A francuski parlament je, nakon terorističkog napada u Nici, odobrio produljenje izvanrednog stanja u zemlji za još šest mjeseci. Danas pak po prvi puta stiže i potvrda o francuskoj vojnoj nazočnosti u Libiji. Vlasti su potvrdile smrt trojice specijalaca, poslane ondje u borbu protiv Islamske Države.
Oštro i odlučno, govorio je francuski premijer pred Nacionalnom skupštinom.
“Svi se pitamo isto pitanje. Jesmo li sve učinili? Možemo li odgovoriti svima onima koji su izgubili djecu. Ali moramo izdignuti našu raspravu – izbjeći demagogiju, jer populizam vreba, spreman da iskoristi svaku priliku, da zaplovi na povjetarcu neslaganja, podjela. Svaka nova podjela, čini nas ranjivijim”, kazao je francuski premijer Manuel Valls.
Parlament je izvanredno stanje, produljio na 6 mjeseci, što je bio prijedlog desnice. Charlie Hebdo, napadi diljem Pariza, Nica – u godinu i pol dana, Francuska je postala najveće europsko poprište terorizma.
Pred Francuskom su dogodine predsjednički izbori, radikalna desnica na čelu s Marine Le Pen grabi glasove.
Nakon vojne intervencije u Maliju, službeni Pariz je prvi stao uz bok Amerikancima u antiterorističkoj koaliciji protiv Islamske Države u Iraku i Siriji. Istodobno, potvrđeno je kako su trojica pripadnika specijalnih snaga ubijena u Libiji, što su već objavljivali francuski mediji, no vlasti – poricale.
No, provodi li Francuska specijalne operacije u Libiji?
Specijalne postrojbe su ondje, da naravno, kako bi pomogle i osigurale da je Francuska pristuna svugdje u borbi protiv terorista.
“Libija je suočena s opasnom nestabilnošću. Zemlja se nalazi samo nekoliko stotina kilometara od europske obale i u ovom trenutku mi ondje provodimo opasne sigurnosno-obavještajne operacije. Tri naša vojnika koji u njima sudjeluju izgubila su život i ja im ovim putem pred vama odajem počast”, izjavio je francuski predsjednik Francois Hollande.
A nekoliko stotina kilometara od europskih obala, u Libiji, državi potonuloj u kaos od ubojstva Moamera Gadafija, već dugo je otvorena nova fronta i smješteno uporište Islamske Države. Zemlja u političkom i sigurnosnom kaosu, preko koje stižu izmučene izbjeglice iz podsaharske Afrike koje pogibaju u Mediteranu, zemlja iz koje pod Sredozemljem plin i nafta stižu do Europe. U novoj sigurnosnoj i vanjskoj politici Europske Unije – Francuska želi dati svoj obol, dok je druga fronta otvorena na domaćem – političkom terenu.
Više pogledajte u prilogu Ivane Dragičević.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.