Nedavni slučajevi mešetarenjem tuđim zemljštima, za što su neki dobivali i poticaje, natjerao je svježeg ministra poljoprivrede da mijenja Pravilnik i onemogući daljnje malverzacije. Poljoprivrednik iz okolice Siska upozorava: sve funkcionira po principu: tko prvi prijavi, taj dobiva. Država se dosad pokazala kao loš kontrolor vlastitog novca.
Prije nekoliko godina dobio je otkaz i tada odlučio postati poljoprivrednik. Bez poticaja se teško opstaje, ali u toj igri Hrvoje Mucavac želi igrati pošteno.
“Ovdje imamo jedan odličan primjer što se može raditi s poticajima. Znači ova zelena parcela koju vidite to su moji orasi. Lijevo i desno su parcele od susjeda, koje sam ja komotno mogao u ARKOD-u prijavit, i na njima zaradit otprilike 6.000 kuna, a realno bi me održavnaje tih parcela pod pašnjak stajalo oko tisuću kuna”, priča Hrvoje Mucavac.
Sve to dosada je bilo moguće. Bez znanja vlasnika zemljište se moglo upisati u ARKOD.
“Vi teoretski možete prijaviti Lonjsko polje ili Savski nasip, ako je ta parcela zaista obrađena, a nitko je nije prijavio. I ne možete ništa od toga odgovarati. Nitko ne kontrolira da li vi to obrađujete, nego samo onaj tko je prvi prijavi taj dobiva poticaj”, kaže Mucavac.
Hrvoje uzgaja borovnice, aroniju i orah. Trebaju mu poticaji, ali i zemlja. Tvrdi, upravo je obrada državne zemlje – leglo najvećih malverzacija.
“Pojedine osobe prijave po stotinu hekatara u Lici pod Republikom Hrvatskom. Nikad se tamo ne pojave, dobiju poticaje i onda još imaju prednost od 20 bodova pri zakupu tog istog poljoprivrednog zemljišta”, kaže Mucavac.
Tolušić: Država se tužiti ne može
Resorni ministar ispravlja Pravilnik. Tvrdi država nije oštećena jer poticaji za ovu godinu nisu isplaćeni. Oni koji su mešetarili zemljištem bit će ispisani iz ARKOD-a.
“Radimo kompletnu kontrolu svih 32.000 hektara koji su upisani temeljem izjava svjedoka i znači čim budemo znali točne podatke i da li ima drugih malverzacija drugih malverzacija, izvijestit ćemo javnost o svemu tome”, kaže Tomislav Tolušić, ministar poljoprivrede
Za 2015. isplaćeno je čak 3,7 milijardi kuna poticaja, a za ovu godinu planirano je avansno isplatiti više od 800 milijuna kuna. Izmjenom Pravilnika, čini se, nitko prije te izmjene – neće odgovarati.
“Ima li tu temelja da ljudi tuže državu? Da tuže državu ne, ali da tuže te koji su im neovlašteno ušli u posjed i koristili njihov posjed, definitivno da”, kaže Tolušić.
“Slično su prolazile i sve ostale države. Nešto slično je imala i Slovenija gdje je također upis u ARKOD sustav bio omogućen na sličan način kao i kod nas i kada su nastali problemi tada je izmijenjen pravilnik i donešen je novi”, kaže Mato Barlošić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
Više pogledajte u prilogu Elvira Mešanovića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.