'Rusiju zanimaju HEP i Ina, a ne Agrokor'

Vijesti 19. ožu 201709:06 > 09:57
N1

U TNT-u gostovala je Oriana Ivković Novokmet s portala Index i kolumnist 24 sata Boris Rašeta.

Treba li se doista ovako tresti čitava država zato što Agrokor ima problema, upitana je Novokmet.

“Mi smo počeli to pratiti od trenutka kada su međunarodna tržišta pokazala nervozu. Tad ste mogli vidjeti izjave ministra financijar Zdravka Marića – činio im se razvoj događaj nevjerojatan”, kazala je. No, pokazalo se, dodala je, da se stvari odvijaju – “da su Rusi gazde”.

Mediji se bave prošlošću, inetrvjuima prije 20 godina, kada je tvrdio da bez očeve mirovine ne bi mogao spajati kraj s krajem

“Rusi će sigurno preuzeti upravljanje, pa je pitanje kako će se rasplesti upravljačka situacija. Dobro je da će preuzeti, jer će sačuvati od bankrota, ali Agrokor će izgledati puno drugačije. Za početak će razmišljati o prodaju Leda i Jamnice, to je gotovo sigurno, i još nekih kompanija. To će imati utjecaj državu. On je bio simbol crony kapitalizma – narastao je uz pomoć politike”, kazala je Novokmet.

Je li Todorić zaslužan jer je ulagao u poljoprivredu i zapošljavao ili je kriv zato što je uništio brojna poduzeća s kojima je poslovao, upitani su.

“Više struja imamo – ona koja kaže da će to biti strašno za gospodarstvo, da su dobavljači iako iscrpljeni dugim rokovima plaćanja izgubili svoja mjesta na njegovim policama. Drugi misle da se ništa neće promijeniti, što je naivno. Treći likuju, jer ga je država poticala, a kompanija nije dobro vođena”, nabraja Novokmet.

“Todorić objedinjuje najbolje i najgore u RH – najbolji je poduzetnik tog ranga, no država mu je dala lavovske dijelove gospodarstva zadravo, ali i neke koje nitko pri zdravoj pameti ne bi uzelo. Nije mogao biti kompetitivan s razlikom u kamatama, čuli smo da su da su Lidlove bile oko 1 posto”, kaže Rašeta, dodajući da ga banke više nisu htjele kreditirati i onda se pojavila Sberbanka.

Skupi LNG

“Rusija se od dolaska Putina strahovito racionalno i pametno, kao rijetko kad do sada, širi osmišljeno. Njima ne treba prostor, ona je poput Nijemaca nakon Drugog svjetskog rata odlučila rasti u dubinu i visinu – u plin i naftu… Sve bitke, od Sirije i Europe, to su bitke oko puštanja Rusije na ta tržišta”, kazao je Rašeta. Svi proizvođači u Hrvatskoj oslonjeni su na Agrokor i o njemu ovisi njihova sudbina, smatra on.

Koliko je utjecala politika, upitani su, odnosno izjave poput one o Krimu Andreja Plenkovića, koji je razljutio Ruse pričom o mirnoj reintegraciji. Rašeta podsjeća da je i predsjednica u Muenchenu imala izjavu koja je bila loša, što je posebno bio trenutak kada “nije bilo pametno čačkati”. Navodi po pitanju širenja Rusije, da ona ide južnim tokom plinovoda preko Makedonije. Putin je u Zagreb došao preko Mesića zbog naftovoda, no Amerikanci su to blokirali.

“Kod nas se puno govori o LNG terminalu – a to je jako skup plin. Oni koji su ih izgradili u Poljskoj ili na Baltiku su na rubu bankrota, i da sada imamo LNG taj šok zbog poskupljenja bi bio daleko veći”, kazao je Rašeta. Iako Hrvatska jest izložena milosti i nemilosti Kremlja, Rusima njima nije u cilju imati ovu zemlju u rasulu.

“Sjetite se rušenja ruskog aviona od strane Turske”, naveo je, dodajući da će Rusija ovdje pokušati stvoriti bazu ovdje za kooperacije.

“Todorić je uvijek ponavljao da ima loše uvjete za kreditiranje, no to nije točno. Postoje kompanije u Hrvatskoj koje su se zaduživale po nižim kamatama. Agrokor je bio i prezadužen i netransparentan u izvješćima”, naglasila je Novokmet, dodajući da dio odgovornosti za kamate zato snosi i on te ne može sve pripisati državi. Prezaduženost je posljedica širenja pod kreditima i pada prihoda. Agrokor je stasao uz državnu potporu, što mu je stvaralo probleme, jer se nije mogao nositi s jačim igračima na tržištu.

Upitani su zašto je ruski veleposlanik reagirao na onakav način, sazivanjem konferencije. Odgovor glasi da je Anvar Azimov, znajući stanje u Agrokoru, htio zaokrenuti taj smjer, kako bi izbjegao bankrot i stigao prodati neke stvari.

Irelevantno je koliko će ostati Todoriću

Rašeta podsjeća da je Azimov kazao da Rusiju zanimaju HEP i Ina, a ne Agrokor.

“Možemo vjerovati da ih to zanima, energija je nešto o čemu Rusija vitalno ovisi”, kazao je Rašeta.

“Njih ovaj čas ne zanima vlasništvo Agrokora… Moraju sjesti i dogovoriti se kako će to izgledati”, kaže Novokmet. Na pitanje o tome koliki će udio ostati Todoriću, Novokmet odgovara: “Smatram da je irelevantno koliko će ostati Todoriću, izgubit će upravljanje.”

Ona navodi i da postoji više različitih načina na na koje država pomaže Agrokoru. Ministar Zdravko Marić govori kako mu dugovi nisu dospjeli. Država mu vjerojatno neće dati kredit, niti ima novca za pokrivanje milijardi eura duga, navodi ona, dodajući da je HDZ sve do sada radio netransparentno.

Mirovinski fondovi bi mogli postati vlasnici koncerna – je li opravdano uključivanje države, upitani su zatim. Rašeta podsjeća na nekoliko slučajeva kada se država umiješala.

“Imamo HAVC. To ne miriše na dobro i ta solidna institucija će biti upropaštena, nakon koprodukcija koje je ostvarila tijekom prošlih godina. Podravka – maknut je čelni čovjek pod kojim su ostvareni najbolji rezultati, i to nakon što su se tukli unutar HDZ-a oko kadra. Treći je HRT – kadroviranja su uvijek loše, ali sad su katastrofalna, kao i pod Milanovićevom”, kazao je Rašeta.

Sigurno će oni Agrokor restrukturirati, navodi Novokmet.

Na pitanje koji su sve ljudi ulazili u vladu i politiku pa se vraćali onamo, kolege se slažu da se radilo o desecima.

“Ni jedna vlada si nije mogla dozvoliti takav luksuz da ih nema. Ne mogu se sjetiti je li Račan imao Agrokorovog ministra, ali verojatno ih je bilo na mjestima državnih tajnika”, kazao je.

Novokmet za te ljude i njihovu uključenost u uspjeh ili propast Agrokora, kaže da možda oni i nisu bili takvi stručnjaci ili ih vlasnik nije slušao.

Tu se očito zbivalo nešto što nije razumljivo za kompaniju, kazao je Rašeta, jer ona je morala imati međunarodni menadžment neovisan od vlasništva.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.