
Korištenje nazalnih briseva za identifikaciju podtipa astme kod djece može omogućiti preciznije propisivanje lijekova i razvoj boljih tretmana za složenije dijagnostičke tipove respiratornih stanja, izjavili su istraživači za stručni časopis JAMA.
Astma je vrlo varijabilna bolest s različitim endotipovima ili mehanizmima djelovanja, koji različito reagiraju na različite tretmane, izjavio je u priopćenju voditelj studije, dr. Juan Celedón iz dječje bolnice UPMC u Pittsburghu.
Potvrda endotipa obično zahtijeva genetsku analizu uzoraka plućnog tkiva dobivenih pod općom anestezijom. Liječnici često izbjegavaju provođenje invazivnih dijagnostičkih postupaka kod djece, osobito one s blažim oblicima astme, prenosi Reuters.
U svojoj studiji, istraživači su proveli genetske analize na stanicama nosne sluznice dobivenima brisevima od 459 pacijenata s astmom u dobi od šest do 20 godina. Većina ispitanika bila je iz rasnih i etničkih manjinskih skupina u kojima je stopa teške astme iznad prosjeka.
Rezultati su pokazali da je endotip astme s visokim T2 odgovorom, za koji se smatralo da je najčešći u toj dobnoj skupini, zapravo bio rjeđi od tzv. endotipova astme s niskim T2 odgovorom.
“Imamo bolje tretmane za astmu s visokim T2 odgovorom, dijelom zato što su bolji biomarkeri potaknuli istraživanje ovog endotipa”, izjavio je Celedón te dodao: “Sada, kada imamo jednostavan test nazalnog brisa za otkrivanje drugih endotipova, možemo započeti rad na razvoju bioloških lijekova za (astmu s niskim T2 odgovorom).”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!