Rusija je možda riješila jedan od najvećih problema u proizvodnji modernih tenkova T-72B3, T-80BVM i T-90M - nedostatak optike, piše Forbes.
Prije nego što su ruske snage izvršile invaziju na ukrajinski poluotok Krim 2014., dvije ruske tvornice tenkova – Uralvagonzavod u Sverdlovskoj oblasti i Omsktransmash u Sibiru – nabavile su termalne kamere Catherine-FC, ključnu komponentu nišana Sosna-U, od francuske tvrtke Thales.
Zbog sankcija koje je uvela Francuska, ova tvrtka više nije mogla izvoziti termalne kamere u Rusiju.
Zato je, piše Forbes, nakon što je Rusija prošlog ljeta izgubila više od 1000 tenkova, Kremlj počeo ponovno koristiti stare tenkove T-62, T-72 i T-80, koji su godinama bili u skladištu, te ih opremati nišanima iz 1970-ih. 1PN96MT-02.
Rusi jednostavno nisu imali dovoljno Sosna-U na zalihama da završe više od nekoliko stotina najnovijih tenkova T-72B3, T-80BVM i T-90M.
Čak su napravili nove, retro verzije ovih tenkova, u kojima su nedostupni nišani Sosna-U zamijenjeni dostupnim nišanima 1PN96MT-02.
To je bio veliki problem za ruske bojne na prvim crtama jer su imali mnogo tenkova s kojima se nisu mogli dobro boriti na velikim udaljenostima, pogotovo noću.
U isto vrijeme, Ukrajinci su se naoružavali tenkovima Leopard 1A5 i Leopard 2A4/A6 njemačke proizvodnje, borbenim vozilima pješaštva CV90 švedske proizvodnje i američkim M-2 i Strykerima — borbenim vozilima s izvrsnom optikom dugog dometa.
Za ukrajinsku vojsku, ruski industrijski problemi pretvorili su se u važnu prednost na bojnom polju.
Ta bi prednost sada mogla biti dovedena u pitanje, pišu mediji.
Na društvenim mrežama objavljena je snimka na kojoj se vidi kako vlak pun tenkova T-80BVM, njih tridesetak, navodno napušta tvornicu Omsktransmash.
Prepoznatljiva kućišta za optiku ukazuju na prisutnost nišana Sosna-U, piše Forbes.
No, potvrde za te navode nema.
Prije pet godina ruska je industrija pokrenula program kopiranja termalne kamere Thales, kako bi se francuske komponente zamijenile ruskim.
Rezultirajući nišan PNM-T izgleda kao nišan Sosna-U, ali možda neće imati isti domet i visoku pouzdanost po kojima je poznat Sosna-U.
Omsktransmash je ili počeo ugrađivati PNM-T u nove tenkove T-80BVM – koji zapravo i nisu novi, sami po sebi, već stari T-80 koji su prošli temeljiti remont i modernizaciju – ili je Rusija nekako pronašla način da zaobiđe Francuze sankcije, te nabavio niz nišana Sosna-U.
Ovo drugo nije nemoguće, piše Forbes.
Istraživači su secirali ostatke ruskih bespilotnih letjelica i projektila pronađene u Ukrajini i pronašli komponente koje su proizvele brojne manje europske i američke tvrtke koje ne bi trebale moći slati proizvode u Rusiju, ali nekako su to uspjele.
U svakom slučaju, očito je da ruska industrija sada isporučuje nove tenkove s modernom optikom. Hoće li optika opet nestati i Rusi opet morati posegnuti za isporukom starijih tenkova ili je ruska industrija trajno riješila problem s optikom, ostaje za vidjeti.
Trajno rješenje krize bila bi loša vijest za Ukrajinu.
Forbes podsjeća da ove jeseni u Ukrajinu stižu tenkovi M-1 američke proizvodnje, a odnos snaga na bojnom polju bi se opet mogao promijeniti, dodajući da M-1 ima jednu od najboljih optika na svijetu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!