Betlehem, grad na okupiranoj Zapadnoj obali za koji kršćani vjeruju da je rodno mjesto Isusa Krista, obilježava još jedan svečani Božić u sjeni izraelskog rata u Gazi.
Na Badnjak u utorak, grad je bio lišen svog uobičajenog blagdanskog veselja, bez svjetala ni golemog drvca koje je krasilo središnji trg Manger, bez gomile turista i bez marširajućih bendova mladih koji inače obilježavaju tu prigodu.
“Ove smo godine ograničili našu radost”, rekao je gradonačelnik Betlehema Anton Salman novinskoj agenciji AFP.
Molitve, uključujući poznatu ponoćnu misu u Crkvi rođenja, i dalje će se održavati u nazočnosti latinskog patrijarha Katoličke crkve, ali će svečanosti biti vjerske prirode za razliku od svečanih slavlja koje je grad nekoć održavao.
Palestinski izviđači tiho su marširali ulicama, što je odstupanje od njihove uobičajene bučne limene glazbe. Neki su nosili natpis “Želimo život, a ne smrt”.
Barijere kod Crkve rođenja
Palestinske snage sigurnosti u međuvremenu su postavile barijere u blizini Crkve rođenja, izgrađene na vrhu mjesta gdje se vjeruje da je Isus rođen.
“Poruka Betlehema uvijek je poruka mira i nade”, rekao je Salman. “Ovih dana također šaljemo svoju poruku svijetu: mir i nadu, ali inzistirajući na tome da svijet mora raditi na okončanju naše patnje kao palestinskog naroda.”
Novinarka Al Jazeere Nida Ibrahim, izvještavajući s trga Manger, rekla je da je prije rata centar Betlehema bilo puno ljudi na Božić.
“Svjetla bi bila posvuda. Također, tu bi bila središnja pozornica na kojoj bi se izvodile pjesme i božićne pjesme kao priprema za ovo blagdansko vrijeme”, rekla je, a prenosi AlJazeera.
U Betlehemu Božić nije bio samo slavlje za kršćane – bio je to nacionalni praznik gdje su i muslimani i kršćani “osjećali da je to prilika za njih da osjete malo radosti dok žive pod desetljećima dugom vojnom okupacijom”, dodala je.
Ibrahim je rekao kako su stanovnici grada bili “duboko povrijeđeni” kad su Palestinci u Gazi suočeni s kontinuiranim bombardiranjem, u kojem je od listopada prošle godine poginulo više od 45.000 ljudi.
Udar na betlehemsko gospodarstvo
Otkazivanje božićnih slavlja težak je udarac za ekonomiju grada, koja već pati zbog ograničenja pod izraelskom okupacijom, rekao je Ibrahim.
Procjenjuje se da turizam čini 70 posto prihoda Betlehema – gotovo sve od božićne sezone.
Gradonačelnik Salman rekao je da se nezaposlenost u gradu kreće oko 50 posto – što je više od 30 posto nezaposlenosti u ostatku Zapadne obale, prema palestinskom ministarstvu financija.
Broj posjetitelja grada pao je s najvišeg nivoa prije COVID-a od otprilike 2 milijuna posjetitelja godišnje 2019. na manje od 100.000 posjetitelja 2024., rekao je Jiries Qumsiyeh, glasnogovornik palestinskog ministarstva turizma.
Mohammad Awad, 57, prodaje kavu više od 25 godina u podnožju Omarove džamije, koja stoji točno nasuprot slavne gradske crkve.
150 tisuća Palestinaca
“Posao je bio dobar prije rata, ali sada nema nikoga”, rekao je prodavač za AFP. “Nadam se da će rat u Gazi uskoro završiti i da će se turisti vratiti.”
Izraelsko nasilje nad Palestincima – kako od doseljenika tako i od vojnih snaga – poraslo je na okupiranoj Zapadnu obalu otkako je izbio rat u Gazi, ali Betlehem je ostao uglavnom miran.
Ograničenja nakon rata također su spriječila oko 150.000 Palestinaca da napuste teritorij kako bi radili u Izraelu, uzrokujući pad tamošnjeg gospodarstva za 25 posto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare