Scholz odlazi. Što slijedi za Njemačku?

Svijet 13. pro 202410:25 0 komentara
njemački kancelar olaf scholz
Tobias SCHWARZ / AFP

Glasovanje o povjerenju kancelaru Olafu Scholzu u njemačkom parlamentu u ponedjeljak, koje će on gotovo sigurno izgubiti, samo je posljednji korak u procesu koji je započeo početkom studenoga i kulminirao prijevremenim izborima 23. veljače. O tome kako će se oblikovati njemački politički krajolik piše POLITICO.

Ono što će se sljedeće dogoditi u velikoj je mjeri predvidljivo.

Ustav, osmišljen kako bi spriječio nemire kakvi su se dogodili tijekom Weimarske republike – koji je pomogao omogućiti uspon nacista – sadrži niz odredbi namijenjenih da se raspad vlade odvije što mirnije i urednije.

POLITICO je raspisao vodič za što Nijemci, ali i čitava Europa, mogu očekivati.

Koji je sljedeći korak?

Kad se Olaf Scholz u ponedjeljak suoči s njemačkim Bundestagom, očekuje se da će većina od 733 zastupnika u zemlji povući svoje povjerenje političaru lijevog centra.

Gubitak glasova je proceduralni i nužan korak da se otvori put za prijevremene izbore, nakon što je Scholzova trostranačka koalicija prošlog mjeseca pala.

Tijekom sjednice u ponedjeljak, Scholz bi prvo trebao dati 25-minutnu izjavu u kojoj bi trebao iznijeti svoje razloge za raspisivanje glasovanja o povjerenju. Nakon njegovog govora uslijedit će parlamentarna rasprava koja će trajati oko dva sata, nakon čega će zastupnici otići u govornice kako bi povukli ili potvrdili povjerenje kancelarki.

Je li ishod unaprijed određen?

Iako ništa nije nemoguće, Scholz će vrlo vjerojatno izgubiti glasovanje – čemu se također nada.

Jedina stranka koja bi mogla učiniti nešto nepredvidivo je AfD, koji je poznat po svojim neočekivanim, taktičkim potezima na prethodnim izborima. Neki od njezinih zastupnika već su rekli da planiraju podržati Scholza jer se boje da bi vjerojatni sljedeći kancelar, Friedrich Merz iz Kršćansko-demokratske unije (CDU) desnog centra, mogao gurnuti Njemačku u rat budući da je snažniji zagovornik Ukrajine protiv Rusije nego što je to bio Scholz.

“Ne želim vidjeti gospodina Merza na odgovornoj poziciji ni pod kojim okolnostima”, rekao je Jürgen Pohl, prvi zastupnik AfD-a koji je najavio da će glasati za Scholza, za POLITICO’s Berlin Playbook. Međutim, očekuje se da će samo manjina od 76 zastupnika AfD-a slijediti taj primjer.

AfD kao najveća oporbena stranka?

AfD je trenutno na drugom mjestu po anketama, što bi ga vjerojatno učinilo najvećom oporbenom snagom nakon izbora – tako da ima interes raspustiti parlament.

U svakom slučaju, čini se da će čelnici parlamentarnih skupina Zelenih neutralizirati moguća iznenađenja krajnje desnice pozivajući svoje zastupnike na suzdržanost pri glasovanju.

To znači da čak i ako svi zastupnici AfD-a i Scholzova vlastita parlamentarna skupina podrže kancelara, većina bi im još uvijek bila daleko na vidiku.

Što se dalje događa?

Ako Scholz izgubi glasovanje, on će u ponedjeljak poslijepodne njemačkom predsjedniku Frank-Walteru Steinmeieru predložiti raspuštanje Bundestaga, rekao je novinarima u srijedu. “Ako predsjednik slijedi moj prijedlog, birači će moći izabrati novi Bundestag 23. veljače. To je moj cilj”, rekao je.

Scholz i njegova manjinska vlada, koja uključuje njegovu vlastitu Socijaldemokratsku stranku lijevog centra i Zelene, u međuvremenu će ostati na vlasti u punom kapacitetu.

Ali budući da Scholz nema većinu u parlamentu – koja je neophodna za donošenje zakona – i očekuje se da će uskoro biti izglasan s dužnosti, smatraju ga politički pokojnim, kako u Njemačkoj, tako i van države.

Kako smo došli ovdje?

Početkom studenog, samo nekoliko sati nakon što je postalo jasno da je Donald Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, Scholz se pojavio pred kamerama i objavio da se njegov pohabani tripartitni savez raspada na prilično dramatičan način zbog problema s proračunom i rashodima.

Scholzova koalicija – koja se sastoji od njegovog SPD-a i Zelenih na lijevoj strani političkog spektra, te fiskalno konzervativne Slobodne demokratske stranke na desnom centru – nikada nisu bili složni u pogledu fiskalnih politika. I SPD i Zeleni zalažu se za snažnu mrežu socijalne sigurnosti i velika ulaganja za ubrzavanje gospodarskog rasta i prijelaza na zelenu energiju.

FDP, s druge strane, vjeruje u manju vladu i smanjenu potrošnju.

Kako će izgledati sljedeća vlada Njemačke?

Merzov CDU i njegova bavarska sestrinska stranka, Kršćansko-socijalna unija, trenutno vode u anketama s velikom razlikom, s potporom od 32 posto. To je dvostruko više od onoga što se očekuje od Scholzova SPD-a, koji je odmah iza AfD-a na trećem mjestu.

Budući da su konzervativci spremni za pobjedu na očekivanim izborima u veljači, veliko je pitanje tko će im postati manji koalicijski partner i hoće li ta stranka (najvjerojatnije SPD ili Zeleni) bit će dovoljno jaka da omogući dvostranačku koaliciju. Zbog uspona AfD-a i stvaranja novog populističko-ljevičarskog saveza Sahra Wagenknecht (BSW), trostranačke koalicije — koje su neuobičajene u poslijeratnoj Njemačkoj i imaju tendenciju da budu nestabilnije — mogle bi postati nova normala.

Napadi na Zelene

Zeleni su se u posljednje vrijeme priklanjali Merzovoj CDU ističući njihove slične vanjskopolitičke stavove. Obje strane sklonije su poduprijeti Ukrajinu u njezinom ratu s Rusijom od Scholza, koji se zalagao za ono što naziva “razboritim” pristupom.

Ali dok Merz ne isključuje koaliciju sa Zelenima, čelnik bavarskog CSU-a Markus Söder — koji je napad na Zelene učinio jednim od svojih osobnih zaštitnih znakova — rekao je u podcastu ovog tjedna da bi stavio veto na takav savez.

FDP se u međuvremenu bori čak i da uđe u sljedeći Bundestag. Stranka, koja je zapala u krizu zbog otkrića da je metodično planirala dignuti u zrak Scholzovu koaliciju, nalazi se ispod praga od 5 posto koji je potreban za dobivanje mjesta u parlamentu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!