Godina na izmaku je, prema svim parametrima, za Europsku uniju bila "kao iz pakla", ali bi sljedeća mogla biti još gora ako će Britanci glasati za izlazak iz Unije, navodi se u analizi agencije Reuters.
Geopolitički temelji Starog kontinenta nisu bili ovako uzdrmani još od pada Berlinskog zida i općeg kraha komunizma širom istočne Europe 1989. godine, navodi britanska agencija i dodaje da za razliku od kraja 20. stoljeća, kada su potresi išli u korist Europskoj uniji i ojačali je kao takvu, krize 2015. godine prijete da će učiniti upravo suprotno – razoriti Uniju i ostaviti je u modricama, utučenu i prepunu novih barijera.
Pad željezne zavjese doveo je u roku od dvije godine do stvaranja jedinstvene europske valute, a poslije 15 godina i do širenja Unije na istok i NATO-a sve do granica Rusije, Ukrajine i Bijelorusije. Time se na neki način potvrdilo predviđanje Jeana Monneta, prvog predsjednika Europske zajednice za ugljen i čelik, koji je rekao da će se ujedinjena Europa izroditi iz kriza.
Zbog ovogodišnjih “političkih i ekonomskih šokova” uslijed priljeva izbjeglica, grčkog duga, nasilja islamista i ruske vojne akcije doveli su do ponovnog uvođenja graničnih kontrola u mnogim mjestima, jačanja desničarskih i antieuropskih političkih snaga.
Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije upozorio je da je šengenska zona ugrožena i da euro najvjerovatnije ne bi preživio ako bi se unutrašnje granice zatvorile.
Razdor u EU oslikava se i u prkosu prema Angeli Merkel, neokrunjenoj kraljici Unije. Ona nije naišla na veliku podršku svojih EU partnera po pitanju podjele tereta oko prijema izbjeglica, a većina je inzistirala na zatvaranju vanjskih granica EU umjesto na prihvatu izbjeglica.
Jedan od problema koji će se najvjerovatnije pogoršati u sljedećoj godini je taj što su glavni europski lideri politički slabi i toliko preokupirani problemima u svojim zemljama da nisu u stanju pokrenuti potrebnu kolektivnu akciju, navodi Reuters.
Britanija sve više teži izlasku iz EU, koja očigledno ne želi ispuniti uvjete koje je London postavio u želji da dobije povlašten status u odnosu na ostale članice. Ukoliko druga najveća ekonomska i vojna sila Europe prva napusti EU brod, to bi bio jak i bolan udarac koji bi odjeknuo u svjetskim okvirima.
“Brexit” bi mogao pokrenuti zahtjeve za održavanjem referenduma i u drugim zemljama – od Poljske do Danske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.