Škoti će donijeti jednu od najvažnijih odluka u svojoj povijesti i na referendumu odlučiti hoće li napustiti Ujedinjeno Kraljevstvo - nakon više od 300 godina provedenih u zajednici - što je prije gotovo sto godina učinila Irska.
Birališta će biti otvorena od 7 do 22 sata po mjesnom vremenu, a rezultati se očekuju rano u petak.
Rezultati anketa, objavljeni uoči početka referenduma o budućnosti Škotske, i dalje pokazuju da je većina Škota za ostanak svoje zemlje u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ankete, koje su provele agencije Survation i YouGov, pokazuju da je između 52 i 53 posto ispitanih Škota protiv neovisnosti, prenosi Reuters.
Prema posljednjim podacima 4.285.323 birača su registrirana za glasovanje na referendumu, što predstavlja oko 97% stanovništva preko 16 godina starosti. Referendum je otvoren za one koji imaju 16 i više godina i žive u Škotskoj. Na biračkom listiću će biti pitanje: Treba li Škotska biti neovisna zemlja?, a birači bi trebali prekrižiti bilo Da ili NE.
Tabor ‘za’ i onaj protiv neovisnosti Škotske uputili su jučer svoje posljednje poruke građanima.
U otvorenom pismu biračima, škotski prvi ministar Alex Salmond izjavio je da referendum predstavlja “najveći i najznačajniji trenutak koji ćemo ikad imati”. On je poručio biračima da ignoriraju “sve očajnije i apsurdnije strašne priče” Downing Streeta i da vjeruju u sebe. Salmond tvrdi da će Škotska biti dobrodošla u Europsku uniju i odbacuje izvješća da je španjolski premijer Mariano Rajoy rekao da će morati podnijeti zahtjev za članstvom kao bila koja država kandidatkinja.
Alistar Darling, koji vodi kampanju protiv neovisnosti, kaže da bi izglasavanje neovisnosti bila “tragedija” te da je bilo dosta ružnih stvari u kampanji za neovisnost. U potezu koji je interpretiran kao paničan, britanski premijer David Cameron i još dvojica čelnika glavnih stranaka u Westminsteru obećali su jučer ‘nove, velike ovlasti’ Škotskoj ako donese odluku protiv neovisnosti.
Više o temi pročitajte OVDJE.