Endemska kuga u ruralnim dijelovima Madagaskara nedavno se pojavila u glavnom gradu Antananarivu, u kojem dodatni uzrok za zabrinutost predstavlja golem broj štakora i buha koji prenose bolest.
Jedna mlada žena je umrla 11. studenoga u predgrađu glavnog grada, nezdravom području gdje se nastambe gomilaju između močvara i rižinih polja. Još jedan slučaj zaraze je zabilježen u tom gradu s 2 milijuna stanovnika.
“Sada postoji opasnost od brzog širenja bolesti zbog guste naseljenosti u gradu i slabog zdravstvenog sustava”, upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija WHO, koja je utvrdila 119 slučajeva kuge u zemlji ove godine, od kojih je 40 završilo smrću.
Posljednji slučaj kuge u glavnom gradu je zabilježen prije 10 godina, rekao je generalni direktor Instituta Pasteur na Madagaskaru.
On je rekao da je moguće da se kuga nastavila širiti gradom tijekom deset godina. a da nije zahvatila ljude. Štakori koji zagađuju niže četvrti grada su zahvaćeni virusom. Štakori su prirodni spremnici kuge, neki je i prežive, rekao je Rogier.
Drugi problem na koji upozorava WHO je otpornost buha na insekticid kojih ih se pokušava eliminirati.
Buhe prenose klicu kuge koja se razvija kod štakora. Kod čovjeka, nakon uboda buhe razvija se bubonska kuga. Ako bakterija zahvati pluća, izaziva upalu pluća i postaje prenosiva kašljem.
Ako se otkrije na vrijeme, bubonska kuga izlječiva je antibioticima, ali njezin plućni oblik, kao jedna od najsmrtonosnijih zaraznih bolesti, može biti fatalna u samo 24 sata.