Zašto bebe imaju grčeve u trbuhu i kako ih ublažiti?

Majka i dijete 13. tra 202522:09 0 komentara
Pancake Pictures / ImageSource / Profimedia

Grčevi u trbuhu jedna su od najčešćih tegoba koje se javljaju kod novorođenčadi i mogu učiniti da se roditelji osjećaju potpuno bespomoćno jer beba može neutješno plakati satima bez obzira na pokušaje da ga smiri. Koje mjere mogu pomoći u tome?

Možemo se složiti da svi roditelji vole gledati svoje bebe dok se mirno odmaraju, kada izgledaju tako zadovoljne i sretne. Trenutak kada beba dobro jede i polako zadovoljno zaspi je vrlo, vrlo ugodan. Kada je dijete nesretno i znamo da ga boli, ali ne možemo mu pomoći, tada su u pitanju vrlo neugodna iskustva za roditelje, piše Klix.

U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da ublažite simptome grčeva kod vaše bebe.

Grčevi u trbuhu mogu se javiti kod čak 20 posto novorođenčadi samo nekoliko dana nakon rođenja. Nažalost, točan razlog njihovog nastanka još uvijek nije poznat, ali postoji dosta faktora koji mogu utjecati na to. Jedan od češćih je nerazvijenost bebinog probavnog sistema.

Između ostalog, grčevi mogu biti uzrokovani i:

  • Pretjeranim unosom laktoze ili mliječnog šećera u organizam.
  • Ubrzanim pražnjenjem crijeva.
  • Gutanjem previše zraka tijekom dojenja.
  • Pretjeranim hranjenjem ili, s druge strane, glađu bebe.
  • Nepravilnom tehnikom dojenja ili neodgovarajućom veličinom otvora na bočici.

Kada se pojave grčevi u trbuhu, beba postaje nemirna, napreže se, stišće šake, podvlači koljena pod stomak, pocrveni u licu i neutješno plače satima. Dok plače, beba može zgrabiti bradavicu ili dudu, ali kada im se da, odmah ih odbije. Simptomi se obično javljaju u kasnim popodnevnim satima.

Šta možete učiniti da svojoj bebi ublažite simptome grčeva?

Kao što smo svi različiti odrasli, tako su i bebe potpuno individualne i ista mjera neće djelovati jednako na dvoje različite djece. Nudimo vam razne opcije koje možete isprobati.

Ponekad čak i nježno maženje, šetnja u kolicima ili vožnja u autu mogu pomoći da se beba smiri. Također, pomalo neobično, bebe umiruju zvuk usisivača ili zvuk fena za kosu, a oboje možete pokušati potražiti na internetu i pustiti svojoj bebi.

Neke bebe se umiruju masiranjem trbuha u smjeru kazaljke na satu. Možete ga staviti i na trbuhi nježno ga tapšati po leđima.

Mogu vam pomoći i čajevi protiv nadimanja, koje možete nabaviti u ljekarnama, sa sastojcima kao što su komorač, anis, kim i kopar. Komorač je poznat po svojim antispazmodičnim efektima i stoga je sastavni dio mnogih proizvoda za ublažavanje probavnih tegoba.

Tu su i kapi kojima možete pokušati pomoći svom djetetu prirodnim putem. Nažalost, ovi preparati ne mogu u potpunosti spriječiti grčeve, ali mogu ublažiti njihove simptome.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!