
Dok je pozornost Europe bila usmjerena na Ukrajinu, napetosti na zapadnom Balkanu su tinjale, a europski čelnici zabrinuti su da će ruski predsjednik Vladimir Putin iskoristiti trenutak za daljnje iskorištavanje linija rasjeda u bivšoj Jugoslaviji, piše POLITICO.
Drugo žarište
Zapadni Balkan se opisuje kao “drugo žarište” od strane osoba u gornjim ešalonima vlade Ujedinjenog Kraljevstva – a kako se sada zahuktalo, Britanija se zalaže da se svih šest država u regiji pridruži EU-u kako bi se obranila od ruskog utjecaja.
“U ovo vrijeme, s ratom u Europi i gledajući dugu ruku ruskog uplitanja diljem regije, bili biste budala kad biste skrenuli pogled sa Zapadnog Balkana, gdje još uvijek postoje pitanja naslijeđa koja tek treba prevladati”, rekao je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy za POLITICO tijekom prošlotjednog posjeta regiji.
“Putinovi interesi ovdje su održati regiju destabiliziranom. U njegovim je interesima držati zemlje Zapadnog Balkana “na rubu”, destabilizirane i protiv njih voditi cyber i hibridni rat.”
Sve pokušavaju ući u EU
Svih šest država zapadnog Balkana pokušavaju postati članice EU, što je dugotrajan proces u kojem geopolitika može biti jednako važna kao i ispunjavanje zadataka usklađivanja s europskim kriterijima. Susreću se sa značajnim izazovima, kako u zemlji tako i sa svojim susjedima. Bosna i Hercegovina je, primjerice, gurnuta u krizu jer Milorad Dodik, srpski član tročlanog Predsjedništva Republike Srpske, izbjegava uhićenje zbog svoje separatističke politike. U međuvremenu, Srbija optužuje Kosovo za represiju nad srpskom manjinom, dok Kosovo krivi Srbiju za nasilje na svom teritoriju.
JUST IN: UK warns Putin is turning to the Western Balkans as his next “playground.” Foreign Secretary David Lammy says Russia seeks to destabilize the region through hybrid warfare. Britain urges the EU to prioritize Balkan enlargement to counter Kremlin interference.
— GeoInsider (@InsiderGeo) April 9, 2025
Stručnjaci za vanjsku politiku i ministri strahuju da će Kremlj pokušati iskoristiti duboko ukorijenjene etničke i vjerske napetosti kako bi potaknuo daljnje nemire diljem Balkana, učvršćujući vlastite interese Rusije i stvarajući još više problema u predgrađu EU-a.
“Upravo sada moraju krenuti naprijed ili će i dalje biti rusko igralište”, rekao je jedan britanski dužnosnik. Sada postoji “prilično mali prozor” u kojem balkanske države trebaju “prestati sjediti po strani” prije nego što Bruxelles bude zaokupljen pridruživanjem Ukrajine, rekli su.
‘Paradoks je ovdje živ’
Lammy vjeruje da Srbija – usprkos demokratskom nazadovanju, ugađanju Rusiji i kontinuiranom odbijanju da prizna Kosovo – istinski želi pristupiti EU, procesu koji je započela još 2009.
“Ali postoje različite perspektive o tome kako to postići i koliko brzo i koliko ozbiljno”, rekao je Lammy tijekom intervjua u Beogradu. “Postoji i alternativna vizija, a to je mračnija vizija. To je pozicija koja se oslanja na oligarhiju, korupciju, tešku državnu kontrolu, puno više policijske države”, rekao je.
Kako piše POLITICO, “ogromne prepreke” koje Srbija mora svladati kako bi se pridružila bloku jasno su prikazane na ulicama Beograda. Sve autoritarnija vlast predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koji je Dodika nedavno dočekao raširenih ruku, na ozbiljnoj je kušnji val prosvjeda dosad neviđenih razmjera u Srbiji.
