Gužve u ugostiteljskim objektima idealne su za lopove, kojima su dovoljne tek sekunde da okradu žrtve. U noćnim izlascima mladih Osječana i njihovih gostiju tako su “nestale” tisuće jakni, torbica, mobitela...
Jedna od takvih krađa zbila se 11. prosinca, kada je lopov iskoristio neopreznost 30-godišnjaka u jednom osječkom kafiću i ukrao mu nekoliko tisuća kuna vrijedan mobitel.
Glas Slavonie doznaje i za primjer kada je djevojka odlučila proslaviti s prijateljima svoju tek stečenu diplomu. Odvela je društvo u Tvrđu, no kad je otišla do šanka da naruči piće, netko joj je ukrao jaknu u kojoj su bili ključ od automobila, mobitel i novčanik s novcem i osobnim dokumentima.Tako je sretan trenutak postao vrlo mučan, jer ne samo što je morala posuditi novac od prijatelja da plati piće kojim je počastila društvo nego je i morala zvati da netko dođe po nju jer je ostala u tankoj majici, nije mogla u svoj automobil, a nije mogla naručiti ni taksi jer novca nije imala.
“Jednom su mi ukrali jaknu s osobnom i mobitelom, drugi put isto, ali i novčanik u kojem je bilo 20 lipa, žvakaća guma i osobna iskaznica. Treći put ukrali su mi torbicu sa svim stvarima, butrom, mobitelom, osobnom iskaznicom i novcem”, priča 23-godišnjakinja.
Policija poziva na oprez
Ovakvih i sličnih osječkih priča je na tisuće, a policija još jednom upozorava građane da ipak više paze na svoje stvari, jer mašta je kradljivaca neiscrpna, prilagodljivi su i spretni.
“Zbog nemarnosti, ravnodušnosti, a možda i zbog neznanja, i sami im često stvaramo povoljnu mogućnost. Mjere samozaštitnog ponašanja u takvim se slučajevima u prvom redu temelje na promjenama ponašanja i navika. Zato pazite na to da novčanik i etui s dokumentima držite uvijek uza se i da ih nikada ne ostavljajte bez nadzora”, Darijo Premec, glasnogovornik Policijske uprave osječko-baranjske.
Krađe se događaju na svim mogućim mjestima, pa tako i u čekaonicama u raznim zdravstvenim ustanovama. Zato iz policije dodaju da, dok u garderobi čekate liječnički pregled, ponesite sa sobom vrednije predmete ili ih odložite na vama vidljivo mjesto. U uredskim prostorijama osobne predmete treba zaključavati u ladicu ili ormarić, jer je bolji trenutan osjećaj nelagode pred kolegama nego poslije sumnjičenje cijelog radnog vijeka. S ostavljanjem odjeće u garderobi na bazenu nije prestala odgovornost za ključić ili privjesak kojim ste trenutno osigurali svoje stvari.
‘Oprostite, mogu li vam pomoći?’
Zateknete li nekog nepoznatog, ima jedna fraza koju lopov ne voli čuti: “Oprostite, mogu li vam pomoći?” dodaju iz osječke policije, piše Glas Slavonije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.