
Mislim da većina Srba želi vidjeti Srbiju kao dio Europske unije, što Sjedinjene Države podržavaju, kao što i svugdje u svijetu podržavaju ljudska prava i slobodu medija, izjavio je u petak američki veleposlanik Christopher Hill i poručio da pojedina pitanja trebaju rješavati "srpski građani, a ne strani diplomati".
Hill je u intervjuu beogradskoj agenciji FoNet istaknuo da, kao strani diplomat, ne može rješavati “specifična pitanja jedne zemlje”.
Ne želeći detaljnije komentirati val masovnih studentskih prosvjeda u Srbiji, Hill je naglasio kako postoje temeljne vrijednosti koje svi prihvaćaju, pa i pravo na slobodno okupljanje.
“To je zaista nešto što trebaju odlučiti ljudi u Srbiji. Moj posao ovdje je da se bavim interesima SAD-a, da radim na boljim vezama sa Srbijom i da vidim možemo li naći područja suradnje, ne samo bilateralno, već i međunarodno”, rekao je američki diplomat.
On je u povodu tragedije u Novom Sadu, kad je 1. studenog u padu nadstrešnice na željezničkom kolodvoru poginulo 15 ljudi, a dvoje teško ozlijeđeno, rekao da se sve mora riješiti u pravosudnom sustavu, ali je naglasio kako “razumije veliku zabrinutost” građana Srbije.
Komentirajući ocjene i tvrdnje da je u Srbiji “hibridni režim”, Hill je odgovorio kako “radije ne bi ulazio u opis toga kako SAD vidi stanje srpske demokracije”.
“Radimo sa Srbijom, podržali smo članstvo Srbije u Europskoj uniji, što smatramo vrlo važnim, i to ćemo nastaviti raditi”, poručio je američki veleposlanik u Beogradu.
Na pitanje o najavljenim američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije, Hill je odgovorio kako ne može potvrditi tu informaciju, ali je ukazao na veliki stupanj zabrinutosti zbog Rusije i njezinih ulaganja u Srbiju, ali i na drugima mjestima, koje koristi za svoje ratne ciljeve u Ukrajini.
“Rusija je zato postala zemlja koja je pod teškim sankcijama, kao što su i njezini entiteti pod teškim sankcijama, a jedan od tih entiteta je i vlasništvo koje u Srbiji ima nad NIS-om”, rekao je Hill.
On je, podsjetivši da je kupnja NIS-a (2008. godine) bila prilično povoljna za rusku stranu i da je riječ o profitabilnoj kompaniji, naglasio da je u međunarodnim sankcijama “poanta na Rusiji, a ne na pokušajima da se na bilo koji način naškodi Srbiji”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.