Grčki premijer Alexis Tsipras odbacio je paket pomoći koji je Grčka dobila od Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda i rekao da Atena neće tražiti od lidera EU produženje zajma.
“Zajam je doživio neuspjeh. Nova vlada nema opravdanja tražiti produženje jer ona ne može tražiti produženje grešaka”, rekao je Tsipras u prvom velikom govoru u parlamentu kao premijer, prenio je Reuters.
On je, međutim, naveo da je moguće pregovarati o prelaznom sporazumu sa kreditorima do kraja mjeseca dok novi sporazum o dugu ne bude postignut.
Tekući paket pomoći Grčkoj ističe 28. veljače i u EU žele da Grčka podnese zahtjev za njegovo produženje, uključujući obavezu da provede reforme, što je službena Atena odbila.
Grčka tek počinje izlaziti iz dugogodišnje recesije, no i dalje je jedna od četiri radno sposobne osobe nezaposlena.
“Prvi prioritet ove vlade je pozabaviti se ranama koje je nanio paket pomoći (međunarodnih kreditora), uhvatiti se u koštac s humanitarnom krizom kako što smo obećali prije izbora”, kazao je Tsipras u parlamentu. Jedna od glavnih bitaka, istaknuo je, bit će borba protiv korupcije. Također kani stati na kraj dugogodišnjoj praksi izbjegavanja plaćanja poreza.
Što se tiče javnog duga zemlje koji iznosi 320 milijardi eura, ili 175 posto BDP-a, Tsipras je kazao da će grčka vlada inzistirati na “prijelaznom sporazumu” s europskim partnerima koji bi omogućio priljev financija u narednih nekoliko mjeseci dok dvije strane ne ispregovaraju novi sporazum o dugu.
Stoga, kako je kazao, Grčka neće prihvatiti nastavak paketa pomoći za izlazak iz krize jer se pokazao “kontraproduktivnim”.
“Nova vlada ne može prihvatiti nastavak paketa pomoći jer ne može nastaviti činiti pogreške”, kazao je Tsipras. Umjesto nove tranše pomoći od 7,2 milijarde eura, nova grčka vlada želi dogovoriti nove uvjete oko servisiranja duga, poput produljenja rokova isplate i otplate samo kamata kako bi uzela predah.
Između ostalog, Atena traži 1,9 milijardi eura profita od grčkih obveznica koje drži Europska središnja banka i druge institucije eurozone.