U misiji Chandrayaan-3 indijska letjelica za slijetanje na Mjesec, Vikram, cilja na povijesno slijetanje na južni pol Mjeseca.
Jedan od glavnih ciljeva misije je potraga za ledom na bazi vode, za koji znanstvenici kažu da bi mogao podržavati boravak ljudi na Mjesecu u budućnosti.
Ako misija Chandrayaan-3 bude uspješna, Indija će biti tek četvrta zemlja koja je uspjela mekano sletjeti na Mjesec.
Indijski pokušaj dolazi samo nekoliko dana nakon što se ruska Luna-25 srušila dok je pokušavala sletjeti u istoj regiji.
SAD, bivši Sovjetski Savez i Kina postigli su meko slijetanje blizu Mjesečevog ekvatora – ali nitko nije vodio uspješne misije na njegov južni pol.
Pokušaj Indije da svoju misiju Chandrayaan-2 spusti u blizini južnog pola 2019. bio je neuspješan – zabio se u površinu Mjeseca.
Dakle, sve su oči sada uprte u Chandrayaan-3 – treću misiju na slabo istraženi Mjesec.
Svemirska letjelica s orbiterom, lenderom i roverom poletjela je 14. srpnja iz svemirskog centra Sriharikota u južnoj Indiji.
Lender – nazvan Vikram po osnivaču Indijske organizacije za istraživanje svemira (Isro) Vikramu Sarabhaiju – u svom trbuhu nosi 26 kilograma težak rover nazvan Pragyaan, sanskrtska riječ za mudrost.
Lender će pokušati sletjeti u srijedu u 18:04 po lokalnom vremenu (12:34 GMT), a planirano je spuštanje u 17:45 po indijskom vremenu sa svoje trenutne visine od 25 kilometara, rekao je Isro.
Znanstvenici kažu da će sljedećih nekoliko minuta biti najvažniji jer lender pokušava dodirnuti područje koje je “vrlo neravno, puno kratera i gromada”, a neki predviđaju da će to biti “15 minuta terora”.
Kad spuštanje počne, brzina lendera postupno će se smanjivati s 1,68 km u sekundi na sadašnjoj visini do gotovo nule do trenutka kada dosegne 800 m, rekao je Nilesh M Desai iz Isra novinskoj agenciji ANI.
Nakon što Vikram padne na visinu od 150 metara, bit će upućen poziv o mjestu slijetanja. Ako se utvrdi da područje nije prikladno, lender će se pomaknuti malo ulijevo ili udesno kako bi pronašao prikladnije mjesto za slijetanje. Ako sve ne uspije, uključit će se hitni način rada koji će pomoći sigurnom slijetanju, rekao je Desai.
Nakon što sleti i prašina se slegne, rover sa šest kotača ispuzat će iz svog trbuha i lutati oko stijena i kratera na površini Mjeseca, skupljajući ključne podatke i slike koje će poslati u uređaj za slijetanje, koji će ih proslijediti orbiter za slanje na Zemlju.
Kotači rovera imaju Isrov logo i amblem utisnut na sebi tako da ostavljaju otiske na Mjesečevom tlu tijekom Mjesečevog hoda, rekao je dužnosnik za BBC.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!