Ambasade objavile sigurnosna upozorenja za državljane SAD-a

Svijet 10. pro 201409:22 > 09:25
N1

Američka veleposlanstva u Pakistanu, Tajlandu i Afganistanu objavile su sigurnosna upozorenja za državljane SAD-a poslije objavljivanja izvještaja američkog Senata o kontroverznim tehnikama ispitivanja koje je koristila Centralna obavještajna agencija (CIA).

Veleposlanstvo SAD-a u Pakistanu priopćilo je da su tim povodom mogući antiamerički prosvjedi i nasilje usmjereno protiv interesa SAD-a i američkih državljana.

Identično obavještenje objavile su američke ambasade u Bangkoku i Tajlandu, a upućeno je i građanima koji namjeravaju putovati u Afganistan.

Američka ambasada u Pakistanu pozvala je američke državljane da promijene svoje planove i pravce kretanja u Pakistanu da se ne bi našli na meti.

Senatski odbor za obavještajna pitanja objavio je izvještaj u kojem navodi detalje kontroverznih metoda ispitivanja lica osumnjičenih za terorizam poslije napada na New York i Washington 11. rujna 2001. godine. Britanski Independent objavio je i popis 54 zemlje u kojima se to događalo ili koje su u tome surađivale s CIA-om, a na njemu je i Hrvatska te BIH.

Obama: Mi priznajemo svoje pogreške

Američki predsjednik Barack Obama podržao je odluku senatskog odbora za obavještajna pitanja da objavi kontroverzno izvješće o tehnikama mučenja zatvorenika CIA-e, rekavši da, iako nikad nije “savršeno” vrijeme za objavu takvog dokumenta, važno da zemlja javno prizna svoje pogreške.

“Jedna od stvari koja nas razlikuje od drugih država jest da kad pogriješimo, to i priznamo”, rekao je Obama u razgovoru za Telemundo. “Napravili smo neke stvari suprotne onome što nas čini ljudima”.

Iako Obama razumije tu zabrinutost, rekao je da je njegova administracija poduzela preventivne mjere na zaštiti američkih interesa diljem svijeta.

Ravnatelj CIA-e John Brennan priznao je da program zatvaranja i ispitivanja “ima mana i da je agencija griješila”, ali tvrdi da su izvučene informacije “unaprijedile strateško i taktičko poznavanje neprijatelja na načine koji i danas pridonose protuterorističkoj borbi”.

Obama je tu tvrdnju doveo u pitanje. “Informacije koje smo dobili nisu nužno bolje od onih koje dobijemo radeći stvari na ispravan način”. Dodao je da ubuduće takve tehnike ispitivanja neće biti tolerirane i da će počinitelji odgovarati za kršenje zakona.

Odgovarajući na hipotetsko pitanje da Sjedinjene Države ponovo budu napadnute slično kao 11. rujna, Obama je rekao da svejedno ne bi odobrio torturu opisanu u izvješću. Naglasio je kako upravo pokušava uspostaviti liniju odgovornosti, koje dosad nije bilo, kako se takve situacije ne bi ponavljale u budućnosti.