Za Srbiju je neprihvatljivo članstvo Kosova u UNESCO-u, Beograd ostaje privržen eurointegracijama, ali nikad neće priznati neovisnost Kosova, zaključeno je u utorak navečer na sastanku srbijanskog državnog vrha.
Na njemu su sudjelovali predstavnici Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU) i Srpske pravoslavne crkve (SPC) s kojeg su članice UNESCO-a pozvane da odbace zahtjev kosovski vlasti za prijem u tu organizaciju.
Sve institucije i državni organi Republike Srbije oštro se suprotstavljaju prijemu Kosova u članstvo UNESCO-a i pozivaju članice Izvršnog vijeća i Opće konferencije UNESCO-a da odbiju zahtjev Kosova i zemalja koje taj zahtjev podržavaju, navedeno je u zaključku usvojenom na sastanku kojem su u uredu predsjednika Srbije Tomislava Nikolića nazočili premijer Aleksandar Vučić, ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, patrijarh SPC Irinej i predsjednik SANU-a Vladimir Kostić.
“Republika Srbija neće priznati neovisnost Kosova”
Zaključeno je da “srpske crkve i manastiri na Kosovu pripadaju baštini u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve i Republike Srbije”, te da bi “svako otimanje te baštine značilo nedvojbeno ugrožavanje opstanka najznačajnijih religijskih, kulturnih i povijesnih spomenika srpskog naroda, ali i europskog i svjetskog kulturnog nasljeđa na Kosovu i Metohiji, ali i srpskog stanovništva koje i dalje živi na tom teritoriju”.
“Republika Srbija neće priznati neovisnost Kosova i borit će se za očuvanje nacionalnog, duhovnog i kulturnog bića srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”, istaknuto je u zaključcima, uz dodatno stajalište SPC-a i SANU-a da je “neophodno sve probleme rješavati na miran način i uz dodatne napore za uspostavljanje boljih odnosa s Albancima”. Zaključeno je, među ostalim, da svi organi i institucije Republike Srbije, u jeku migrantske krize i destabiliziranja regije, prepoznaju regionalnu suradnju, stvaranje boljih i viših oblika zajedništva i kooperacije s drugim zemljama u regiji kao vitalni državni i nacionalni interes.
“Srbija će dati aktivan doprinos tome da mir i ekonomski prosperitet u regiji postanu glavne teme, umjesto političkih prijepora”, navodi se u zaključcima državnog vrha Srbije, Srpske pravoslavne crkve i Srpske akademije znanosti i umjetnosti.