Europska unija je od rujna 2015. dala 40 milijuna eura bespovratne pomoći za potporu Srbiji u upravljanju izbjegličkim i migrantskim tokovima, priopćila je danas Delegacija EU u Beogradu.
Šef Delegacije EU Michael Davenport je rekao da Srbija pruža važan doprinos rješavanju migrantske krize na odgovoran i human način i da EU podržava vlasti u Srbiji na svim razinama kako bi se smanjio utjecaj krize na lokalne zajednice.
On je rekao i da delegacija EU i Vlada Srbije zajedno rade na utvrđivanju prioritetnih potreba kako bi se 40 milijuna eura pomoći iskoristilo na najbolji način. “Narednih mjeseci i godina Srbija će imati koristi od značajnih dodatnih financijskih sredstava u području migracija i upravljanja granicama”, rekao je Davenport, navodi se u priopćenju.
Više od 10,7 milijuna eura dano je za radove na izgradnji i rekonstrukciji centara u Preševu, Šidu, Adaševcima, Subotici, Principovcu, Krnjači, Bosilegradu, Pirotu, Dimitrovgradu i Bujanovcu za planirane radove u Šidu i Padinskoj Skeli, kao i za opremu, mobilne timove, potrepštine i namještaj. EU također plaća troškove struje, grijanja, vode, odnošenja smeća, sanitarne usluge i čišćenje, i to više od 460,000 eura ove godine i skoro dva milijuna eura sljedeće godine, navodi se u priopćenju.
Više od 9,4 milijuna eura utrošeno je za plaće 273 zaposlenih građana Srbije, koordinatora, prevoditelja, administrativnog pomoćnog osoblja i zaposlenih na održavanju u Subotici, Šidu, Preševu, Negotinu, Dimitrovgradu, Zaječaru, Krnjači, Banji Koviljači, Tutinu, Sjenici i Beogradu. EU je osigurala sredstva za hranu i smještaj osoblja nadležnih organa prilikom rada na terenu, za dječje kutke, pružanje informacija, upravljanje individualnim slučajevima i spajanje obitelji, kao i potporu maloljetnicima u pratnji ili bez nje.
Za zaštitu granica osigurano je 7,5 milijuna eura i to za opremu, informacijsko-tehnološku infrastrukturu, bolje upravljanje granicama, angažiranje gostujućih službenika iz zemalja članica EU koji pružaju potporu graničnoj policiji Srbije, i za modernizaciju graničnih prijelaza.
EU je takođee za hranu i druge potrepštine osigurala 3,8 milijuna eura, a za transport i logistika više od 2,6 milijuna eura, navodi se u priopćenju. Za zdravstvenu njegu dano je skoro 1,2 milijuna eura i to za dvije mobilne klinike, prateće medicinsko osoblje i prevoditelje, lijekove i druga medicinska sredstva, kao i pristup primarnoj zdravstvenoj njezi u prihvatnim centrima kao i u gradskom parku u Beogradu.
EU je financirala i upravljanje, administrativne poslove, računala, putovanja, komunikaciju sa skoro dva milijuna eura, dok je ta potpora reformi nacionalnom sustvu azila osigurala milijun eura. Za “asistirani dobrovoljni povratak migranata u zemlje porijekla” osigurano je 0,75 milijuna eura.
Pored toga, nekoliko zemalja članica EU je pružilo potrebnu bilateralnu pomoć Srbiji, u okviru Mehanizma EU za civilnu zaštitu. Srbija je također dobila značajnu pomoć od EU u okviru regionalnog programa posvećenog upravljanju migracijama, čiji je budžet osam milijuna eura, dodaje se u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.