
Tijekom petnaestominutne šutnje na prosvjedu “15. za 15" u Beogradu se u jednom trenutku začula buka koja je uznemirila okupljene. Zvuk koji je prekinuo petnaestominutnu tišinu bio je zvučno oružje ili "zvučni top" u vlasništvu sigurnosnog sustava Srbije, rekao je vojni analitičar Aleksandar Radić. Iste tvrdnje iznio je i čelnik stranke Srce Zdravko Ponoš.
Dok su građani odavali počast poginulima u nesreći na novosadskom željezničkom kolodvoru, čula se galama, no još se ne zna što se točno dogodilo.
Građani su počeli trčati, nastala je strka. Iz mase su se čuli povici: “Ljudi, usporite”.
Radić: To je zvučni top; MUP demantira
Zvuk koji je prekinuo petnaestominutnu šutnju na studentskom prosvjedu i izazvao paniku među okupljenima je zvučno oružje ili “sonični top” u vlasništvu sigurnosnog sustava Srbije, rekao je za N1 Srbija Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Radić navodi da je riječ o američkom nesmrtonosnom, agresivnom, zvučnom oružju koje ima za cilj onesposobiti cilj, odnosno služiti kao sredstvo za onesposobljavanje.
“Najveći problem u večerašnjem događaju je – tko je došao na ideju koristiti takvo oružje?” U situaciji kada su svi prosvjednici bili mirni, kada se odavala petnaestominutna počast žrtvama, došlo je do upotrebe oružja. “Isključivi cilj ovog čina je brutalna demonstracija sile, dokaz bahatosti, a motiv je mržnja prema vlastitom narodu”, rekao je Radić za portal N1.
Ministarstvo unutarnjih poslova u međuvremenu je demantiralo korištenje zvučnog topa navodeći da to nije u skladu sa zakonom.
Ponoš: Korišten je zvučni top
Lider stranke Srce Zdravko Ponoš objavio je na društvenim mrežama da je na prosvjedu korišten zvučni top.
Zvučno oružje već testirano u Srbiji
Broj sredstava prisile u Nacrtu zakona o unutarnjim poslovima, koji je u međuvremenu povučen, povećan je na 17, a među njima je bilo i jedno vrlo kontroverzno i potencijalno vrlo opasno – zvučni top.
Iako nije uvršten u spomenuti zakon, MUP Srbije ga je, prema nepotvrđenim informacijama, već nabavio i testirao, objavili su srpski mediji još u prosincu 2022.
Takozvani LRAD (long-range acoustic device), odnosno uređaj za emitiranje zvučnih valova, jedno je od novih oružja u arsenalu Ministarstva unutarnjih poslova, iako još nije uvršteno u zakon. Na konferenciji za novinare održanoj u MUP-u Srbije na kojoj je predstavljen Nacrt zakona o unutarnjim poslovima, više novinara postavljalo je pitanja o kontroverznom LRAD-u, ali odgovora nije bilo. Odgovor je bio u samom Nacrtu, gdje je broj sredstava prisile sa sadašnjih 13 povećan na 17, uključujući i ono što se naziva “uređaj za emitiranje zvučnih valova”.
Kako piše Nova.rs, prema neslužbenim informacijama, spomenuti uređaj nabavljen je bez natječaja i sudjelovanja javnosti, preko tvrtke iz Novog Sada. Prema navodima pojedinih novinara koji nisu demantirani, ovo oružje je već isprobano u Policijskoj brigadi u Beogradu, na policajcima dobrovoljcima. Tada je učinak bio vidljiv, prvenstveno dezorijentiranost.
LRAD, odnosno uređaj za emitiranje zvučnih valova, spada u kategoriju takozvanih “nesmrtonosnih” oružja koja su još uvijek uglavnom u eksperimentalnoj fazi i razvijena su prvenstveno za vojsku. Emitiranjem zvučnih valova u određenom smjeru kod pogođenih može uzrokovati glavobolju, mučninu, dezorijentiranost, otekline i gubitak ravnoteže, no, prema nekim ozbiljnijim izvješćima, zdravstvene posljedice mogu biti trajno oštećenje sluha, a nije isključena ni smrt.
Sve detalje jučerašnjeg prosvjeda pratili smo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare