Završen je sastanak nadležnih ministara iz regije povodom stupanja na snagu Pravilnika o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj, javila je reporterka N1 televizije Milica Vučetić.
Podsjetimo, na poziv ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka Šarovića, u Sarajevo su doputovali Rasim Ljajić, ministar vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije, ministrica ekonomije Crne Gore Dragica Sekulić i ministar poljoprivrede u Vladi Makedonije Ljupčo Nikolovski.
Kako je nakon sastanka istaknuo domaćin sastanka Šarović, BiH će iskoristiti mogućnosti koje posjeduje ukoliko sljedeći sastanak ne donese konkretan rezultat.
”Svakako ćemo iskoristiti mogućnosti ukoliko sljedeći sastanak ne urodi plodom i ne osiguramo ono što smo kroz zaključke tražili: ili povlačenje Pravilnika, ili usklađivanje cjenovnika s prosjekom u EU. Ovo je prilika da kažem da su ove mjere za BIH u potpunosti neprihvatljive i da to nećemo tolerirati i svakako ćemo poduzeti potrebne mjere. 1.200 tona voća, povrća i hrane ulazi u Hrvatsku tako da je ovaj odnos trgovine dvosmjeran i BiH ima pravo tražiti da se ove mjere ukinu. U suprotnom, poduzet ćemo adekvatan odgovor, a mi ćemo procijeniti kad”, rekao je Šarović danas i dodao:
”Svi zajedno dajemo prostor tijekom narednih sedam dana, ali svaka od zemalja od danas može i ima pravo naravno primijeniti bilo koju mjeru ili kontramjeru uključujući i BiH ukoliko to bude smatrala adekvatnim. BiH će u tom smislu odgovoriti ne čekajući sedam dana nego kad bude to smatrala prikladnim”, poentirao je ministar.
Slične stavove imao je i Rasim Ljajić, ministar vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije.
”Mi smo u nedjelju apelirali na službene institucije Hrvatske da se preispita ova odluka. Međutim, nikakvog odgovora ni pisma ni razglednice nije bilo. Čak smo dobili vrlo uvredljiva objašnjenja ove mjere. Onda smo počeli primjenjivati određene vrste fitosanitarnog i veterinarskog nadzora i kontrole i to ćemo pojačavati, imamo pravo na to po pravilima WTO. Mi ne povećavamo cijene tog nadzora, ali imamo pravo da provodimo mjere koje su u skladu sa SSP-om i koje na neki način predstavljaju ozbiljno upozorenje da hrvatske mjere moraju biti preispitane i povučene. Ako uđemo u daljnje kontramjere, štetu će trpjeti gospodarstvenici i potrošači u ove dvije zemlje. Mi smo pod velikim pritiskom javnosti i naših proizvođača”, rekao je Ljajić.
O novonastaloj situaciji u trgovinskim odnosima zemalja regije mnogo govora bit će i narednih dana.