Šef srpske diplomacije Ivica Dačić rekao je da će Srbija igrati konstruktivnu ulogu u rješavanju problema u regiji, ali i da bi mogla glasati protiv interesa susjednih zemalja koje nisu podržale Srbiju u za nju važnim pitanjima, kao što su priznanje Kosova ili članstvo Kosova u UNESCO-u.
U intervjuu agenciji Beta Dačić je rekao da to nije osveta već politika reciprociteta i da Srbija nikome neće dozvoliti da je ponižava.
“Ja jedva čekam kada će se pojaviti u međunarodnim organizacijama neki stav koji je važan za Makedoniju, za Crnu Goru, pa ćemo vidjeti kako će se Srbija postaviti”, rekao je Dačić.
Prizanje Kosova i podrška njegovom članstvu u UNESCO-u, prema Dačićevim riječima, opterećuju odnose Srbije sa susjedima, ali to ne znači da će Srbija nešto bilateralno preduzimati protiv tih zemalja.
“Ja ne govorim da ćemo mi sada nešto da poduzimati protiv Crne Gore ili Makedonije ili Hrvatske ili bilo koga drugog, ja samo govorim o našem odnosu prema njihovim zahtjevima kada oni budu na dnevnom redu, a inače o našim bilateralnim odnosima, to nikakve veze nema. Riječ je o našem teritorijalnom integritetu. Zamislite sada kad bi Srbi u Crnoj Gori jednostavno proglasili otcjepljenje… U čemu je razlika? Albanaca je u postocima manje u Srbiji”, rekao je Dačić.
On je dodao da Srbija želi da se “pitanje Kosova riješi trajno, ali samo dogovorom”.
Govoreći o odnosima u regiji Dačić je rekao da ima dosta problema koji su “skriveni pod tepih i jednostavno čekaju na eksploziju, što nije dobro”.
“Zato će Srbija imati konstruktivnu ulogu. Naša politika je politika mira, stabilnosti, pomirenja i jačanja povjerenja u regiji i to je osnova za stabilnost cijele Europe”, rekao je Dačić.
Zakon o univerzalnoj jurisdikciji već 10 godina na snazi, ali je RH tek odnedavno protiv njega
Na pitanje što će Srbija da bi smanjila tenzije u odnosima s Hrvatskom koji su po njegovoj ocjeni posebno loši, Dačić je rekao da će se svakako sastati sa kolegom Davorom Ivom Stierom. Dodao je da “Srbija nije učinila nijedan potez koji je bio usmjeren protiv Hrvatske, naprotiv” te očekuje da se “stvari vrate u normalu, da se Hrvatska ponaša kao odgovorna članica EU”.
On je rekao da se prije nekoliko godina kao premijer Srbije s tadašnjim hrvatskim premijerom Zoranom Milanovićem dogovorio o načinu nadilaženja bilateralnih pitanja. Trebale su biti formirane komisije i radne grupe, ali “hrvatska strana nije bila mnogo zainteresirana za rješevanje svega toga” i “čak nisu imenovali ni svoje predstavnike u tim radnim grupama, a danas ističu da su to neki teški problemi”.
“Na primjer, za granicu, Hrvatska nikada nije imenovala svoj dio komisije koja se treba baviti tim pitanjem. Također sva ova pitanja koja Hrvatska danas ističe, kao što je zakon o ratnim zločinima, to pitanje univerzalne jurisdikcije, apsolutno Hrvatska nikada nije spominjala do prije neku godinu, iako je taj zakon na snazi više od 10 godina. Sve u svemu, ako se tome dodaju ideološki problemi koji postoje, a to su problemi unutar Hrvatske koji su uvijek opterećeni logikom antisrpske poltike, došli smo do situacije da je danas biti protiv Srbije jedan standard u Hrvatskoj”, rekao je Dačić.
On je rekao kako “obnavljanje ustaške ideologije” i “rehabilitacija ustaških zločinaca” u Hrvatskoj ne doprinosi pomirenju, posebno “u vrijeme kada se svi bore protiv rehabilitacije fašizma, nacizma, u ovom slučaju ustaške idelogije”.
Ministar je rekao Srbija nema problema u odnosima s Hrvatskom, već da Hrvatska ima problem sa samom sobom, odnosno sa svojom poviješću.
“Što se nas tiče, ne interesira nas Hrvatska, neka rade oni što hoće, nas interesira njihov odnos prema Srbima koji tamo žive, prema Srbima koji su bili u žrtve u Drugom svjetskom ratu; danas Srba ima manje od pet posto a do prije 30 godina ih je bilo 15 posto”, rekao je Dačić.
“Kamo sreće da se nismo nikad ujedinjavali… Jugoslaviji smo dali sve”
Dačić je rekao i da se “Crna Gora se u odnosu na Srbiju isto kao i Papua Nova Gvineja”. Nadalje, Srbija je pogriješila što je Makedoniju priznala pod njenim ustavnim imenom, jer je ona priznala Kosovo, navodi Dačić.
“Kamo sreće da se nismo nikad ni ujedinjavali, već da smo 1918. stvorili državu Srbiju kao silu pobjednicu… Mi smo Jugoslaviji dali sve… da bi na kraju sada morali slušati predavanja i da nam netko udara šamare sa strane oko toga kako se Srbija ponaša. Nisam baš pristalica toga da im okrećemo i drugi obraz. Poštovat će vas samo onoliko koliko ste jaki i koliko ste spremeni da ne date na sebe”, rekao je Dačić u intervjuu agenciji Beta.