Policija u Bosni i Hercegovini uhitila je u četvrtak, po nalogu Tužiteljstva BiH, deset osoba osumnjičenih za financijski kriminal povezan s propašću privatne "Bobar banke", koja je poslovala na teritoriju Republike Srpske.
U priopćenju objavljenom u Sarajevu navedeno je kako je akcija rezultat višemjesečne istrage na čijoj je meti bio niz povezanih pravnih osoba iz poslovne grupacije “Bobar banke” i bankarskog sektora. Sve uhićene tereti se da su kao organizirana skupina, označena kao “zločinačko udruženje”, počinili nezakonitosti dodjelom višemilijunskih kredita i nezakonitih bankovnih jamstava. Na taj su način nanijeli financijsku štetu odnosno omogućili stjecanje protuzakonite imovinske koristi od 123 milijuna konvertibilnih maraka (oko 63 milijuna eura).
Osumnjičeni su odobravali kredite i bankarska jamstva bez poštivanja zakonom propisanih procedura, a koristile su ih tvrtke čiji su vlasnici povezani s “Bobar bankom” ili su njeni suvlasnici, znajući pritom kako se naplata kredita neće moći realizirati te da će to dovesti do stečaja banke. Sve to je u konačnici dovelo i do “ozbiljnih potresa” u bankarskom sektoru BiH, ističu iz državnog tužiteljstva, uz konstataciju kao je time nanesena i šteta kreditom rejtingu BiH, zbog čega sada Međunarodni monetarni fond (MMF) provodi temeljitu analizu stanja u bankarskom sektoru BiH i traži reforme kako bi se on stabilizirao.
Propašću “Bobar banke”, do koje su doveli ovakvi postupci, ugroženi su depoziti fizičkih osoba kao i sredstva gradova, općina, raznih tvrtki i fondova Republike Srpske.
Uhićene, kao i još neke osobe koje su pod istragom, tereti se za organizirani kriminal, pranje novca, zloporabu službenog položaja ili ovlasti i krvotvorenje ili uništavanje dokumentacije.
Tužiteljstvo BiH navelo je kako će nastaviti odlučne istrage o slučajevima financijskog kriminala, a lokalni mediji izvijestili su kako je policija tijekom dana pretražila i sjedište Agencije za bankarstvo RS u Banjoj Luci, kao i Investicijsko-razvojne banke RS, kojom izravno upravlja entitetska vlada.
“Bobar banka” u financijske poteškoće zapala je nakon smrti njezina utemeljitelja i vlasnika Gavrila Bobara, koji je bio poznat po bliskim vezama sa sadašnjim predsjednikom RS MIloradom Dodikom. Zajedno s bankom, grupacija “Bobar” imala je čak 28 različitih tvrtki s više od tisuću zaposlenih. Nenaplativa potraživanja urušila su likvidnost banke pa joj je Agencija za bankarstvo RS oduzela dozvolu za poslovanje, a njena likvidacija proglašena je potkraj 2014. i u tom su trenutku na njenim računima ostali zamrznuti depoziti u visini od 250 milijuna konvertibilnih maraka(127,8 milijuna eura).
Uz depozite građana u banci su ostali zarobljeni deseci milijuna KM iz fondova gradova, općina i javnih poduzeća. Distrikt Brčko tamo je imao deponiranih više od dvadeset milijuna KM, općina Trebinje pet milijuna, Elektroprivreda RS deset milijuna KM.
Oporba u RS kao izravnog krivca za propast “Bobar banke” optuživala je vlast u RS, predvođenu Dodikom, uz ocjenu kako je ona bila neka vrsta kanala za financiranje poduzetnika bliskih vlastima.
Nakon “Bobar banke”, 2015. je po sličnom scenariju propala i “Banka Srpske”, koju je ranije dokapitalizirala vlada RS i gdje su također ostali zarobljeni višemilijunski depoziti građana i tvrtki.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.