Počelo je na današnji dan 1992. godine. Nad glavnim gradom BiH nadvio se strah od rata. Oružani incidenti već su se se događali u mnogim drugim općinama u zemlji, a sve je upućivalo da će se sukobi preseliti u Sarajevo.
No nekoliko desetina tisuća ljudi želio je to spriječiti. Izašli su na mirne demonstracije.
Namjera okupljenih bila je srušiti blokade srpskih paravojnih formacija koje su paralizirale grad. Među njima je bio i doajen boanskohercegovačkoga glumišta Josip Pejaković.
“Dođite pred Skupštinu, ne bojte se , ne bojte se, svi na ulicu, cijelo Sarajevo… Krenite rudari iz Breze, iz Zenice, krenite gladni, ne damo Bosne…”, kazivao je tada Josip Pejaković.
Dvadeset i četiri godine poslije Pejaković se prisjeća ovog događaja.
“To su stvarnobile demonstracije zabrinutih građana za sudbinu svoje djece i njih samih, uperenih protiv onih koji su željeli rat. Moje učešće u tom je bilo pozvati ljude da doslovno tijelima zaustave nemani i ubijanja koja će uslijediti”, kazao je Pejaković za N1.
A prvo od njih dogodilo se blizu zgrade današnjeg Parlamenta. Sa brda s druge strane mosta stigao je pucanj u demonstrante. Ugašena su dva mlada života, Olge Sučić i Suade Dilberović.
Demonstracije za mir nisu urodile plodom. Uslijedila je opsada duga 1.425 dana, ubijeno je više od 11.000 ljudi, a na grad je dnevno padalo i po 390 granata.
Među onima koji su život izgubili tijekom opsade od 44 mjeseca bilo je i 1.500 djece.
O tome danas svjedoči i Trg djece Sarajeva, ali i roditelji koji su svoju djecu izgubili u vihoru rata.
“Ne može se ničim izbrisati taj period ni to vrijeme, posebno ne nama roditeljima ubijene djece, jer naše rane su otvorene jednako kao i prije dvadeset godina. Ne postoji ništa što ih može izliječiti, jedino neke stvari koje ih ublaže, ali svako malo se nešto događa, što nam ne da mira”, kaže Fikret Grabovica.
A među njima su i haške presude. Podsjetimo, za opsadu Sarajeva do sada su osuđeni Stanislav Galić i Dragomir Milošević, dok je nedavno prvostupanjskom presudom na 40 godina osuđen i Radovan Karadžić.
Unatoč višemjesečnim napadima, Sarajevo se obranilo, a godinama i obnovilo. Zajedno sa svojim građanima i svom svojom raskoši danas diše punim plućima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.