Studenti Filozofskog podupiru zahtjeve za smjenom Uprave

Vijesti 17. svi 201615:33 > 15:40
N1

Studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu zahtjev za smjenom Uprave fakulteta poduprli su anketom u kojoj se više od dvije trećine studenta bezuvjetno usprotivilo sklapanju ugovora o zajedničkim dvopredmetnim studijima između Filozofskog fakulteta i Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu.

Protiv suradnje tih dvaju fakulteta izjasnilo se 70 posto studenata, 23 posto njih podržava suradnju ako su u ugovoru eksplicitno definirani uvjeti suradnje, 5 posto nema stav o tim pitanjima, a samo jedan i pol posto anketiranih bezuvjetno podržava ugovor, istaknuto je na konferenciji za novinare održanoj u Novinarskom domu. 

Studenti Filozofskog fakulteta izjasnili su se da se kategorički protive svim ugovorima, u kojem god oni bili, a anketom žele postići da se mišljenje studenata uzme u obzir u daljnjim glasanjima koja će s provesti po vijećima fakultetskih odsjeka do 8. lipnja, kazala je koordinatorica Lorena Drakula. Odsjek za povijest se, kako je rekla, nažalost, već prije objavljivanja rezultata izjasnio za ugovor.

Nadamo se da će anketa biti uzeta u obzir na fakultetskom Vijeću, budući da je Uprava izjavila da štiti interese svojih studenata, kazala je i dodala da je Uprava prije bila upoznata s rezultatima ankete provedene preko Facebook grupa, ali ih nije uzela u obzir, zbog čega je provedeno stručno valjano istraživanje mišljenja.

Anketa je više nego reprezentativna, budući da je obuhvatila 2070 studenata, odnosno trećinu ukupnoga broja studenata na Fakultetu, sastavljena je uz pomoć nastavnika sociologije, a provodilo ju je 108 anketara dva tjedna, od 27. travnja do 8. svibnja, rečeno je uz napomenu da je samo petnaestak ispitanika odbilo anketu. Formuliranje ankete uzelo je u obzir i sve moguće oblike revidiranja ugovora dvaju fakulteta, kazala je Lorena Drakula.

Plenum Filozofskog fakulteta u Zagrebu izglasao je 21. travnja nepovjerenje Upravi Filozofskog fakulteta na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem “zbog cenzure, prisvajanja ovlasti koje mu ne pripadaju te nepoštivanja zakona i propisa”. “Ta je odluka posljedica dugotrajnih ignoriranja studentskih zahtjeva i postupanja protivno volji i interesima studenata, ali i čitavog fakulteta”, priopćio je tada Plenum i ocijenio da je “Uprava dekana Vlatka Previšića na krajnje nedemokratski način uzela sebi za pravo arbitrarno i selektivno odlučivati o dostupnosti materijala koji će biti priloženi članovima Fakultetskog vijeća te opstruirati korištenje službenih unutarfakultetskih komunikacijskih kanala tj. službene mailing liste i web-stranice fakulteta”.

Potom je, 28. travnja, Plenum zatražio razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana. “Na temelju izglasanog nepovjerenja, kršenja Etičkog kodeksa te Statutom i ostalim pravnim aktima propisanih uvjeta rada dekana, Plenum odlučno traži razrješenje prof. dr. sc. Vlatka Previšića s dužnosti dekana”, ističe se u izjavi za javnost Plenuma zagrebačkoga Filozofskog fakulteta.

Također se navodi da se dekan Previšić oglušio na nepovjerenje studenata koje su jasno artikulirali na 205. Plenumu. Današnja konferencija za novinare održana je u sjedištu Hrvatskog novinarskog društva, jer im, kako su rekli studenti, nije za to odobren prostor na Fakultetu. Filozofski fakultet, kažu, čini više od šest tisuća studenata, 650 nastavnika i 200 djelatnika, i kvaliteta rada fakulteta može se postići samo međusobnom suradnjom i dijalogom svih dijelova Fakulteta. Studenti su pozvali Upravu Fakulteta da pokaže da je “Filozofski zaista bastion kritičke misli i mjesto gdje se uvažavaju mišljenja studenata”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.