Bolovi u leđima, vratu i nogama mogu predstavljati velik problem u svakodnevnom kretanju. Međutim, mnogi koji su to doživjeli će se složiti kako je jedna od najgorih boli ona koja nastaje kod ukliještenog živca. Za rješavanje ove tegobe kod koje se simptomi najviše osjećaju u vratu ili donjem dijelu leđa sve do stopala, često se traži alternativni način rješavanja boli.
U nastavku stoga donosimo prirodni lijek za uklještenje živca koji bi mogao pomoći u smanjivanju tegoba.
Simptomi ukliještenog živca
Za razliku od brojnih bolova u leđima, uklještenje živca se teško može zamijeniti s nekom drugom tegobom. Do uklještenja dolazi kada se na živac stvara prevelik pritisak okolnih tkiva poput kostiju, hrskavica, tetiva ili mišića.
Prevelik pritisak na živac tada utječe na funkciju živca i uzrokuje bol, oštro probadanje, utrnulost ili slabost ekstremiteta. Živac se može ukliještiti bilo gdje na tijelu, no najčešće se radi o uklještenju išijasa. Riječ je o pritisku na korijen velikog živca koji izlazi iz kralježnične moždine, a uzrokuje bol, trnce ili ukočenost u donjem dijelu leđa. Bol kod išijasa se prelijeva u bedro s unutarnje, vanjske ili stražnje strane te može sezati skroz kroz potkoljenicu do stopala. Ovo je najdeblji živac u tijelu što objašnjava zašto stvara nesnosnu bol i zašto osobe koje pate od ovog problema traže prirodni lijek za uklještenje živca.
Prije liječenja dobro je znati je li došlo do uklještenja živca ili neke druge tegobe. Ovo su najčešći simptomi ukliještenog živca:
– oštra i snažna bol na području živca i okolnom tkivu
– bol koja se pojačava prilikom pritiska poput sjedenja ili dodira
– osjećaj žarenja i pečenja na području živca
– osjećaj utrnutosti mjesta na kojem je živac
– ukočenost, nemogućnost pokretanja noge ili drugog dijela tijela
– konstantna bol koja se teško smiruje
Bol kod uklještenja živca može biti slabija ili jaka, kao što i može nastupiti postepeno ili vrlo naglo. U svakom slučaju je važno čim prije krenuti s rješavanjem tegoba i prirodnim lijekovima za uklještenje živca.
Prirodni lijek za uklještenje živca
Ako ste se obratili liječniku u vezi uklještenja živca, sigurno ste dobili preporuku mirovanja. Pritisnuti živac, odnosno područje oko živca ne treba intenzivno vježbati jer bi to moglo pojačati bolove. Kada želite smiriti bolove, jedine vježbe koje će pomoći su lagano istezanje i lagano kretanje. Obično pri početku nastanka boli najviše pomaže mirovanje u pravilnom položaju.
Ovo su neki od prirodnih lijekova za uklještenje živca:
– mirovanje u pravilnom položaju
– masaža
– lagano istezanje
– vrući/hladni oblozi ili kupanje u vrućoj/hladnoj vodi
– akupunktura i kiropraktika
– prirodni čajevi i oblozi za smanjivanje boli
Domaći pripravci koji pomažu kod uklještenja živca
Stari narodni lijek za gotovo sve boli, pa čak i viroze je – rakija. Tako se vjeruje da su oblozi od komovice ili ilovače u kombinaciji s gospinom travom i ružmarinom odličan prirodan lijek za uklještenje živca. Utjecaj će biti još bolji ako obloge ugrijete termoforom. Prije se, u manjku rakije, koristio i petrolej ili benzin, no danas ipak postoje bolje opcije pa preporučujemo da tu supstancu ipak izbjegnete.
Ovo su još neke biljke koje bi mogle pomoći:
– gospina trava / kantarion
– ružmarin
– menta
– đumbir
– kamilica
– češnjak
– tinktura od sjemenki divljeg kestena
– listovi koprive
– hren i med
– trule jabuke
Jedno od starih vjerovanja jest i da je prirodan lijek za uklještenje živca – mravlja kiselina. Mravlju kiselinu možete nabaviti u obliku mravljeg alkohola i to stavljati na bolno područje. Druga opcija su injekcije mravlje kiseline, a treća je da odete u šumu i stavite bolno područje u mravinjak pa pustite mravima da odrade svoje. Rezultati ovih metoda nisu znanstveno dokazani.
Pomoć kod jakih bolova, vjeruje se, pružaju ranije navedeni sastojci koje možete koristiti kao obloge za bolno područje.
Lagano kretanje i šetnja
Uz mirovanje u pravilnom položaju jedan od odličnih načina da riješite uklještenje je lagana šetnja. Obično se nakon par dana mirovanja osoba može vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima. Mirovanje je nužno kombinirati s masažama i blagim istezanjem ili kretanjem jer se ležanje duže od 48 sati ne preporučuje. U tom slučaju može doći do probavnih problema, problema s mjehurom, s cirkulacijom i oslabljivanjem mišića.
Najbolje je početi s laganim istezanjem bolnog područja i kratkim šetnjama. S vremenom ćete osjetiti kako se bol smanjuje te kako se nakon vježbe ili šetnje osjećate bolje.
Masaža
Masaža kod uklještenja živca se treba raditi lagano uz nježan pritisak kako bi se otpustilo tkivo koje pritišće živac. Najbolje bi bilo koristiti ulje za masažu, a još bolja opcija je kantarionovo ulje ili ulje gospine trave koje će pomoći i tako da smanjuje upalu. Ako niste sigurni da radite dobru masažu, radije je nemojte raditi kod kuće.
Topli oblozi od bilja i/ili rakije
Iako je poznato da kod uklještenja živca odlično pašu topli oblozi, nekim ljudima bol smanjuju upravo hladni. Obloge možete stavljati tako da ih prethodno namočite u vodu, ali još bolja opcija bila bi staviti tople obloge od čaja i bilja. Skuhajte čaj od listova gospine trave i malo ružmarina ili mente pa dok je još vruće umočite gazu. Takvu toplu stavljajte na upaljeno područje i brzo ćete osjetiti smanjenje boli. Druga mogućnost su i oblozi od rakije uz bilje koje smo ranije spomenuli za koje je također najbolje da se nanose topli.
Odličan prirodni lijek za uklještenje živca, ako se možete toliko kretati, je i vruća kupka koja će opustiti cijelo tijelo i smanjiti bol zbog uklještenja. Nije loše niti da u kupku ubacite čaj od mente, gospine trave ili ružmarina.
Akupunktura, akupresura i kiropraktika
Ove tradicionalne metode medicine nemojte iskušavati kod kuće sami. Akupunktura je terapeutska tehnika kojom se ubadaju igle u specifične točke na koži pacijenta kako bi se uspostavila ravnoteža i smanjila bol.
Akupresura je metoda pritiska na određene točke na tijelu gdje se često nakuplja stres. Takvim pritiskom se potiče cirkulacija na drugim živčanim završecima te se na taj način postiže smanjivanje boli i nelagode na određenim područjima.
Kiropraktika je znanost koja je usredotočena na odnos između strukture tijela (kostiju) i funkcije tijela (živčanog sustava) te kako isto djeluje na ljudsko zdravlje. Kiropraktika pomaže poticati sposobnost tijela za samoiscjeljenje. Kod ovog prirodnog načina za liječenje uklještenje živca koriste se manipulativne i nemanipulativne tehnike rukama. Kiropraktika izgleda strašno jer se čini da se rade nagli pokreti na kostima, no dokazano mogu pomoći kod rješavanja uklještenja živca.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!