Gost Novog dana bio je član Sirijskog nacionalnog vijeća i vođa sirijske oporbe u Hrvatskoj dr. Jamal Assad, koji se za N1 javio iz Istanbula jutro nakon što su turski birači tijesnom većinom glasali za ustavne promjene.
Kako se u Turskoj komentira prvo jutro nakon referenduma, što će značiti za Tursku i utjecaj Turske u Siriji?
Čestitam turskome narodu, a jučerašnji dan je bio najnapetiji u povijesti Turske nakon neuspjelog pokušaj udara prošle godine. Zemlja je podijeljena. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je tijesnom većinom pobijedio. Turska je svijetu pokazala svoju podijeljenost.
Pobjeda mu omogućuje velike izvršne ovlasti, može sam imenovati razriješiti ministre, četiri vrhovna suca, ali i premijera te imenovati njegove zamjenike. Jutros je pozvao na sastanak ministre u Ankaru, ali još se ne zna što će biti tema sastanka. Ima pravo miješati se i u rad pravosuđa, moći će mijenjati Ustav, proglasiti izvanredno stanje.
Oporba je zabrinuta, a i optužila je Erdogana da je svojim postupcima i ranije ušao u sukobe s nekim članicama EU poput Njemačke i Nizozermske. Što se tiče Sirije, izbjeglička kriza je važno pitanje, on je zaustavio priljev izbjeglica u EU, ali nedavno je izjavio da ako pobijedi na referendumu da će razmisliti o svojim postupcima.
Kada govorimo o samim rezultatima, Erdogan u gradovima nije dobio potporu – tko ga podržava, je li riječ o krizi i kako je Turska podijeljena?
Izjavio je da je žalostan kako u velikm gradovima nije dobio puno glasova, ali je kazao da će raditi na tome da ubuduće poboljša svoje postupke. U gradovima ima velik broj Kurda koji su protiv njega i to je, čini mi se, razlog njegova poraza.
Kako će to utjecati na samo stanje u Siriji, odnosno umiješanost Turske u sukob u toj zemlji i odnose s Rusijom?
Mi Sirijci vidimo da nas je Erdogan pomogao i otvorio nam prostor za oporbu i zahvalni smo na tome, a sada vidimo veliku nepodudarnost s Rusijom oko toga tko bi trebao ostati na čelu Sirije. Svatko ima svoj interes i vidjet ćemo što će se događati. Izbjeglice će ostati zaštićeni i imat će sve stvari poput pomoći i zdravstvenog.
Ima li informacija tko je odgovoran za nedavni napad na konvoj i kako će se naći tko je odgovoran?
Ta slika koja je prošla cijeli svijet, mnoge je rasplakala, ove kolone iz evakuiranih gradova, napad na konvoj – teško je to, mislili smo da je riječ o pomoći. Kad su došla ta tri kombija, nisu ih provjeravali, mislili smo da je riječ o pomoći za djecu, no kad su došli, vidjeli smo da su djeca i starci istrčali, no tada je eksplodirao prvi kombi i bilo je mrtvih 70 civila i dio vojske koja ih je čuvala. Zasada nitko nije preuzeo odgovornost za napad.
Što je s napadom kemijskim oružjem – kako će svijet i dalje moći kontrolirati takve situacije?
Napad američkih trupa otkud je letio taj avion, vidimo da ni to ne zanima Bašara al Asada i da je on počeo koristiti sva sredstva i vidjet ćemo kako će teći pregovori, ali još nema volje ni od Rusije, ni do SAD-a. Situacija je jako napeta i loša.
Koliko je jaka Islamska država u Siriji?
Vidimo da je puno oslabila zahvaljujući napadima nad njima od strane EU i SAD-a te Rusije, oni su potisnuti prema Iraku. Ako ima volje, može ju se uništiti za mjesec dana.
Kako vidite budućnost Sirije i ishod mirovnih pregovora?
Malo pomaka ima, ali vidimo da nema volje od Bašara za političkim rješenjem. Mi kao oporba želimo mirno rješenje, ali on je poznat politički diktator kojeg drže Rusija i Iran, izmiješani su veliki interesi. Ako ga Rusija ne prisili da sjedne za stol, teško će doći do pravog rješenja.
Vode li se pregovori oko Ininih naftnih polja u Siriji?
MI smo od prvog dana revolucije rekli da je to imovina Hrvatske i uvijek i sam lobiram za povvratak i postavljam to pitanje. Svjedoče to i naši lideri koji su i u Hrvatskoj razgovarali s nadležnima da se to pitanje ne zapostavi.
Zabrinjava li vas stanje u Turskoj – prijete li politički sukobi ili vidite bolje dane za tu zemlju?
Situacija nije jasna, ima euforije, ali tuge i bijesa. Trebat će mjeseci da Turska stane noge i moguće je da u par mjeseci bude još nemira među nezadovoljnima koji su rekli ne, ali Erdogan drži situaciju pod kontrolom. Vidjet ćemo što će biti od današnjeg sastanka, neće valjda doliti ulje na vatru. Neki ga zovu sultan – diktator, pristaše kažu da on donosi demokraciju, a mi se nadamo dobrome za turski narod, riječ je o važnoj zemlji za mir u regiji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.