Šator, simbol prosvjeda ispred Ministarstva branitelja od prošlog tjedna je u Vukovaru. No, ni tamo nije srdačno dočekan. Istražili smo kako riješiti novi, pomalo neočekivani problem.
Nakon 555 dana zagrebačke Savske ceste, prazan šator prosvjednika dobio je novu adresu. Iz Zagreba je preseljen u Vukovar. Namjera je bila da šator postane dio Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru, no protiv toga su mnogi vukovarski branitelji, koji smatraju da šatoru tamo nije mjesto, jer su u Memorijalnom centru izloženi predmeti koji su povezani s Domovinskom ratom, a šator, simbol razmirica branitelja-prosvjednika i bivše vlasti, to nije. Ako smatraju da šator ima neku povijesnu vrijednost, neka ga smjeste u neki gradski muzej, kazao je Tomislav Josić iz Stožera za obranu Vukovara.
“Da je to bila neka poljska bolnica na primjer, ja bih rekao svaka čast, treba da tu i bude, ali ovako… Ovo se dogodilo 25 godina nakon rata i da mi tvrdimo da je to povezano s Domovinskim ratom, mislim da je to iskrivljavanje povijesti”, kaže Josić.
Šator je simbol bitke bivše vlasti i branitelja – prosvjednika. Uporno je stajao ispred ministarstva dok su se iz njega slale rezolutne poruke da ostaje do ispunjenja zahtjeva. Osim ostavke SDP-ova ministra Predraga Matića, tražili su, primjerice, i da zakon o braniteljima postane ustavan. To se nije dogodilo, no odluka o uklanjanju je pala nakon što je nova vlast obećala riješiti njihove probleme. Ali, žele li šator u svom gradu, Stožer za obranu nije nitko ništa pitao, a ni sam grad.
Šator je u Vukovaru od prošloga tjedna, i iako protivnjelje nije tako zvučalo, sve strane sada tvrde da sukoba nema, niti vukovarskih branitelja s onima iz Savske niti s ministarstvom. Šator nije problem, poručio je i jedan od vođa prosvjeda u Savskoj, Josip Klemm.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.