Sedmero učenika i nastavnik prevozilo se žičarom u Pakistanu kad je puknuo jedan kabel i žičara je ostala visjeti nad dolinom na oko 274 metara od tla. Spašavanje je trajalo cijeli dan, no na kraju je sve sretno završilo.
Opasnu akciju spašavanja otežavao je olujni vjetar, a kabinu koja visi na jednom kabelu dodatno su ljuljale lopatice rotora helikoptera u kojem su komandosi koji su ih pokušavali spasiti.
Vojska je povukla helikoptere kad je pala noć, ali je operacija spašavanja s tla nastavljena uz pomoč stručnjaka za za zip line i reflektora.
Uzrok: Pucanje kabela
Djeca, koja su zarobljena od 7 sati ujutro, koristila su se gondolom kako bi došla do škole u planinskom području u Battagramu, oko 200 kilometara sjeverno od Islamabada, rekli su dužnosnici.
Pakistanska agencija za krizne situacije priopćila je da je na žičari puknuo kabel i da su dva helikoptera poslana u akciju spašavanja nakon što pokušaji da se žičaru popravi nisu uspjeli.
Gondola je zapela na pola puta preko klanca i visi na samo jednom kabelu, rekao je dužnosnik za spašavanje Shariq Riaz Khattak za Reuters.
Muzaffar Khan, dužnosnik lokalnih vlasti u Battagramu, rekao je da se u kabini nalazi sedmero djece i učitelj. Prvo je bilo objavljeno da je u gondoli šestero djece i dvoje učitelja.
“Udara nas snažan vjetar, rekao je telefonom Gulfaraz (20), koji se nalazi u gondoli, za lokalnu televizijsku postaju Geo News”, pozivajući vlasti da ih što prije spase.
Dodao je da su druga djeca u gondoli u dobi od 10 do 15 godina i da se jedno u dobi od 15 godina onesvijestilo zbog anksioznosti.
Spasilačku operaciju otežava snažan vjetar i to što bi elise helikoptera mogle destabilizirati žičaru, rekao je Khattak.
Vojni helikopteri nadlijeću područje u blizini gondole, dodao je.
Drugi sigurnosni dužnosnik, koji je želio ostati neimenovan, rekao je da specijalne snage, obučene za spašavanja u takvim situacijama, sudjeluju u ovoj “vrlo opasnoj i riskantnoj operaciji”.
“Pakistanska vojska čini sve što može kako bi spasila ljude zarobljene u žičari”.
Stanovnici sjevernih pakistanskih područja često koriste žičare za kretanje od jednog sela do drugog.
Abdul Nasir Khan, koji ondje živi, rekao je da su djeca išla u srednju školu u Batangaiju u Alaiju.
“Bespomoćno ih gledamo, ali im ne možemo pomoći”, rekao je Khan.
Privremeni pakistanski premijer Anwaar-ul-Haq Kakar izrazio je zabrinutost u objavi na platformi X, bivšem Twitteru.
“Dao sam naputak vlastima da provedu sigurnosne inspekcije svih takvih privatnih žičara i osiguraju da one budu sigurne za rad i korištenje”, napisao je u objavi
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.