirom na navode da su u javnosti kružile najave o Dodikovom putovanju, da je i prije toga Stevandić dva puta prelazio granicu BiH, bilo bi zaista čudno da već nisu. pripremili dokumentaciju za slanje Interpolu”, kaže Arnaut.

I odvjetnica Vasvija Vidović ističe da je međunarodna tjeralica trebala biti raspisana čim su pravosudni organi saznali za Dodikove planove da napusti BiH. “Međunarodna tjeralica se dostavlja Interpolu i ostaje aktivna i nakon povratka tražene osobe u zemlju”, pojasnio je Vidović za sarajevski “Dnevni avaz”.

Istraga o Dodikovom prelasku granice

U međuvremenu, Granična policija BiH pokrenula je internu istragu kako je Dodik prešao granicu BiH i Srbije. Slučaj se istražuje po nalogu ravnatelja Granične policije Mirka Kuprešakovića, o čemu su obaviješteni Tužiteljstvo BiH i nadležne agencije.

U medijskim izvješćima navodi se da policijski službenici nisu proveli kontrolu vozila, što je izazvalo sumnje u sustavno ometanje provođenja zakona. Prema neslužbenim informacijama koje prenose mediji u Bosni i Hercegovini, preko graničnog prijelaza Rača, VIP trakom, prošlo je pet neobilježenih vozila s rotacijom bez zaustavljanja. Granična rampa je navodno bila podignuta, a policajci nisu imali informacija o prolasku kolone. Pretpostavlja se da je među putnicima bio i predsjednik RS Milorad Dodik.

Srbija, kako prenose mediji, tvrdi da ne raspolaže podacima o koloni, što u BiH dodatno pojačava sumnje u moguće zaobilaženje pravila.

Podijeljene reakcije

Političke reakcije na Dodikov odlazak su podijeljene. Predsjedateljica Predsjedništva BiH, članica Dodikova Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Željka Cvijanović, reakcije političara i medijske napise iz Federacije BiH naziva “histerijom političkog Sarajeva”. U pojedinim federalnim medijima Dodika nazivaju “bjeguncem”.

S druge strane, Stranka demokratske akcije (SDA) ističe da Dodikov i Stevandićev prelazak granice, “unatoč tjeralicama”, ukazuje na ozbiljne propuste. Pozivaju Graničnu policiju i Tužiteljstvo BiH da sankcioniraju odgovorne i izbace “Dodikove pomagače” iz sustava, zamijenivši ih profesionalcima koji će striktno poštovati zakon.

Pravni stručnjaci upozoravaju da bi eventualni propust u provođenju tjeralice mogao dodatno narušiti kredibilitet pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine i potaknuti slične slučajeve izbjegavanja pravde. Hoće li Sud BiH uputiti zahtjev za raspisivanje međunarodne tjeralice i kako će na to odgovoriti Interpol, ostaje za vidjeti. Također je otvoreno pitanje kako će nadležni postupiti u slučaju Dodikovog povratka u zemlju i hoće li se nadležni organi usuditi da ga privedu u skladu s važećim zakonskim procedurama.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!