Avokadovo ulje za kosu: 5 jednostavnih koraka kako ga izraditi kod kuće

Lifestyle 31. kol 202312:01 0 komentara
Pexels

U potrazi za dobrim, kvalitetnim i prirodnim proizvodima za kosu, mogli biste posegnuti za avokadovim uljem za kosu. Dobro je poznato kako je avokado bogat hranjivim tvarima, posebice masnoćama i vitaminima za koje se vjeruje da mogu učiniti čuda za kosu.

Avokado inače izvorno potječe iz Meksika i okolnih područja Srednje Amerike. Ondje se uzgaja već tisućama godina. Danas je popularna voćka koja se uzgaja diljem svijeta, posebno u regijama s toplom klimom.

Osim što se može koristiti za pripremu jela, nerijetko se dodaje u maske za kosu, losione i druge preparate za njegu tijela.

Zbog svoje popularnosti i raznovrsnih mogućnosti upotrebe u kulinarstvu i kozmetici, avokado je postao popularan mnogim dijelovima svijeta, čak i izvan njegovog prirodnog podrijetla.

Sastav avokadovog ulja za kosu

Ulje avokada može pomoći hidrataciji vlasi, poboljšati elastičnost kose i smanjiti njeno pucanje.

Velikom dijelu toga pripisati se može utjecaj visokog udjela zdravih mononezasićenih masnih kiselina, posebice oleinske kiseline.

Sama oleinska kiselina ponekad se dodaje u proizvode za njegu kose upravo kako bi održavala hidrataciju i poboljšala stanje vlasi.

U nastavku donosimo sastav avokadovog ulja za kosu:

1. Masnoće

Ulje avokada za kosu je poznato po visokom udjelu zdravih mononezasićenih i polinezasićenih masnih kiselina, posebno oleinske kiseline. Oleinska kiselina čini veći dio masnoće u avokadu i ima brojne koristi za zdravlje, uključujući podršku zdravlju srca. Uz to se u avokadu nalaze linolna kiselina koja je nužna za normalno funkcioniranje organizma te palmitinska kiselina.

2. Vitamini

Avokado je dobar izvor različitih vitamina, uključujući vitamin K, vitamin E, vitamin C, vitamine B skupine i pantotensku kiselinu. Vitamini su važni za razne biološke funkcije, uključujući rast kose, zdravlje kože i imunološki sustav.

3. Minerali

Ulje avokada za kosu sadrži minerale kao što su kalij, bakar, magnezij i željezo. Kalij je osobito prisutan u većim količinama i igra važnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka. Željezo je pak bitno jer potiče cirkulaciju te opskrbljuje korijen kose hranjivim tvarima. Magnezij je također bitan u zdravlju kose jer njegov nedostatak može rezultirati usporenim rastom ili ispadanjem kose.

4. Vlakna

Avokado sadrži vlakna koja su korisna za probavu te pomažu općem stanju organizma

5. Antioksidansi

Avokado je bogat antioksidansima, uključujući lutein i zeaksantin. Antioksidansi prvenstveno pružaju zaštitu od oštećenja koje izazivaju slobodni radikali. Osim toga, dostatan unos antioksidanata može pomoći u očuvanju zdravih folikula kose i poticati manje ispadanje, smanjuje upale vlasišta, čuvaju sjaj i elastičnost kose te smanjuju štetan utjecaj vanjskih faktora na kosu poput ultraljubičastog zračenja.

6. Proteini

Avokado sadrži određenu količinu proteina koji su bitni za izgradnju i obnovu stanica, uključujući stanice kose. Kosa se uglavnom sastoji od proteina keratina koji čini osnovnu građevinsku komponentnu vlasi. Uz to proteini pomažu u obnovi kose, ojačavaju vlasi i poboljšavaju jačinu i strukturu kose. Keratin posebice pomaže u očuvanju elastičnosti fleksibilnosti vlasi kose kao i u njenoj obnovi.

7. Fitosteroli

Ovi spojevi prisutni u avokadovom ulju za kosu mogu pomoći u održavanju zdravlja vlasišta. Vjeruje se da imaju umirujuće i hidratizirajuće svojstvo te tako mogu smanjiti upale vlasišta. Pomažu i u poboljšavanju cirkulacije vlasišta pa tako i potiču bolju apsorpciju hranjivih tvari.

Sastav avokadovog ulja za kosu može varirati ovisno o sorti, zrelosti ploda i uvjetima uzgoja, ali općenito, avokado je bogat različitim hranjivim tvarima koje ga čine korisnim za prehranu i njegu kože i kose, kao i za opće zdravlje.

