Aktivisti za zabranu nuklearnog oružja dobili Nobela za mir

Svijet 06. lis 201711:18 > 11:20
REUTERS/Denis Balibouse

Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja (ICAN) dobitnica je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir "zbog ukazivanja na katastrofalne humanitarne posljedice upotrebe nuklearnog oružja u bilo koje svrhe", kazala je u petak predsjednica norveškog Odbora za dodjelu Nobelove nagrade za mir Berit Reiss-Andersen.

Odbor je posebno istaknuo ukazivanje ICAN-a na prazninu u međunarodnim zakonima po pitanju ograničenja nuklearnog oružja.

ICAN je “vodeći čimebnik civilnog društva u nastojanju ostvarenja zabrane nuklearnog oružja po međunarodnim zakonima”, kazala je Berit Reiss-Andersen.

Odluka da se Nobelova nagrada za mir dodijeli ICAN-u trebala bi ohrabriti zemlje s nuklearnim oružjem da razmotre svoje obaveze prema nuklearnom razoružanju, rekla je Reiss-Andersen.

Po oporuci Alfreda Nobela iz 1901. godine nagrada za mir treba se uručiti “osobi koja je učinila najviše na bratimljenju naroda, ukidanju ili smanjenju vojski ili za održavanje ili promoviranje mirovnih kongresa”.

Prošle godine nagradu je dobio kolumbijski predsjednik Juan Manuel Sanots za potpisivanje mirovnog sporazuma s gerilcima FARC-a i okončanja višedesetljetnog građanskog rata u zemlji.

ICAN u zahvali na Nobelovoj nagradi odao počast japanskim žrtvama nuklearnih bombi

Glasnogovornica Međunarodne kampanje za zabranu nuklearnog oružja (ICAN) rekla je u petak kako je organizacija prestretna što je osvojila Nobelovu nagradu jer se radi o velikom priznanju za njihov rad, pogotovo sa žrtvama nuklearnih napada u Japanu.

ICAN je Nobelovu nagradu za mir dobio “zbog ukazivanja na katastrofalne humanitarne posljedice upotrebe nuklearnog oružja u bilo koje svrhe”, kazala je u petak predsjednica norveškog Odbora za dodjelu Nobelove nagrade za mir Berit Reiss-Andersen.

“Kao što pretpostavljate, oduševljeni smo, ovo su sjajne vijesti”, rekla je glasnogovornica organizacije Daniela Varano.

“To je veliko priznanje za rad koji su aktivisti provodili tijekom godina, pogotovo za hibakuše”, naglasila je Varano, referirajući se na japanski naziv za one koji su preživjeli nuklearne napade u Japanu.

“Njihova svjedočanstva bila su ključna, odlučujuća za takav nevjerojatan uspjeh”, istaknula je glasnogovornica.

Izvršna direktorica ICAN-a Beatrice Fihn rekla je kako je u početku mislila da su vijesti o dobitku Nobela bile nečija “smicalica”.

“Tek smo s televizijskim prijenosom shvatili da je to stvarno”, rekla je Fihn, dodavši kako je nagrada porukama državama s nuklearnim oružjem da “ne rade dovoljno brzo” da ga se riješe.

ICAN je krovno udruženje 450 organizacija i desetaka tisuća aktivista diljem svijeta, osnovano 2007. dvama skupovima u Melbourneu i Beču.

Već deset godina neumorno upozorava na opasnost od nuklearnog oružja, a najveći dosadašnji uspjeh je usvajanje Sporazuma o zabrani nuklearnog oružja u Ujedinjenim narodima u srpnju. Učinak tog sporazuma još uvijek je samo simboličan jer uz njega nisu pristale države koje posjeduju nuklearno oružje, a protivi mu se i NATO kao cjelovita organizacija.

“Naš posao će biti završen tek kada u svijetu ne bude nijednog komada nuklearnog oružja”, smatra Fihn.

ICAN je u priopćenju nakon objave o dobitku Nobela istaknuo kako je ta “nagrada počast za neumoran rad milijuna aktivista i zabrinutih građana diljem svijeta koji, od početka atomskog doba, glasno protestiraju protiv nuklearnog oružanja, inzistirajući da ono ne služi nikakvom legitimnom cilju i mora zauvijek biti obrisano s lica naše zemlje”.

“To je i počast onima koji su preživjeli atomsko bombardiranje Hirošime i Nagasakija – takozvane Hibakuše – te žrtve eksplozija nuklearnih testiranja diljem svijeta čija su svjedočanstva i besprijekorne borbe bile ključne u osiguravanju ovog važnog sporazuma”, dodaje se u priopćenju.

“Sporazum kategorički zabranuje najgore oružje masovnog uništenja i uspostavlja jasan put za njihovu potpunu eliminaciju. To je odgovor na sve dublju zabrinutost međunarodne zajednice da bi bilo kakva upotreba nuklearnog oružja nanijela katastrofalnu, rasprostranjenu i dugotrajnu štetu za ljude i naš planet”.

“Ponosni smo da smo igrali veliku ulogu u njegovom stvaranju, kroz propagiranje i sudjelovanje na diplomatskim konferencijama, te ćemo u narednim godinama marljivo raditi na osiguravanju njegove pune implementacije. Bilo koja nacija koja želi miroljubljiviji svijet, slobodan od nuklearne pošasti, potpisat će i ratificirati ovaj ključni dogovor bez zadrške”, napisao je ICAN.

Usvojeni sporazum zabranjuje proizvodnju, posjedovanje, pohranu i korištenje nuklearnog oružja, a izglasan je usprkos protivljenju država koje imaju takvo naoružanje, kao i njihovih saveznica poput Njemačke i Japana, prenosi dpa.

Sporazum će stupiti na snagu kad ga 50 država koje su ga ratificirale proglase državnim zakonom. Dosad su ga potpisale 53 države, no samo su ga Gvajana, Sveta Stolica i Tajland ratificirali.

Svojom pobjedom u petak ženevski tim ICAN-a na još je jedan način izmjenio dosadašnji standard dobitnika Nobela, smanjujući njihovu prosječnu dob. Svih četvero vodećih članova organizacije mlađi su od 35. Izvršna direktorica Fihn ima 34 godine, dok je prosječna dob svih dobitnika od 1901. do 2016. bila 61.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.