Kriza vodstva Južne Koreje produbila se u nedjelju jer su tužitelji imenovali predsjednika Yoon Suk Yeola predmetom kaznene istrage zbog prošlotjednog pokušaja uvođenja izvanrednog stanja, navodi se u medijskom izvješću, a njegov bivši ministar obrane je uhićen.
Yoon je kasno u subotu preživio glasanje o opozivu u parlamentu predvođenom oporbom, potaknuto njegovim kratkotrajnim pokušajem uvođenja izvanrednog stanja u utorak.
Međutim, čelnik njegove stranke rekao je da će predsjednik zapravo biti isključen iz svojih dužnosti prije nego što konačno odstupi.
Taj prijedlog, za koji se činilo da je u nedjelju dobio prešutno odobrenje premijera kojeg je imenovao Yoon, izazvao je osude oporbenih zastupnika koji su rekli da je to još jedno neustavno otimanje vlasti za delegiranje ovlasti bez ostavke ili opoziva.
Tisuće ljudi okupile su se u nedjelju ispred parlamenta u Seulu, pozivajući na opoziv i uhićenje Yoona te raspuštanje njegove vladajuće stranke.
Yoonovo proglašenje izvanrednog stanja u utorak gurnulo je četvrto najveće azijsko gospodarstvo i ključnog vojnog saveznika SAD-a u najveću političku krizu zadnjih desetljeća, prijeteći uništiti reputaciju Južne Koreje kao priče o demokratskom uspjehu.
Čelnik Yoonove Stranke narodne moći Han Dong-hoon rekao je na tiskovnoj konferenciji zajedno s premijerom u nedjelju da Yoon neće biti uključen u vanjske i druge državne poslove prije prijevremene ostavke.
Ali predsjednik Nacionalne skupštine Woo Won-shik rekao je da je neustavno delegirati predsjedničke ovlasti na premijera i vladajuću stranku bez opoziva.
Woo je predložio sastanak suparničkih stranaka kako bi se razgovaralo o načinima da se odmah suspendira Yoonova predsjednička vlast.
Glavna oporbena Demokratska stranka pozvala je na hitnu suspenziju Yoonovih predsjedničkih dužnosti i oduzimanje ovlasti da kontrolira vojsku. DP je pozvao na uhićenje Yoona i srodnih vojnih dužnosnika umiješanih u fijasko vojnog zakona.
Yoon je šokirao zemlju u utorak navečer kada je vojsci dao široke izvanredne ovlasti da iskorijeni ono što je nazvao “protudržavnim snagama” i opstrukcijskim političkim protivnicima.
Poništio je naredbu šest sati kasnije, nakon što je parlament prkosio vojnim i policijskim kordonima i jednoglasno glasao protiv uredbe.
Kaznena istraga
Novinska agencija Yonhap izvijestila je da su tužitelji službeno imenovali Yoona predmetom istrage.
Tužitelji nisu bili odmah dostupni za komentar o izvješću.
Tri manjinske oporbene stranke podnijele su tužbu tužiteljstvu protiv Yoona, bivšeg ministra obrane Kim Yong-hyuna i zapovjednika vojnih snaga Park An-sua, optužujući ih za pobunu.
Zločin vođenja pobune kažnjiv je smrću ili doživotnom robijom, sa ili bez rada u zatvoru.
Kim, koji je odstupio s vlasti u srijedu nakon što je Yoon ukinuo izvanredno stanje, smatran je središnjom figurom debakla. On je predsjedniku predložio izvanredno stanje, prema visokom vojnom dužnosniku i zahtjevima za opoziv.
Specijalni istražni tim tužiteljstva uhitio je Kima u nedjelju i zaplijenio mu mobilni telefon, stoji u kratkom priopćenju novinarima.
Prije uhićenja, istražitelji su ispitali Kima, koji se dobrovoljno pojavio u uredu tužitelja središnjeg okruga u Seulu oko 1.30 ujutro u nedjelju, izvijestila je novinska agencija Yonhap.
Nacionalna policija pretresla je Kimov ured u nedjelju u sklopu istrage o tvrdnjama o izdaji protiv Yoona i najviših ministara, rekao je Yonhap.
Oporbeni zastupnici tvrde da je Yoon mobilizirao vojne snage kako bi blokirao glasanje zastupnika koji su željeli poništiti, kako su rekli, neustavnu uredbu o izvanrednom stanju.
Vojna kriza
Nekoliko sati prije subotnjega glasanja o opozivu, Yoon se obratio naciji u televizijskom govoru kako bi se ispričao za svoj dekret o izvanrednom stanju, rekavši da će svoju sudbinu staviti u ruke svoje stranke.
Han je rekao da su komentari zapravo bili obećanje da će prijevremeno otići s dužnosti, dodajući da će se vladajuća stranka konzultirati s premijerom kako bi upravljala državnim poslovima.
Premijer Han Duck-soo rekao je u nedjelju da će kabinet dati sve od sebe da “zadrži povjerenje s našim saveznicima”, misleći na Sjedinjene Države i Japan.
Vladajuća stranka ponudila je nekoliko detalja o svojem planu da spriječi Yoonov opoziv, ali da on odustane od vlasti, a prijedlog je dodatno zakomplicirao krizu oko predsjedničkih ovlasti.
U nastojanju da umire javnost, više vojnih čelnika, uključujući obnašatelja dužnosti ministra obrane, izjavili su da će odbiti bilo kakve naredbe za uvođenje još jednog kruga izvanrednog stanja.
Ministarstvo obrane nije odgovorilo na opetovana pitanja stranih medija u nedjelju o tome tko je sada glavni zapovjednik južnokorejske vojske, koja je jedna od najvećih na svijetu i upravlja kombiniranim zapovjedništvima sa Sjedinjenim Državama.
“Mislim da su (vojni zapovjednici) vrlo razočarani, neki od njih osjećaju da su izdani. Trebat će puno rada da se ponovno stekne povjerenje vojske”, rekao je Chun In-bum, umirovljeni general-pukovnik Južnokorejske vojske i bivšeg zapovjednika specijalnih snaga te zemlje, koji je za nered okrivio političare.
“Zamjeram činjenicu što povlače vojsku da radi njihov posao, bila je to loša odluka pokušati upotrijebiti vojsku za rješavanje političkog problema”, rekao je Chun.
Kriza vodstva prijeti potkopavanjem savezničkih napora da odvrate nuklearno naoružanu Sjevernu Koreju, kažu analitičari.
“Sjeverna Koreja vjerojatno će zauzeti pristup čekanja da vidi razvoj događaja, ali ne može se isključiti mogućnost da će Pjongjang pokušati iskoristiti podjele u Seulu”, rekao je Leif-Eric Easley, profesor na Sveučilištu Ewha u Seulu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!