Epidemija ebole u zapadnoj Africi mogla bi uzrokovati ekonomsku katastrofu koja će nam ostaviti "izgubljenu generaciju" mladih, izjavila je u nedjelju liberijska predsjednica Ellen Johnson Sirleaf i poručila da se borbi protiv epidemije ebole u tom području trebaju priključiti sve zemlje svijeta kako bi se ta bolest pobijedila.
U najgoroj epidemiji smrtonosnog virusa dosad je u Liberiji, Sijera Leoneu i Gvineji umrlo više od 4500 ljudi, a smrtni slučajevi su zabilježeni i u Nigeriji te SAD-u i Španjolskoj.
“Svima nam je u interesu bitka protiv ebole”, poručila je Sirleaf u otvorenom pismu međunarodnoj zajednici, koje je prenio BBC World Service. Međunarodna zajednica je, nakon prvotne mlake i nekoordinirane reakcije, prepoznala opasnost koju ebola predstavlja na globalnom planu, ali sada treba pomoći zapadnoj Africi da se što učinkovitije obrani od te bolesti, kazala je predsjednica i uputila apel za pomoć u vidu lijekova i medicinskog osoblja.
“Dužnost je svih nas kao građana svijeta da uputimo poruku da nećemo milijune zapadnoafrikanaca ostaviti na cjedilu, da se sami bore protiv neprijatelja kojeg ne poznaju i protiv kojeg imaju malo sredstava za obranu”, rekla je Sirleaf. Bivša visoka dužnosnica Svjetske banke je ponovila da ebola ima poguban utjecaj na gospodarstvo najpogođenijih zemalja jer su propuštene žetve, a tržnice i granice zatvorene. Epidemija je poništila rezultate oporavka koji je Liberija ostvarila nakon građanskog rata 1989-2003. u kojem je poginulo 250.000 ljudi. Prije rata je u toj zemlji radilo oko 3.000 kvalificiranih liječnika, a nakon rata ih je ostalo “jedva 30-ak”.