
Dok Trumpova administracija demontira Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAid) i povlači se iz financiranja globalnih napora u javnom zdravstvu, mpox – ranije poznat kao majmunske boginje – je u većem riziku od širenja i postajanja globalne hitne situacije, upozoravaju humanitarni radnici i stručnjaci za javno zdravstvo.
“Prava je pogreška ne učiniti sve što možemo kako bismo ovo kontrolirali dok još imamo priliku”, rekao je Stephen Morse, profesor epidemiologije na Sveučilištu Columbia, specijaliziran za procjenu rizika od zaraznih bolesti. “Povlačenje unatrag samo će pogoršati situaciju.”
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je mpox globalnom zdravstvenom hitnom situacijom u kolovozu prošle godine, dok su slučajevi rasli u Demokratskoj Republici Kongo (DRK) i širili se na susjedne afričke zemlje. USAID je radio na suzbijanju virusa putem cijepljenja, testiranja i nadzora na terenu. Prošle godine USAID i Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) donirali su 55 milijuna dolara hitne pomoći.
Međutim, radnici USAID-a upoznati s odgovorom agencije na mpox kažu da sav taj novac nije bio dodijeljen i sada je zamrznut zbog odluke administracije da zaustavi gotovo svu humanitarnu pomoć, piše Guardian.
Osim zamrzavanja financiranja, USAID-ovi radnici evakuirani su iz zemlje krajem siječnja, prema sudskim dokumentima. Do prije nekoliko tjedana, Sjedinjene Američke Države bile su vodeće u koordiniranju odgovora na epidemiju.
Zamrzavanje pomoći
Jedan zaposlenik USAID-a, koji je želio ostati anoniman zbog straha od odmazde, rekao je da su na sastancima planiranja svi pogledi bili uprti u USAID: “Što ćete vi učiniti? Svi su izgubljeni u ovom trenutku.”
Zamrzavanje pomoći znači da su neke provincije u DRK, koje se u potpunosti oslanjaju na USAID-ova sredstva, ostale bez ikakvih resursa za suzbijanje virusa, rekao je zaposlenik.
“Radili smo na stvaranju održivog sustava koji ne samo da bi odgovorio na trenutno izbijanje mpoxa, već bi mogao biti korišten u budućnosti za bilo koju drugu epidemiju, a sada nismo sigurni hoće li to uspjeti”, rekao je drugi zaposlenik USAID-a upoznat s odgovorom na mpox.
“Baš kao i s povećanjem slučajeva ebole i virusa Marburg u susjednim zemljama, nije pitanje hoće li se nova epidemija dogoditi u DRK-u, već kada i koliko će zemlja biti spremna.”
Rizik od globalnog širenja
Stručnjaci upozoravaju da prekid resursa za suzbijanje trenutne epidemije samo povećava šanse da se mpox proširi u više zemalja.
“Katastrofa i nesreća su prikladne riječi za zatvaranje USAID-a. To ne pogađa samo ljude u inozemstvu, već postoji mogućnost da se mpox ili sljedeća pandemija prošire i na Sjedinjene Države”, rekao je istraživač zaraznih bolesti sa sjedištem u SAD-u, koji je želio ostati anoniman zbog projekata s Nacionalnim institutima za zdravlje (NIH) i CDC-om.

Globalna epidemija mpoxa 2022. godine dovela je do više od 100.000 slučajeva u 122 zemlje i označila prvi put da se bolest proširila izvan središnje i zapadne Afrike. Ta je epidemija uglavnom suzbijena zahvaljujući širokoj kampanji cijepljenja.
Najnovije izbijanje u DRK je drugačiji soj virusa od onog koji je uzrokovao epidemiju 2022. godine.
Američki državni tajnik Marco Rubio izdao je smjernice da se humanitarna pomoć koja spašava živote – uključujući hranu i lijekove – još uvijek može odobriti putem izuzeća unatoč zamrzavanju financiranja. USAID-ovi zaposlenici rekli su da traže izuzeće za nastavak programa suzbijanja mpoxa u DRK-u, ali ono još nije odobreno.
Iako su dužnosnici Trumpove administracije izjavili da im je cilj smanjiti nepotrebnu potrošnju i prijevare, istraživači javnog zdravstva kritizirali su brzinu i žestinu rezova.
“Ako ćete provoditi ovakve rezove, morate biti pažljivi”, rekao je Amesh Adalja, profesor na Bloombergovoj školi javnog zdravstva Sveučilišta Johns Hopkins.
“Ne možete imati ovakvu nepredvidivost ako pokušavate voditi program kontrole bolesti.”
Mnoge organizacije ovise o financiranju USAID-a. Kada se to povuče, objasnio je Adalja, “odlučivanje o raspodjeli cjepiva, strategijama testiranja, postaje teže jer nedostaje stručni input, što otežava napore za kontrolu bolesti”.
Pravni izazovi i osobne posljedice
Iako su mnogi USAID-ovi programi i dalje zaustavljeni, budućnost agencije i dalje je predmet sudskih sporova. Savezni sudac prošlog je četvrtka presudio da zamrzavanje pomoći mora biti privremeno obustavljeno i dao vladi pet dana da se povinuje odluci. Radnici humanitarnih organizacija rekli su da je ta presuda stvorila konfuziju oko ponovnog pokretanja programa koji bi mogli ponovno biti ukinuti u kratkom roku, piše Guardian.
USAID-ovi zaposlenici rekli su da su posljednjih tjedana najviše zabrinuti oko pronalaženja načina da nastave svoj rad, ali su također osobno pogođeni, prema sudskim dokumentima.

Tri USAID-ova radnika opisala su kaos tijekom povlačenja iz Demokratske Republike Kongo 28. siječnja u sklopu savezne tužbe podnesene od strane sindikata državnih zaposlenika. Nakon što su izbili prosvjedi u Kinšasi, veleposlanstvo je izdalo nalog za evakuaciju. No, s obzirom na zamrzavanje strane pomoći, zatvorene urede u Washingtonu i kolege na administrativnom dopustu, USAID-ovi zaposlenici imali su malo komunikacije i morali su sami financirati svoje evakuacije.
Radnici su opisali kako su s obiteljima stavljeni u čamce s dovoljno mjesta samo za ručnu prtljagu, ostavljajući kućne ljubimce i većinu svojih stvari iza sebe. Sada, natrag u Washingtonu, njihove karijere ostaju neizvjesne.
“Zbog ekstremnog stresa, tjeskobe i nedostatka sna uzrokovanih brigom za osoblje, partnere i situaciju u DRK-u, a bez mogućnosti da odgovorim kako bih inače učinila, doživljavam ozbiljne zdravstvene posljedice”, izjavila je zaposlenica USAID-a pod pseudonimom Nancy Doe u sudskom podnesku od 11. veljače.
Profesor Morse s Columbia Universityja upozorava da američko povlačenje iz WHO-a, uz zatvaranje USAID-a, predstavlja “dvostruki udarac”.
“Ako se sami zaslijepimo i svežemo si ruke, nećemo biti sigurniji”, rekao je Morse. “Samo ćemo biti manje svjesni što nas ubija ili čini bolesnima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!