Gvatemala je otvorena za prijem građana drugih srednjoameričkih država koji će biti deportirani iz Sjedinjenih Država, rekla su tri izvora upoznata s tom temom, dok zemlja nastoji izgraditi pozitivan odnos s nadolazećom administracijom Donalda Trumpa.
“Mora postojati regionalni odgovor. Želimo biti dio rješenja”, rekao je gvatemalski dužnosnik koji je htio ostati anoniman.
SAD se suočava s poteškoćama u deportaciji državljana zemalja poput Nikaragve, Venezuele i Haitija zbog zategnutih odnosa. To bi mogao biti izazov za novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji je obećao deportirati rekordan broj imigranata koji ilegalno žive u Sjedinjenim Državama.
Njegov tim već se obratio vladama nekoliko zemalja kako bi testirao njihovu spremnost da prihvate deportirane osobe iz trećih zemalja. Mnogi susjedi SAD-a, uključujući Meksiko i Bahame, rekli su da ne žele primati deportirane osobe iz trećih zemalja.
U 2022. godini više od 40 posto imigranata koji ilegalno borave u SAD-u došlo je iz Meksika, njih 4,8 milijuna, stoji u izvješću Ministarstva domovinske sigurnosti SAD-a. Slijede Gvatemala, Salvador i Honduras, čiji su imigranti činili više od jedne petine ukupnog broja od 11 milijuna.
Gvatemala je bila posebno proaktivna u pripremama za drugi Trumpov mandat u odnosu na susjede Salvador i Honduras. Održala je sastanke s članovima Trumpovog tranzicijskog tima, senatorom Marcom Rubiom prije nego što je imenovan državnim tajnikom, te konzervativnim think tankom Heritage Foundation. Diplomati su razgovarali o migraciji i masovnoj deportaciji, sigurnosti granica, trgovini drogom i Kini.
Sve tri zemlje, zajedno s Nikaragvom, čija je vlada najotvorenije neprijateljski nastrojena prema SAD-u, suočavaju se s ključnim trenutkom u kojem će morati odgovoriti na Trumpov zahtjev da prihvate deportirane osobe te na moguće smanjenje doznaka imigranata u SAD-u, što je glavni doprinos njihovim gospodarstvima.
Težnja za mirnim početkom
Sastanci Gvatemale i SAD-a signaliziraju da vlada lijevog centra predsjednika Bernarda Arevala, saveznika Bidenove administracije, želi započeti mirne odnose s Trumpovom administracijom, unatoč vezama između gvatemalske konzervativne oporbe i ljudi bliskih Trumpu.
Salvador, čiji populistički predsjednik Nayib Bukele već ima bliske odnose s Trumpovim timom, zauzeo je manje proaktivan pristup. Ipak, izvor blizak razgovorima salvadorskih dužnosnika i tranzicijskog tima rekao je da Trumpova administracija očekuje neometanu suradnju sa Salvadorom po pitanju migracija.
Gvatemala već priprema 14 deportacijskih letova tjedno pod administracijom predsjednika Joea Bidena i priprema se za povećanje tog broja, izjavio je anonimni gvatemalski dužnosnik. Honduras trenutačno prima deset deportacijskih letova tjedno, prema izjavi zamjenika ministra vanjskih poslova Antonia Garcije.
Reuters nije mogao potvrditi broj deportacijskih letova u druge zemlje Srednje Amerike.
Povećanje deportacija
Gvatemala očekuje značajan porast deportacija na jesen, na temelju obrazloženja da će trebati vremena da se one pojačaju.
“Nismo spremni za to, ali znamo da dolazi”, rekao je drugi dužnosnik gvatemalske vlade.
Dodao je da će Gvatemala dati prednost svojim građanima za reintegraciju, naglasivši da bi svaka zemlja trebala preuzeti odgovornost za svoje građane, ističući i regionalni pakt između Hondurasa, Gvatemale, Nikaragve i Salvadora koji omogućuje slobodno kretanje.
Krajem studenog, gvatemalski ministar sigurnosti i direktor za migracije otputovali su u Washington te se tamo sastali s Rubiom i drugim ključnim republikancima, kao i s Heritage Foundationom, gdje su razgovarali o trgovini drogom, migracijama i deportacijama.
Dok su razgovarali o imigraciji i deportacijama, think tank je uglavnom naglašavao kako želi da Gvatemala zadrži svoju vjernost američkom savezniku Tajvanu, rekli su izvori.
Salvadorska vlada izjavila je da će objaviti svoje planove nakon što Trumpova administracija poduzme konkretne mjere.
“Radimo na činjenicama, a trenutačno su sve samo nagađanja”, rekao je potpredsjednik Felix Ulloa.
Bukele se, poput Trumpa, predstavlja kao političar van politčkog “mainstreama” i ima veze s mnogim osobama bliskim Trumpu.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Hondurasa, Garcia, izjavio je da se veleposlanik te zemlje u Sjedinjenim Državama neformalno sastao s Trumpovim tranzicijskim timom i s Gvatemalom kako bi koordinirali odgovor.
“Honduras već sada doživljava fenomen masovnih deportacija, a razlika bi mogla biti povećanje s deset letova na 20 ili 30 više. Morat ćemo sjesti sa SAD-om i dogovoriti logistiku i termine u centrima za povratak kako bismo to učinili dostojanstveno”, rekao je Garcia.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!