Gošća Dnevnika u 22 bila je voditeljica epidemiološkoga odjela Zavoda za javno zdravstvo Primorsko goranske županije Danijela Lakošeljac.
Tek što je započela sezona gripe, javnost je nedavno uznemirila vijest o pojavi zika virusa u susjednim zemljama, a osobito virusa svinjske gripe, koji se širi u susjednoj BiH. Postoji li, prema vašim saznanjima, opasnost da se proširi i u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj su prvi slučajevi gripe potvrđeni još krajem 12. mjeseca prošle godine. Od tada, pa zaključno do kraja prošloga tjedna, u Hrvatskoj je prijavljeno 2506 oboljenja od gripe, a u našoj županiji svega 113. Potvrđeni slučajevi bili su upravo H1N1, ali ima i tipova AH3N2 i B tip. Moram istaknuti da svake godine, za vrijeme sezone gripe, ima doista i težih slučajeva, ali zasad kod nas nema podataka o nekom grupiranju ili povećanoj učestalosti težih slučajeva.
Postoji li u nas specifična dijagnostika prema virusu?
Mi imamo naš nacionalni Centar za gripu pri hrvatskom Zavodu za javno zdravstvo, gdje se vrši dijagnostika i laboratorijsko potvrđivanje gripe.
Koja je skupina u slučaju obolijevanja virusom svinjske gripe najrizičnija? Preminula pacijentica u Sarajevu imala je samo 32 godine. I kako se zaštititi?
Najrizičnije skupine za obolijevanja od gripe i razvoj težeg oblika su u svakom slučaju kronični srčani, plućni bolesnici, dijabetičari, bubrežni bolesnici, bolesnici s imunodeficijencijom, zatim starije osobe, pretile osobe. Kad počne epidemija gripe vrlo su važne opće mjere što se tiče pranja ruku, izbjegavanja kontakata s oboljelima, ako je to ikako moguće, biti na udaljenosti od barem jednoga metra od njih, izbjegavati skupove u zatvorenim prostorijama i često provjetravanje prostorija. I svakako, zaštita koju možemo učiniti prije samoga početka, a to je cijepljenje.
Posljednjih godina u javnosti su objavljene mnoge informacije, koje ne idu u prilog cjepiva. Je li se ta svojevrsna negativna kampanja protiv cjepiva odrazila na broj ljudi koji se cijepe?
Nakon 2009. i 2010. godine, kad je bila ona pandemijska gripa, interes za cijepljenjem se smanjio. Taj trend smanjivanja bio je sve do ove jeseni, kad je ponovno porastao interes za cijepljenje. Mi smo u našoj Primorsko-goranskoj županiji potrošili sve doze koje smo dobili.
Postoji li posebno cjepivo protiv virusa svinjske gripe i, ako postoji, koja je cijena tog cjepiva?
Na tržištu je trovalentno cjepivo, koje sadrži tri komponente: tip AH1N1, tip AH3N2 i tip B. To cjepivo je besplatno za ove kategorije za koje je i naročito preporučljivo, a to su starije osobe, osobe starosti pet godina, kronično oboljeli, koje sam ranije navela, i zdravstveni djelatnici te druge osobe koje sudjeluju u njezi bolesnika.
A za obične građane koji ne spadaju u kategorije koje ste nabrojali?
Za ostale građane cjepivo košta 42 kune.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.