Stotine tisuća marširalo je protiv korupcije u vladi, u prosvjedima koje su organizirali studenti zbog rušenja nadstrešnice na obnovljenoj željezničkoj stanici u Novom Sadu u kojem je u studenom poginulo 16 ljudi. I dalje svakodnevno blokiraju ceste.
Prosvjedovali i protiv Kushnerovih nekretnina
Čak su proširili svoje prosvjede kako bi se suprotstavili izgradnji luksuznih nekretnina koju je predložio zet američkog predsjednika Donalda Trumpa, Jared Kushner, ističe POLITICO. Hotelski kompleks planiran je na mjestu spomenika zračnim napadima NATO-a koji su okončali rat s Kosovom 1999. godine. Studenti povezuju taj plan s drugim poslovima s nekretninama za koje kažu da su koruptivni. Mnogi u zemlji osjećaju gađenje prema tome što obitelj Trump zarađuje na mjestu uništenom kampanjom koju je vodio Washington.
Studentski decentralizirani model organiziranja znači da nema jasnog vođe koji bi mogao biti na meti vlasti, ali vladajući su već pod sumnjom da su koristili korištenje ilegalnog zvučnog topa protiv prosvjednika. Beograd je također rekao da su ruske obavještajne službe pomogle odgovoriti na nemire.
Lammy: Stojimo uz narod
Lammy je za POLITICO rekao da “stojimo uz narod”, prije nego što se osvrnuo na prosvjede i tvrdnje o upotrebi zvučnog oružja tijekom sastanka s Vučićem u srijedu u njegovoj predsjedničkoj palači. Ministar vanjskih poslova bio je tamo kako bi potpisao niz sporazuma s dvostrukim ciljem; borbe protiv ilegalne migracije i približavanja Srbije Zapadu.
Ali bilo je jasno u izjavi okupljenim televizijskim kućama da populist Vučić koji je proveo više od desetljeća na vrhu srpske politike, nije blagonaklono pristao da se njegov autoritet preispituje na taj način. “Ne pada mi na pamet komentirati prosvjede i demonstracije u Velikoj Britaniji jer poštujem suverenitet Velike Britanije”, rekao je za kontrolirane srbijanske medije.
Neustavno Vučićevo djelovanje
Vučić je također negirao da je protiv prosvjednika korištena sila ili zvučno oružje, te je stao u čvrstu obranu Dodika nakon što je Lammy u njihovim izjavama novinarima spomenuo njegovo “neustavno” djelovanje. (Vlada Srbije nije odgovorila na zahtjeve za intervju.)
Na prosvjedima se ne maše zastavama EU. Studenti smatraju da je Bruxelles zatvorio oči pred endemskom korupcijom koju osuđuju, dok EU pokušava privući Vučića u svoje ruke i dobiti pristup srbijanskim nalazištima litija za proizvođače baterija za električna vozila.
Za razliku od drugdje na Balkanu, odobrenje srbijanskog naroda za pridruživanje EU-u ne čini se prevladajućim stavom, dok istovremeno široka potpora Rusiji ostaje. Proces pristupanja bi mogao biti još teži ako se Srbiji za navedeno da uvjet priznavanja Kosova. Grafiti širom Beograda tvrde da je Kosovo Srbija.
Srbija kao “ludi hegemonistički susjed”
Srbija je diskretno dopustila da njeno streljivo završi u Ukrajini, ali je jedna od samo dvije europske zemlje koje nisu sankcionirale Rusiju. Njezino vodstvo zagovara ulazak u EU, ali također održava bliske odnose s Moskvom i Kinom, s kojima Beograd produbljuje gospodarske i vojne veze. “Paradoks je ovdje živ”, kako je rekao Lammy.
