Najmoćniji svjetski lider, Xi Jinping, okreće leđa svojim navjernijim ljudima?

Svijet 16. pro 202413:34 0 komentara
Xi Jinping
GREG BAKER / AFP

Ranije ovog mjeseca, Xi je izvršio inspekciju PLA-ovih Snaga za informacijsku podršku sa svoja četiri preostala lojalista u CMC-u. "Moramo osigurati da trupe ostanu apsolutno lojalne, apsolutno čiste i apsolutno pouzdane", rekao je Xi okupljenim časnicima koji vode bilješke.

U prvim godinama Xi Jinpingovog rata protiv korupcije, kineski čelnik je konsolidirao kontrolu nad najvećom svjetskom vojskom svrgnuvši moćne generale iz suparničkih frakcija i zamijenivši ih sebi odanim saveznicima i štićenicima.

Desetljeće kasnije, nakon što je restrukturirao Narodnooslobodilačkoj vojsci (PLA) i u njezine najviše redove uveo isključivo sebi lojalne, vrhovni vođa još uvijek je opterećen naizgled beskrajnoj borbi protiv mita i nelojalnosti.

I, baš poput mnogih moćnih vođa prije njega, sve se više okreće i protiv vlastitih, vlastoručno odabranih lojalista.

Krajem prošlog mjeseca Xi Jinping smijenio je jednog od svojih najbližih štićenika u vojsci – desetljećima starog suradnika kojemu je povjereno usađivanje političke lojalnosti u PLA i provjera viših promaknuća, prenosi CNN.

“Ozbiljno kršenje stege”

Admiral Miao Hua, koji sjedi u Središnjem vojnom povjerenstvu (CMC), najvišem zapovjednom tijelu kojim predsjeda Xi, suspendiran je pod istragom zbog “ozbiljnih kršenja stege”, objavilo je Ministarstvo obrane, koristeći uobičajeni eufemizam za korupciju i nelojalnost.

Kao voditelj odjela za politički rad CMC-a, koji nadzire političku indoktrinaciju i imenovanja osoblja, Miao je glavni vođa Xijeve posljednje vojne čistke. Od prošlog ljeta više od desetak visokih osoba u kineskom obrambenom establišmentu je smijenjeno, uključujući posljednja dva ministra obrane koje je Xi promovirao u CMC.

Ali nitko od njih ne može se pohvaliti dugotrajnim odnosom kakav je Miao dijelio s vrhovnim vođom, koji datira još od Xijeve rane političke karijere u obalnoj pokrajini Fujian.

Transformacija PLA-a

Tijekom prošlog desetljeća Xi je nadgledao ambicioznu transformaciju PLA-a u borbenu silu “svjetske klase” koja se može mjeriti s američkom vojskom. Ključni cilj te modernizacije je osigurati da je Kina spremna boriti se i pobijediti u ratu protiv Tajvana, samoupravnog demokratskog otoka Pekinga za kojeg tvrde da je njhov.

Ali Miaov pad obnavlja skepsu oko toga koliko Xi ima povjerenja u vrhovne generale koji bi bili odgovorni za vođenje rata, rekao je Joel Wuthnow, viši znanstveni suradnik na Sveučilištu Nacionalne obrane koje financira Pentagon.

“Ako se boji da je doveo ljude koji nisu neupitno lojalni njemu ili njegovom planu, to bi bio veliki problem.”

Stručnjaci kažu da Xijeva čistka dugogodišnjeg pomoćnika ukazuje na poznatu dilemu za autokrate, uključujući i njegovog prethodnika Mao Zedonga: nakon što je eliminirao političke suparnike, vrhovni vođa ne prestaje tražiti nove prijetnje njegovom apsolutnom držanju vlasti – uključujući i one iz njihovog bliskog okruženja.

‘Opsceni razmjeri korupcije’

Miaova povijest sa Xijem seže tri desetljeća unatrag. Rođeni Fujian služio je kao politički časnik u bivšoj 31. skupini armije od 1980-ih do ranih 2000-ih, kada je Xi napredovao kao lokalni dužnosnik da bi na kraju postao guverner provincije Fujian.

Miaova vojna karijera uzletjela je ubrzo nakon što je Xi došao na vlast. Godine 2014. dobio je značajno promaknuće u političkog komesara PLA mornarice, napravivši neobičan preokret s karijere u kopnenim snagama. Tri godine kasnije ponovno je unaprijeđen i to u CMC, centar vojne moći.

“Ne možemo naći odrješitijeg i vjernijeg pomoćnika Xija od Miaoa”, rekao je Char. “Ako Miao na kraju bude optužen za mito, jasno je da sam Xi nije predvidio opsceni opseg korupcije koji postoji među PLA elitama.”

‘Ovo se događa uvijek iznova’

Miaov pad dolazi manje od godinu dana nakon što je bivši ministar obrane Li Shangfu uklonjen iz CMC-a.

Shih, stručnjak za politiku kineske elite, rekao je da su se mnogi diktatori, od bivšeg sovjetskog vođe Josipa Staljina do Maoa, na kraju okrenuli protiv vlastitih štićenika.

“Jednom kada nestanu svi njegovi pravi konkurenti, diktator nikada više ne može pomisliti u sebi: “Oh, dobro, sve su prijetnje nestale. Mogu se samo opustiti.” Zato što uvijek misle da bi se mogle pojaviti nove prijetnje, uključujući i one od ljudi koji su im nekoć bili jako bliski. Ovo se događa uvijek iznova”, rekao je.

Kao i Mao

Kao rezultat toga, diktator uvijek traži sve suptilnije znakove da netko kuje zavjeru protiv njih, rekao je Shih, autor knjige “Coalitions of the Weak”, koja je proučavala Maovo zadržavanje vlasti.

Tijekom zadnjih Maovih godina, okrenuo se protiv Lina Biaoa, svog dugogodišnjeg štićenika, bivšeg ministra obrane i glavnog nasljednika, optuživši ga za planiranje državnog udara.

“Ova vrsta dinamike postat će sve ozbiljnija kako Xi Jinping bude stario, budući da njegovo zdravlje nije tako čvrsto kao prije. Njegova osjetljivost na znakove potencijalnog izazova moći također će s vremenom postati sve oštrija”, rekao je Shih.

Četiri lojalista preostala

Ranije ovog mjeseca, Xi je izvršio inspekciju PLA-ovih Snaga za informacijsku podršku sa svoja četiri preostala lojalista u CMC-u.

“Moramo osigurati da trupe ostanu apsolutno lojalne, apsolutno čiste i apsolutno pouzdane”, rekao je Xi okupljenim časnicima koji vode bilješke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!