Sporazum čiji je puni naziv Transatlantsko trgovačko i investicijsko partnerstvo i u Europskom je parlamentu osporavan na više razina, a jedan od češćih prigovora bio je da će u slučaju njegove ratifikacije europsko tržište preplaviti jeftina i nekvalitetna GMO hrana.
Iz Ministarstva poljoprivrede, međutim, poručuju da će Hrvatska zabraniti uzgoj GMO proizvoda na kompletnom svom teritoriju. Sva stajališta koje je RH u Bruxellesu iznosila vezano za uzgoj GMO-a, tvrde iz Ministarstva poljoprivrede, bila su protiv uzgoja GMO kultura u Hrvatskoj.
“U RH postoji generalno stav javnosti protiv GMO, pored toga poljoprivredna proizvodnja u Hrvatskoj se u najvećoj mjeri odvija na malim poljoprivrednim površinama (prosjek 5,6 ha), proglašena su velika područja ekološke mreže (37 posto kopnenog teritorija RH). Hrvatska se, između ostalog opredijelila i za proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s dodanom vrijednošću – ekološki proizvodi i autohtoni proizvodi koji nose jednu od oznaka zemljopisnog podrijetla. S obzirom na sve navedeno nije u Hrvatskoj moguće uspostaviti uzgoj konvencionalnih i GMO usjeva odnosno bilo bi vrlo teško osigurati tzv. koegzistenciju na način da ne dođe do kontaminacije poljoprivrednih kultura koje nisu GMO”, tvrde za Index iz Ministarstva poljoprivrede.
“Stav RH će biti generalna zabrana uzgoja GMO kultura na hrvatskom teritoriju”, tvrde iz Ministarstva poljoprivrede, te dodaju da se donošenje izmjena i dopuna ili čak novog Zakona o GMO očekuje do kraja ove godine.