Pexels

Dobrobiti ulja za kosu od avokada

Avokadovo ulje se često pohvaljuje i koristi zbog svojih potencijalnih koristi za kosu. Sastav ulja jasno pokazuje kako je proizvod dobar za kožu i kosu, premda za navedeno ne postoje službeni znanstveni podaci. Iskustva s avokadovim uljem za kosu pokazuju mnoge prednosti kod korištenja.

U nastavku donosimo najvažnije dobrobiti avokadovog ulja za kosu:

hidratacija i vlaženje: bogate esencijalne masne kiseline koje se nalaze u avokadu mogu prodrijeti u dlaku i tako pomoći u očuvanju hidratacije; ovo je razlog zašto se ulje avokada preporučuje za suhu i oštećenu kosu

smanjuje lomljenje kose: hranjive tvari u ulju avokada imaju sposobnost očuvanja dlake i njene otpornosti, stoga se može reći kako avokadovo ulje za kosu pomaže u smanjenju lomljenja dlake i stvaranja ispucanih vrhova

poboljšava elastičnost vlasi: ulje avokada djeluje na poboljšavanje elastičnosti vlasi što također smanjuje lomljenje dlake, pucanje vrhova i ispadanje kose

pojačava sjaj i doprinosi glatkoći kose: čini da kosa izgleda snažnije i zdravije

štiti od toplinskog oštećenja: iako u manjoj mjeri, ulje avokada kosu može zaštititi od topline te pomaže smanjiti štetu koja se može pojaviti prilikom korištenja uređaja za oblikovanje kose poput sušila za kosu i pegli

potiče zdravlje vlasišta: hranjive tvari u avokadovom ulju za kosu mogu pomoći u održavanju zdravog vlasišta, sprečavajući svrbež, perut i druge iritacije

stimulira rast kose: iako nema čvrstih znanstvenih dokaza da avokadovo ulje izravno potiče rast kose, njegova sposobnost poboljšanja općeg zdravlja vlasišta i dlake može posredno potaknuti zdrav rast kose

Naravno, avokadovo ulje za kosu daje individualne rezultate te oni mogu varirati jer kosa i vlasište mogu drugačije reagirati. Stoga se preporučuje prije korištenja isprobati djelovanje na manjem dijelu kose i kože.

Kako koristiti avokadovo ulje za kosu?

Ulje avokada se može koristiti na različite načine kako bi se poboljšala hidratacija, zdravlje i izgled kose.

Kao i kod drugih ulja za kosu, primjena mu može biti prije pranja kose, koristiti se može kao maska, ali i kao lagani dodatak nakon pranja kose.

Korištenje će ovisiti o tome što želite postići. U svakom slučaju je bitno da ga ne stavljate u prevelikim količinama niti na tjeme, niti na vlasi.

Avokadovo ulje je jako masno i gusto te u prevelikim količinama može začepiti pore i biti preteško za vlasi. Dovoljna količina bi trebala biti tek do 10 kapi ulja za cijelu kosu.

Evo nekoliko načina kako koristiti avokadovo ulje za kosu:

Prije pranja kose:

– prije nanošenja ulja na glavi držite topli, suhi ili mokar, ručnik kako bi što više otvorili pore

– nanesite malu količinu ulja na kosu i vlasište, a kada ga stavljate na vlasište dobro umasiravajte i to činite barem pet minuta; prilikom trljanja u vlasište nemojte biti grubi i koristite samo vrškove prstiju

– nanesite ulje skroz do vrhova kose, ali pazite da nije prevelika količina ulja i da ne bude previše teško za vlasi

– zamotajte kosu u plastičnu kapu ili omotajte ručnik oko glave kako biste stvorili toplinski efekt

– ostavite da djeluje barem 30 minuta prije pranja, možete ga ostaviti nekoliko sati

– ulje možete ostaviti i preko noći, no to bi moglo biti previše intenzivno za oštećeno vlasište i kosu, stoga je bolje prvo isprobati na pola sata ili nekoliko sati prije ispiranja

– kosu operite šamponom, no također koristite male količine jer će vjerojatno biti potrebno da kosu dva puta operete šamponom u jednom pranju kako bi isprali ulje

– po mogućnosti kosu sušite hladnim zrakom i difuzorom do pola pa pustite da se sama osuši do kraja

Kao dodatak šamponu ili maski:

– dodajte nekoliko kapi avokadovog ulja za kosu u svoj omiljeni šampon ili regenerator kako biste povećali hidrataciju i mekoću kose

– pomiješajte ulje avokada s drugim uljima poput ricinusovog, ulja crnog kima ili kantarionovog ulja te si napravite masku za kosu koju ćete nanijeti po prethodno navedenim koracima

