U Europskom parlamentu u Strasbourgu danas je poslije jednosatne rasprave usvojena rezolucija o haškom optuženiku Vojislavu Šešelju u kojoj se Haški sud poziva da preispita uvjete njegovog puštanja na slobodu, a srpske vlasti da se ograde od njegovih izjava.
U rezoluciji stoji da Parlament snažno osuđuje Šešeljevo ratno huškanje, poticanje na mržnju, ohrabrivanje teritorijalnih pretenzija i pokušaje da se Srbija skrene s europskog puta.
U rezoluciji se za zabrinutošću konstatira da srpske vlasti nisu ni politički ni pravno reagirale na Šešeljevo ponašanje i od njih se zahtjeva da se, ne samo oštro ograde od Šešeljevih izjava, nego da istraže je li došlo do kršenja članaka srpskog kaznenog zakona koji zabranjuju govor mržnje i diskriminaciju.
Parlament je u tekstu rezolucije pohvalio Žene u crnom i druge nevladine organizacije u Srbiji koje se zalažu za suočavanje s ratnim zločinima iz devedesetih
U rezoluciju, koja nema obavezujući karakter, nije ušao zahtjev europskih liberala i zelenih da se od Srbije zatraži otvaranje vojne arhive bivše SFRJ kako bi se omogućilo utvrđivanje odgovornosti za zločine i utvrdila sudbina nestalih.
TEKST REZOLUCIJE PROČITAJTE NA NAŠEM PORTALU
Većina eurozastupnika podržala je tekst rezolucije, a u tome su prednjačili hrvatski predstavnici, na čiju je inicijativu rezolucija i stavljena na dnevni red. Hrvatska poslanica Ruža Tomašić je rekla da se o ovoj temi ne bi raspravljalo da su se srpske vlasti odmah ogradile od Šešelja i izrazila je razočaranje u rad Suda, za koji je rekla da je neefikasan i pristran.
Europarlamentarac Andrej Plenković je rekao da mu se čini da se srpski državni vrh prešutno slaže sa Šešeljem, ili da ga se boji.
”U čemu je problem predsjedniče (Tomislave) Nikoliću, premijeru (Aleksandre) Vučiću i ministre (Ivice) Dačiću? Zašto šutite”, pitao je on.