U turizmu nedostaje 20.000 radnika

Vijesti 29. sij 201822:33 > 22:33
Pixabay

Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje trenutno su prijavljene 195.662 nezaposlene osobe, no usprkos toj velikoj brojci, tvrtke imaju sve više problema s pronalaskom radnika, a jedan od najpogođenijih sektora je turizam.

Sezonski radnici, koji su do nedavno na Jadran dolazili uglavnom iz Slavonije, okrenuli su se mnogo atraktivnijim poslovima u inozemstvu – za radnike u turizmu najatraktivnije destinacije su Austrija i Njemačka – gdje su plaće nekoliko puta veće nego u Hrvatskoj, piše Index.

Turističke tvrtke stoga su se našle u situaciji da moraju podići plaće i općenito poboljšati uvjete rada svojim radnicima, no svejedno vrlo je teško konkurirati inozemnoj konkurenciji, gdje iskusniji kuhar može dobiti i po nekoliko tisuća eura.

Poslodavci stoga zahtijevaju porezno rasterećenje kako bi se oslobodio novac koji bi bio preusmjeren radnicima. Neki pomaci već su napravljeni u tom smjeru, pa se tako troškovi smještaja i prehrane za “sezonce” više neće tretirati kao plaća u naravi. Do sada su se na tu vrstu izdatka plaćali porezi i doprinosi.

Hrvatska udruga poslodavaca pozdravlja navedenu mjeru, ali upozorava i da je potrebno dodatno rasterećenje plaća i kapitala, kako bi se omogućilo njihovo povećanje te kako bi se dio sredstava uložio i u izgradnju smještajnih objekata za sezonske radnike.

HUP: Turizam će ove godine trebati dodatnih 15-20 tisuća radnika

“Prema iskustvu prošle godine i nastavku trendova turističke potražnje, predviđa se da će turizmu trebati dodatnih cca. 15-20 tisuća radnika u 2018. godini te u ovom trenutku ne možemo procijeniti koliki će biti manjak.

HUP od državne administracije očekuje podršku u većem poreznom rasterećenju. Pozdravila se odluka vlade prema kojoj se troškovi smještaja i toplog obroka za sezonske radnike više neće oporezivati kao plaća u naravi pa su vodeće turističke kompanije donijele odluku da će sredstva koja su posljedica ovog poreznog rasterećenja preusmjeriti u povećanje materijalnih prava radnika. Povećanje plaća nužno je kako bi se povećala atraktivnost poslova u turizmu te će brojne turističke tvrtke iskoristiti ovo porezno rasterećenje za povećanje plaća i poboljšanje uvjeta rada djelatnika, a dio tvrtki je isto već napravio.

Dio ovih sredstava će se uložiti i u izgradnju dodatnih smještajnih kapaciteta za sezonske radnike što se iskazuje kao sve veća potreba. HUP smatra da je nužno daljnje porezno rasterećenje posebno onih vezanih uz rad (poznato je u kojoj mjeri su davanja poslodavaca za bruto plaću u odnosu na neto koje primi zaposlenik), porez na kapital te je nužno oštrije rezanje parafiskalnih nameta. Time bi se dodatno utjecalo na stimulaciju radnih uvjeta, povećanje konkurentnosti hrvatskog turizma te pokrenuo dodatni rast hrvatskog gospodarstva”, odgovorili su Indexu iz HUP-a.