Njemačka želi zabraniti ekstremno desničarsku stranku NPD

Svijet 01. ožu 201612:00 > 12:12
WOLFGANG RATTAY / REUTERS

Pred Njemačkim ustavnim sudom u Karlsruheu, na zahtjev gornjeg doma njemačkog parlamenta Bundesrata, u utorak je započela rasprava o ustavnosti i mogućoj zabrani ekstremno desne Nacionalno-demokratske stranke Njemačke (NPD).

„Zabrana NPD-a je važnija nego ikada. NPD je rasistička, huškačka i prema Ustavu neprijateljska stranka“, rekla je popredsjednica zastupničkog kluba Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Eva Hoegl.
Stranka Zeleni je Bundesratu zaželjela „mnogo sreće“ pri postupku utvrđivanja ustavnosti NPD-a.

Bundesrat, koji zastupa interese saveznih pokrajina, postavio je krajem 2013. zahtjev za zabranu NPD-a, kojeg je Ustavni sud krajem prošle godine, nakon dugotrajnog uvida u priložene spise, i prihvatio. Rasprava pred Ustavnim sudom se prati s velikom pozornošću jer je već jedan slični postupak, koji je pokrenut na zahtjev tadašnje savezne vlade, 2003. odbijen jer je velika većina optužujućih dokaza protiv NPD-a potjecala od osoba koje su bile doušnici Ureda za zaštitu ustavnog poretka pa su pred sudom bili beskorisni.

Ustavni sud će, kako pretpostavljaju promatrači, zato u prvoj fazi rasprave ispitivati jesu li dokazi u koje su umiješani doušnici izbačeni iz zahtjeva za utvrđivanjem protuustavnosti. Zasad je predviđena trodnevna rasprava, ali se očekuje da će zbog količine materijala Ustavni sud odrediti dodatna ročišta.

Protivnici pokretanja postupka zabrane smatraju kako ovaj proces samo koristi NPD-u, koji je u posljednje vrijeme izgubio na važnosti i nalazi se, prema procjenama politologa, zbog brojnih afera u većini saveznih pokrajina, s izuzetkom nekih na istoku Njemačke, „u stanju samoukidanja“.

Kriteriji za za zabranu jedne političke stranke u Njemačkoj su, zbog povijesnih iskustava iz razdoblja nacionalsocijalizma, kada je bio zabranjen rad velike većine stranaka, postavljeni su vrlo visoko. U polijeratnoj povijesti Njemačke je zabranjen rad samo dvije političke stranke – 1952. „Socijalističke stranke Reicha“, zbog sličnosti s Nacional-socijalističkom njemačkom radničkom strankom (NSDAP) Adolfa Hitlera te 1956. Komunističke stranke Njemačke, zbog „protuustavnosti“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.