Kina ubrzano povećava svoj nuklearni arsenal i vjerojatno će imati 1.000 komada nuklearnog oružja do 2030., pokazalo je najnovije izvješće Pentagona o vojnoj moći Pekinga.
Kina je povećala svoje nuklearne zalihe za najmanje 100 nuklearnih bojevih glava i sad ih ima više od 600 u svom inventaru, prenosi Politico.
Najnovija procjena SAD-a o sve većoj kineskoj nuklearnoj sposobnosti dolazi usred neizvjesnosti oko toga kakvu će politiku prema Kini provoditi nova administracija pod Donaldom Trumpom.
Trump će koristiti carine i ekonomski pritisak u pokušaju utjecaja na Peking, a svoju administraciju nastoji popuniti kineskim jastrebovima, od izabranika State Departmenta Marca Rubia do novog savjetnika za nacionalnu sigurnost, zastupnika Mikea Waltza.
Nuklearna procjena proizlazi iz godišnjeg izvješća koje Pentagon šalje Kongresu o vojnim ambicijama Pekinga, a koji prati rast kineske mornarice i zrakoplovstva, kao i korupciju unutar ministarstva obrane.
Fokus na odvraćanju
Izvješće prestaje predviđati veličinu kineskih nuklearnih zaliha nakon 2030. godine, no jedan obrambeni dužnosnik je za Politico rekao da očekuje da će Kina i nakon tog razdoblja “nastaviti širiti i modernizirati svoje snage”.
Kina ostaje pri svojoj politici prva da neće prva iskoristiti ovo oružje te joj fokus na odvraćanju od masivnog protuudara, navodi se u izvješću.
Povećanje broja nuklearnih bojevih glava dolazi usred šireg fokusa na razvoj novih interkontinentalnih balističkih projektila. “Oni također pokazuju određeno zanimanje za razvoj novog konvencionalnog ICBM-a koji bi mogao pogoditi Havaje, Aljasku i kontinentalni dio SAD-a”, rekao je dužnosnik.
Impresivne brojke
Kineska mornarica je najveća na svijetu, ima više od 370 brodova i podmornica. S druge strane, SAD ima 290 brodova, a nekoliko novih razarača, krstarica i amfibijskih brodova u različitim je fazama izgradnje u kineskim brodogradilištima.
Očekuje se da će treći nosač zrakoplova u Pekingu, Fujian, ući u službu 2025. godine. Kinesko ratno zrakoplovstvo povećava proizvodnju svog nevidljivog lovca pete generacije J-20, a između 1.300 i 1.900 borbenih zrakoplova su napredni borbeni avioni četvrte generacije koji konkuriraju nekim od najsofisticiranijih zrakoplova proizvedenih u SAD-u i Europi.
Iako je Kina napravila velike korake u modernizaciji svoje vojske, korupcija ostaje problem. Narodna oslobodilačka vojska “i dalje se bori s duboko ukorijenjenim problemima korupcije”, rekao je dužnosnik obrane.
Petnaest “visokih vojnih dužnosnika i rukovoditelja obrambene industrije uklonjeno je sa svojih položaja zbog korupcije” prošle godine, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!