– pripremite prirodnu masku za kosu od različitih sastojaka poput banane, jaja, meda i avokada pa dodajte par kapi avokadovog ulja za kosu

Nakon pranja:

– avokadovo ulje za kosu možete nanijeti u manjim količinama na suhu ili vlažnu kosu nakon pranja za pojačani sjaj, a pomoći će i u smanjivanju razbarušenosti kose

– ulje avokada možete koristiti i kao tretman za toplinsku zaštitu prije korištenja uređaja za oblikovanje kose koji koriste toplinu, poput sušila za kosu ili pegle; u tom slučaju ga nanesite u manjim količinama

Pexels

Kako prepoznati kvalitetno ulje za kosu?

Kvalitetno avokadovo ulje za kosu treba zadovoljavati određene kriterije kako bi pružilo najbolje rezultate i prednosti. Prilikom odabira kvalitetnog tog ulja možete obratiti pažnju na par stvari poput sastava, kako je ulje pripremano, a ako je moguće možete i provjeriti boju i miris.

Provjerite da ono koje kupujete sadrži samo jedan sastojak – avokadovo ulje. Izbjegavajte proizvode koji sadrže dodatke, konzervanse ili umjetne mirise. Ovo bi trebalo biti pravilo za sve proizvode koje nanosimo direktno na kožu.

Prilikom odabira se odlučite za hladno prešano ili ekstra djevičansko ulje jer ono zadržava veći dio svojih hranjivih tvari i prirodne koristi.

Ako je moguće, odaberite ulje koje dolazi iz avokada koji su uzgojeni bez upotrebe pesticida ili drugih kemikalija. Organski proizvodi obično su kvalitetniji i zdraviji.

Dobro avokadovo ulje za kosu obično ima tamnozelenkastu boju i blagi, karakterističan miris avokada. Ako je boja jako svijetla ili nema mirisa, moguće je da je prošlo kroz postupke rafiniranja i da uopće nema sve hranjive tvari koje bi moglo imati.

Prilikom kupnje ulja za kosu pazite da je zapakirano u tamnoj i staklenoj boci jer to najbolje čuva svježinu ulja. Naravno, kupujte od uglednih proizvođača koji su poznati po kvalitetnim proizvodima. Provjerite recenzije proizvoda i provjerite ima li certifikacija kao što su organski certifikati.

U nekim slučajevima je dobar pokazatelj kvalitete i cijena. Nažalost, kvalitetno avokadovo ulje obično nije baš jeftino. Ako je cijena previše niska, to može ukazivati na manju kvalitetu ulja ili na razrjeđivanje s drugim jeftinijim uljima.

Cijena avokadovog ulja za kosu se kreće od oko sedam eura za bočicu od 50 do 100 mililitara.

Prilikom kupovine ovog ulja za kosu, svakako pročitajte naljepnicu i informacije o proizvodu kako biste se uvjerili da kupujete kvalitetan proizvod.

Avokadovo ulje za kosu napravite kod kuće

Iako je možda jednostavnije da kupite kvalitetno organsko avokadovo ulje za kosu, možete ga i pokušati izraditi kod kuće. Na taj način ćete možda više biti sigurni u sastojke koje stavljate na svoje tijelo.

Izrada avokadovog ulja za kosu kod kuće može biti zaista jednostavna. Potrebni sastojci su avokado, i neko bazno ulje po želji – poput kokosovog ili maslinovog.

Prilikom odabira baznog ulja pripazite da se radi o hladno prešanom ulju organskog porijekla. Uz to možete koristiti i esencijalna ulja u par kapi za dodatni miris po želji.

Postupak

1. Priprema avokada

Očistite zreli avokado tako da ga prerežete na pola, uklonite košticu i žlicom izvadite meso avokada.

2. Miješanje s baznim uljem

U blenderu ili pomoću štapnog miksera pomiješajte meso avokada s odabranim baznim uljem. Količina ulja ovisi o tome koliko gusto ili tekuće želite da bude vaše ulje. Počnite s manjom količinom ulja i dodajte ga postupno dok ne postignete željenu konzistenciju.

3. Miješanje

Miksajte smjesu dok ne dobijete glatku pastu. Ako smjesa izgleda previše gusta, možete dodati još ulja kako biste ju razrijedili.

4. Dodavanje esencijalnih ulja

Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja i ponovno dobro promiješajte smjesu.

5. Pohranjivanje

Ulje pohranite u čistu i hermetički zatvorenu posudu. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu, poput hladnjaka, kako biste produžili trajnost ulja.

Pexels

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!