Lammyjev posjet regiji započeo je na Kosovu, gdje u glavnom gradu Prištini njegova dobrodošlica nije mogla biti toplija. Britaniju, SAD i NATO tamo najviše cijene jer su priskočili u pomoć Kosovu u ratu sa Srbijom. Generacija djece nazvana Tonibler, Clinton ili Madeleine po zapadnim vođama koji su pomogli naciji da osvoji neovisnost sada je u srednjim 20-ima.
U intervjuu za POLITICO u svom uredu, predsjednica Kosova Vjosa Osmani, energična milenijalka koja je na visokoj dužnosti od 2021., jasno daje do znanja da nije sve dobro u odnosima sa Srbijom, koju opisuje kao njihovog “ludog hegemonističkog susjeda”.
‘Sporo se razvija’
U Bosni i Hercegovini, Dodik, vatreni predsjednik republike kojom upravljaju Srbi, osuđen je na jednogodišnju zatvorsku kaznu i šestogodišnju zabranu obnašanja javne dužnosti zbog prkošenja naredbama međunarodnog mirovnog izaslanika, čija je pozicija stvorena da zaustavi ponovno klizanje regije u rat. Od tada je izbjegavao nacionalnu tjeralic.
SAD i Britanija su ga sankcionirale posljednjih godina, ali ima i onih koji žele da idu dalje, poput Arminke Helić, izbjeglice iz rata 90-ih, koja je sada članica Doma lordova Ujedinjenog Kraljevstva.
“Uveli smo određene sankcije, ali one nisu razorne”, rekao je bivši vladin savjetnik za vanjsku politiku. Također je zagovarala ministre da Ujedinjeno Kraljevstvo pošalje trupe u mirovnu operaciju EU-a u Bosni i Hercegovini.
Nove sankcije za Dodika?
Lammy ne isključuje mogućnost novih sankcija za Dodika, odbijajući komentirati takve mjere osim što je rekao da se “one uvijek drže pod kontrolom”.
Jedan od scenarija katastrofe koji Helić predviđa je da bi Dodik, pozicionirajući se kao “desno od desnice” i postavši žrtvom “velike ljevičarske zavjere”, mogao apelirati na Trumpa da prizna neovisnost njegove regije u Bosni i Hercegovini.
U jednom od zadimljenih beogradskih barova, Helena Ivanov, istraživačica u Henry Jackson Society think tanku, upozorila je da si EU ne može “priuštiti gubitak” Srbije s obzirom na geopolitičke okolnosti, tvrdeći da bi to moglo izazvati val problema u cijeloj regiji.
Ruski i kineski utjecaj – poput bolesti
“Ako se vratite u jugoslavensko vrijeme, da je netko obratio više pozornosti na ono što se ovdje događalo ’80-ih, mislim da su se stvari mogle odvijati sasvim drugačije. Mislim da se Zapad prekasno probudio u realnosti onoga što se događalo u Jugoslaviji”, rekla je.
“I pitam se bi li se nešto vrlo slično moglo dogoditi upravo sada, ne u smislu da ishod bude isti – da dobijete rat, ne – nego da se probudite u stvarnosti i shvatite da je prekasno i da su ruski i kineski utjecaji preduboko ukorijenjeni u ovoj zemlji.”
Helić se slaže da Zapad posvećuje premalo pažnje, a to pripisuje postupnom uvlačenju Rusije u regiju.
“To je poput bolesti jer se razvija sporo i nevidljivo. To nije posjekotina; to je poput infekcije i zaraze koja se sporo širi i napreduje”, rekla je.
Postoji utjecaj državnih medija Russia Today i Sputnik, kao i Ruske pravoslavne crkve povezane s Kremljem. Kampanje dezinformiranja vode se i na društvenim mrežama.
“Može preko noći ići iz lošeg u gore jer je ovo proces razgradnje državnih institucija od 2006. godine, svega onoga što smo postigli nakon ratova ’95.”, kazao je Helić. “Rusija ne želi stabilni Balkan jer je to stalna, beskrajna zubobolja za Zapad, a Rusiji to sasvim odgovara.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare