
Grupa studenata Sveučilišta u Novom Sadu odlučila se na zahtjevno biciklističko putovanje do Strasbourga u Francuskoj kako bi skrenuli pažnju na izostanak reakcije nadležnih institucija u Srbiji, za koje studenti navode da su trebale reagirati na brojne neugodne događaje koji su se dogodili na teritoriju Republike Srbije od 1. studenog 2024. godine. Planirano je da putovanje traje 12 dana, ali nije isključeno da će potrajati i koji dan dulje.
Studenti Fakulteta tehničkih znanosti, članovi radne grupe za medije i komunikaciju, dostavili su portalu Nova.rs sve detalje organizacije ture.
Napomenuli su da je plan puta podložan svakodnevnim izmjenama, ali da su gradovi kroz koje prolaze već utvrđeni.
“U stalnom smo kontaktu s kolegama iz svih sveučilišnih gradova kroz koje prolazimo kako bismo osigurali potrebnu logističku i moralnu podršku. Također želimo podijeliti informaciju da su nam se obratili zastupnici Europskog parlamenta, izražavajući spremnost da dočekaju naše studente“, istaknuli su.
Ciljevi akcije
Cilj akcije je, kako navode studenti, obavijestiti strane institucije koje imaju utjecaj na institucije u Srbiji i na taj način stvoriti dodatni pritisak. Također, cilj je privući medijsku pažnju koja bi dodatno pojačala pritisak na nadležne.
Prolazak kroz veće europske gradove također je važan, kako bi studenti ukazali na podršku dijaspore te uspostavili međunarodne međustudentske odnose.
Kako će izgledati akcija?
Akcija uključuje bicikliranje do Strasbourga kako bi studenti predali izvještaje institucijama koje bi mogle imati interes i utjecaj na događanja u Srbiji.
“Ova je akcija nastala iz ogorčenosti zbog brojnih kršenja ljudskih i ustavnih prava u Republici Srbiji bez reakcije nadležnih. Budući da izostaje reakcija, odlučili smo se obratiti svjetskim institucijama koje mogu djelovati na našem području“, pojasnili su studenti.
Institucije kojima će se studenti obratiti:
U okviru Vijeća Europe planiraju se obratiti Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe, Povjereniku za ljudska prava, Direktoratu za demokraciju i ljudsko dostojanstvo te Odboru ministara.
U kontekstu Europske unije, studenti će se obratiti Europskom parlamentu, Europskoj komisiji i Agenciji EU-a za temeljna prava.
Koliko biciklista ide na put?
Zbog ozbiljnosti i dužine ture, broj sudionika bit će ograničen i uvjetovan provjerom tehničke ispravnosti bicikla i fizičke spremnosti. Studenti pozivaju sve zainteresirane da pažljivo razmisle prije prijave i da budu odgovorni prema sebi, drugima i samoj ideji akcije.
“Svaki sudionik mora imati barem 200 eura za nepredviđene situacije. Ako ne bude mogao nastaviti, bit će prevezen do prvog većeg grada, odakle bi se vratio u Novi Sad vlakom ili autobusom. O biciklu će tada brinuti logistički tim. Ako bude dovoljno donacija, mogući troškovi povratka bit će refundirani“, naveli su.
Ovisno o donacijama i logističkim mogućnostima, broj sudionika ograničit će se na 50 ili 80.
Kako donirati za put do Strasbourga?
Novčane donacije zasad se primaju isključivo u gotovini u zgradi Rektorata Sveučilišta u Novom Sadu, dok se radi na otvaranju žiro računa.
Za sve oblike pomoći i donacija, studenti se mogu kontaktirati putem e-mail adrese: blokadna.pedala.uns@gmail.com
Ruta putovanja:
Polazak u 8 h iz Novog Sada, dolazak u Suboticu oko 14:30.

Nastavak prema Budimpešti, s noćenjem u nekom manjem mjestu na jugu Mađarske.

Prolazak kroz Dömsöd i Szerelemlakat, noćenje u Budimpešti.

Očekuje se vožnja od 200 km s više pauza i noćenjem u Bratislavi.

Dolazak u Beč oko 15:30.

Putovanje do Emmersdorfa na Dunavu (133 km).

Prolazak kroz Albern, noćenje u Linzu.

Trasa duga 115 km, kraj dana u Vilshofenu.

Nastavak do Münchena, noćenje.

67 km vožnje, dolazak u Augsburg u 15 h.

Noćenje u Stuttgartu.

Dolazak u Strasbourg u 18 h, nakon četiri planirane pauze.

Studenti poručuju da se nadaju toploj dobrodošlici u Strasbourgu i ozbiljnom slušanju njihovih poruka i zahtjeva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare