“Predsjednik Elon”: Kako Musk radi što želi u Bijeloj kući

Svijet 13. tra 202519:58 0 komentara
elon musk, donald trump
Andrew Harnik / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Predsjednik Donald Trump poznat je po tome da bira savjetnike koji slijede njegove naredbe – a one koji to ne čine, brzo otpušta. No Elon Musk očito je iznimka tom pravilu, piše POLITICO.

Musk je posljednjih tjedan dana sve otvorenije izražavao neslaganje s Trumpovim političkim porukama, ali i njegovim savjetnicima. Često je javno istupao i prije, ali i nakon što je formalno postao dio Bijele kuće.

Demokrati su pokušali unijeti razdor među njima, sarkastično nazivajući Muska „predsjednik Elon“, kako bi razljutili Trumpa koji je prevelik egoist da bi dijelio pažnju američkog naroda s tech-lordom Elonom.

No, čini se da Trump ostaje zadovoljan Muskom, iako ovaj privlači znatno više pažnje od ostalih suradnika, pa čak i članova kabineta.

Glasnogovornici Bijele kuće i Muskova Ministarstva za učinkovitost državne uprave (DOGE) nisu odgovorili na upite o njihovu odnosu. Trump je, pak, u zajedničkom intervjuu s Muskom na Fox Newsu u veljači komentirao šale o „su-predsjedniku“ riječima: „Tako je očito. Loši su u tome.“

Trump nastavlja hvaliti Muska i njegov DOGE tim, rekavši na sjednici kabineta: „Vaši ljudi su fantastični. Nadamo se da će ostati još dugo, želimo ih zadržati što više možemo.“

Bez oponirajućih poruka s vrha, Musk i dalje otvoreno iznosi svoja mišljenja o pitanjima administracije. Evo pet situacija u kojima je Musk nadmašio sve dosadašnje savjetnike:

1. Sukob zbog carina

Musk je javno kritizirao Trumpova trgovinskog savjetnika Petera Navarra, ključnog čovjeka uvođenja agresivne carinske politike.

Na platformi X više ga je puta ismijavao, uključujući video u kojem Navarro objašnjava politiku carina. Trumpove carine izazvale su volatilnost tržišta i pokrenule globalni trgovinski rat. Musk, čije su tvrtke ovisne o dijelovima iz Kine, izgubio je milijarde.

Na jednom govoru u inozemstvu rekao je kako se nada „situaciji bez carina“ između SAD-a i EU. Frustriran, nazvao je Navarra „idiotom“ i dodijelio mu nadimak „Peter Retarrdo“.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt komentirala je: „Dečki će biti dečki. Neka se prepucavaju javno, piše POLITICO.

2. Napad na rezove NASA-i

Musk je reagirao na izvješća o drastičnom smanjenju NASA-inog budžeta. Budući da je SpaceX najveći NASA-in privatni izvođač, nazvao je najave „zabrinjavajućima“. Iako ne smije sudjelovati u raspravama o NASA-inom budžetu zbog sukoba interesa, blizak je s čelnikom NASA-e Jaredom Isaacmanom, čija je tvrtka Shift4 uložila u SpaceX.

3. Sukobi u kabinetu

Musk je ušao i u unutarnje sukobe Trumpova kabineta, konkretno s državnim tajnikom Marcom Rubiom zbog rezova u State Departmentu.

Trump je reagirao na Truth Socialu: „ELON I MARCO IMAJU ODLIČAN ODNOS. SVE DRUGO JE LAŽNA VIJEST!!!“

Ipak, predsjednik je morao razjasniti ministrima da Musk može predlagati, ali ne i samostalno donositi odluke.

Musk je također zagovarao da Howard Lutnick vodi Ministarstvo financija, ali je Trump odabrao Scotta Bessenta, dok je Lutnick postao ministar trgovine.

Elon Musk i Donald Trump Elon Musk i Donald Trump
Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Carlos Barria / REUTERS
Donald Trump, Elon Musk Donald Trump, Elon Musk
Brandon Bell / GETTY IMAGES NORTH AMERICA
Donald Trump i Elon Musk Donald Trump i Elon Musk
REUTERS/Kevin Lamarque
Elon Musk Elon Musk
SAUL LOEB / AFP
Donald Trump, Tesla Donald Trump, Tesla
Andrew Harnik/Getty Images/AFP
REUTERS/Brian Snyder
Brandon Bell/Pool via REUTERS/File Photo
Elon Musk i Donald Trump Elon Musk i Donald Trump
Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Carlos Barria / REUTERS

4. Miješanje u Senat

Musk se uključio i u borbu za vodstvo Senata, što je Trump izbjegavao. U studenom je podržao Ricka Scotta iz Floride, dok je Trump ostao neutralan.

„Rick Scott za čelnika većine u Senatu!“ napisao je Musk, dok je konkurenta Johna Thunea nazvao „omiljenim izborom demokrata“ – iako je upravo on kasnije progurao Trumpove zakone kroz Kongres.

5. Globalni intervencionizam

Musk se miješao i u europske izbore, što je neuobičajeno za savjetnika američkog predsjednika.

Otvoreno je podržavao krajnje desnu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) tijekom prijevremenih izbora, iako je naišao na osude zbog uplitanja u tuđu demokraciju. Čak je vodio razgovor s čelnicom stranke Alice Weidel, a virtualno sudjelovao na stranačkom skupu uz poruku da se „Njemačka mora odmaknuti od osjećaja krivnje zbog prošlosti“, aludirajući na nacističku povijest.

Musk je također kritizirao sadašnjeg britanskog premijera Keira Starmera, kojeg Trump podržava, i nakratko podržao čelnika Reform UK-a Nigela Faragea, kojeg je kasnije javno izvrijeđao – iako je dugo bio saveznik Trumpa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!